Polska

Rekordowy napływ inwestycji zagranicznych do Polski! Dzięki BIZ utworzono 339 tys. miejsc pracy

W minionym roku napływ inwestycji zagranicznych do Polski był rekordowy. W skali UE zajęliśmy trzecie miejsce, za Niemcami i Szwecją. 

Rekordowy napływ inwestycji zagranicznych do Polski

Według analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego w 2021 roku Polska była 14. na świecie i 3. w Unii Europejskiej pod względem wartości napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Napływ BIZ wyniósł 24,8 mld USD. W 2021 roku wzrósł o 82%, a w porównaniu do okresu sprzed pandemii (2019 rok) wzrósł o 86%. Wcześniejszy rekord odnotowano w 2007 roku, gdy wartość BIZ wyniosła 19,9 mld USD.

Zobacz także: Ceny mieszkań maleją. Pierwsze spadki odnotowano w Poznaniu

Wartość skumulowanych BIZ (stan zobowiązań Polski z tytułu inwestycji zagranicznych) wyniósł 269 mld USD (40% PKB). Pod względem wartości skumulowanych BIZ polska gospodarka jest 16. na świecie. Jak wskazuje PIE, doszło jednak do dziesięciokrotnego odpływu PIB (Polskich Inwestycji Bezpośrednich) w porównaniu do 2019 roku i sześciokrotnego w porównaniu do 2020 roku.

Jak widać na poniższym wykresie, znaczny skok pod względem napływu BIZ nastąpił po przystąpieniu Polski do UE. Jak wskazywaliśmy w artykule dotyczącym 18. rocznicy przystąpienia Polski do Wspólnoty, otwarcie się na wspólny rynek w ogromnym stopniu wpłynęło na skalę inwestycji w RP. Nasza obecność w UE przyczyniła się do zwiększenia średniorocznego napływu BIZ o 4,07 pkt proc., a średnioroczna wartość eksportu wzrosła o 3,2 p. proc. (Więcej: Polska w Unii Europejskiej jest już 18 lat! To przełomowe wydarzenie w historii kraju).

Według danych OECD przytaczanych przez PIE, w 2021 roku napływ BIZ w skali świata wzrósł o 57% r/r, o 17% wobec poziomu sprzed pandemii.

Zobacz także: Hermes Fulfilment inwestuje w Polsce! W woj. lubuskim powstaje park logistyczny

Polska zyskała na trendzie skracania łańcuchów dostaw

W obliczu pandemii konieczne stało się przeorganizowanie systemów dostaw. Jak wskazuje PIE, Polska zyskała na trendzie skracania łańcuchów dostaw oraz na wojnie handlowej rozgrywającej się pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Chińską Republiką Ludową. Obecnie bardzo dynamicznie rozwija się rynek magazynowy w całym kraju, o czym pisaliśmy już kilka tygodni temu (Więcej: Rekordowe zapotrzebowanie na magazyny utrzymuje się! Więcej w UE budują tylko Niemcy).

Dzięki inwestycjom zagranicznym w Polsce w latach 2019-2021 utworzono 339 tys. miejsc pracy, najwięcej w całej Europie. Wynik ten odpowiadał za 19% wszystkich wykreowanych dzięki BIZ miejsc pracy w regionie. Na uwagę zasługuje również udział inwestycji greenfield (budowa podmiotów gospodarczych od podstaw). Liczba projektów inwestycyjnych greenfield wzrosła o 11% r/r osiągając liczbę 423. Jak wskazuje PIE, był to 6. wynik na świecie i 4. w Europie.

Kondycji polskiej gospodarki może zagrozić trwająca za wschodnią granicą wojna. Jednak według zaktualizowanego ratingu agencji Moody’s dla Polski, nasza gospodarka utrzymała długookresowy rating na poziomie A2 z perspektywą stabilną. W uzasadnieniu podano starania kraju o zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego. Wspomniano również o gwarancji bezpieczeństwa NATO i obecności wojsk Sojuszu przy granicy, co ma minimalizować zagrożenie geopolityczne. Wskazano również na silne fundamenty polskiej gospodarki. Trzecim czynnikiem wpływającym na decyzję agencji Moody’s była korzystna struktura zadłużenia Polski oraz relatywnie niski koszt obsługi długu. Zwrócono jednak uwagę na pogarszający się stan praworządności.

Płaca minimalna w Polsce jest wyższa niż w USA i Czechach

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker