Azja i Oceania

Coraz wyższe ceny w Indiach. Trzecia gospodarka Azji odczuwa skutki wojny w Ukrainie

Zbrojne działania Rosji w Ukrainie destabilizują indyjską gospodarkę. Nie doszło do prognozowanego ożywienia po pandemii, a ceny w Indiach zostały podniesione kolejny raz w tym roku. 

Jedzenie w Indiach coraz droższe

Koszty przerzucane są na konsumentów, co może realnie wpływać na wskaźnik ubóstwa w państwie. Wojna w Ukrainie wpływa na wzrost cen podstawowych produktów na indyjskim rynku, od ropy po oleje spożywcze.

Szacuje się, że w wyniku pandemii płace w Indiach spadły średnio o połowę. Gospodarka również nie powróciła do stanu sprzed epidemii. Ponadto rozwija się w tempie wolniejszym, niż zakładano. Ekonomiści prognozują dalsze osłabienie, które ma wynikać z wysokich cen paliw napędzających inflację. Indie importują 85% swojej ropy naftowej, której ceny w tym roku wzrosły o prawie 50%. Tylko w tym tygodniu ceny benzyny były dwukrotnie podnoszone.

Zobacz także: Indie dogadują się z Rosją w sprawie tańszej ropy

Ceny w Indiach pną się ku górze

Cena oleju palmowego wzrosła o 45%. Alternatywą jest olej słonecznikowy, którego import został ograniczony ze względu na działania zbrojne (Indie importowały znaczne ilości z Ukrainy i Rosji). Oznacza to poważne uderzenie w budżety rodzin oraz drobnych przedsiębiorców zajmujących się działalnością gastronomiczną. Konsumpcja oleju jadalnego w ostatnich tygodniach miała spaść nawet o 25%. Indie są największym na świecie importerem oleju jadalnego, zaspokajając prawie 60% swoich potrzeb.

Organizacja Confederation of All India Traders szacuje, że koszty nakładów ponoszonych przez producentów dóbr konsumpcyjnych trwałego użytku i dóbr szybkozbywalnych mogą wzrosnąć w tym miesiącu o kolejne 10-15%, co oznacza kolejne podwyżki cen żywności. Bank centralny przyznał, że kontroluje wzrost cen surowców, jednak eksperci nie spodziewają się zmian w zakresie stóp procentowych. Dla Indii priorytetem wciąż pozostaje wzrost.

Zobacz także: Indie: Aż 25% nowych pociągów może być zasilane energią słoneczną

Po dwóch trudnych latach spowodowanych pandemią, Indie w najbliższych miesiącach będą zmagać się z kolejnymi podwyżkami cen żywności. Dla gospodarki nie rokuje to dobrze, prawdopodobnie wiele rodzin ograniczy konsumpcję, co naturalnie uderzy w gospodarkę w skali makro. Konsumpcja prywatna ma największy udział w produkcji krajowej brutto, prawie 60%. Zwiększy się również liczba obywateli żyjących na granicy ubóstwa.

Indie zmarnowały potencjał kolejnego pokolenia przez system kastowy

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker