Polska

Polska w tyle Europy! Tylko 43% osób ma podstawowe umiejętności cyfrowe

Według danych Eurostatu Polska ma jeden z najgorszych wyników dotyczących digitalizacji społeczeństwa. Cyfrowe umiejętności Polaków, w porównaniu do reszty Europy, są na bardzo niskim poziomie. 

Brakuje nam podstawowych umiejętności z zakresu obsługi komputera

Eurostat opublikował dane dotyczące Europejczyków w wieku od 16 do 74 lat. Po przeanalizowaniu średniej dla krajów UE okazało się, że 54% osób ma przynajmniej podstawowe ogólne umiejętności cyfrowe dotyczące obsługi komputera oraz korzystania z Internetu (szukanie informacji w sieci, komunikacja cyfrowa przy użyciu poczty online lub komunikatorów).

W 2021 roku odsetek osób, które dysponowały przynajmniej podstawowymi umiejętnościami cyfrowymi, wyniósł 79% w Holandii i Finlandii, gdzie był najwyższy. Wysoki wynik uzyskali również Irlandczycy (70%). Najniższy wynik odnotowano w przypadku obywateli Rumunii (28%), Bułgarii (31%) i Polski (43%).

Zobacz także: Polska goni zachód. PKB Polski jest coraz bliżej unijnej średniej

Zobacz także: Cyberatak we Włoszech uderzył w kolej i spowodował znaczne opóźnienia

Cele Unii Europejskiej w zakresie digitalizacji Wspólnoty – umiejętności cyfrowe

Wyniki badania wskazują na znaczną asymetrię w państwach UE. Polska ma dobry dostęp do sieci szerokopasmowych, jednak nawet pomimo tego 15% Polaków nigdy nie skorzystało z internetu. Dla porównania, średnia dla krajów UE wynosi ok. 9%. Badanie przeprowadzone przez fundację Digital Poland pokazuje, że 59% Polaków nie wie, jakich nowych umiejętności cyfrowych powinni się uczyć. Starsze osoby de facto nie wiedzą, jakie umiejętności mogą im się przydać w przyszłości. 57% Polaków pozostaje otwartych na nowe technologie. Duży wpływ na postrzeganie digitalizacji w Polsce miała pandemia. Konieczność przestawienia się na tryb home office oraz zdalne zajęcia uwidoczniło wielu osobom konieczność podążania za rozwojem sieci. 11% Polaków uważa natomiast, że nowoczesne technologie są szkodliwe dla zdrowia i kreują sztuczny nierealny świat. 32% obywateli RP przyznaje, że dystansuje się od nowych technologii.

Dekada Cyfrowa jest unijną inicjatywą dotyczącą wizji UE na temat transformacji cyfrowej. Zgodnie z założeniami UE do 2030 roku 80% obywateli UE w wieku 16-74 lata ma mieć przynajmniej podstawowe umiejętności cyfrowe. Pomimo że część Polaków ma niewielkie umiejętności cyfrowe, nie oznacza to całkowitego odrzucenia nowoczesnych technologii. Na podziw zasługuje zaadoptowanie w Polsce metod płatności alternatywnych, ze szczególnym uwzględnieniem aplikacji typu BLIK, z której korzysta w naszym kraju już ponad 10 mln osób.

Dezinformacja w internecie: Polacy nie weryfikują treści w sieci

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker