Europa

Rekordowa inflacja w Turcji! Ostatnio podobny wynik odczytano 20 lat temu

Jak podaje Turecki Urząd Statystyczny, inflacja w Turcji wynosi 69,97%. Ostatni raz podobny wynik odnotowano dwie dekady temu. Nieoficjalna inflacja w Turcji wynosi już ponad 100%. 

Oficjalna i nieoficjalna inflacja w Turcji najwyższa od 20 lat!

Ostatni raz inflacja w Turcji osiągnęła podobny poziom w lutym 2002 roku (wynosiła wówczas 73,1% r/r). Wzrost cen napędzany jest konfliktem rosyjsko-ukraińskim oraz rosnącymi cenami energii. Gwałtownie rosną ceny transportu, które w skali roku wzrosły o ponad 105%.

Zobacz także: Ile jest aut z LPG w Polsce? Na świecie wyprzedza nas tylko Turcja

W skali miesiąca najbardziej wzrosły ceny żywności i napojów bezalkoholowych (13,38%) oraz ceny nieruchomości (7,43%.). Krajowy indeks cen producentów wzrósł w minionym miesiącu o 7,67% m/m, co jest rocznym wzrostem o 121,82%.

Najnowszy odczyt pozostaje powyżej oczekiwań ekonomistów, którzy przewidywali roczną dynamikę CPI na poziomie 68%. Według oficjalnych źródeł inflacja wyniosła 69,97% r/r wobec 61,14% odnotowanych w marcu tego roku. Pomimo że inflacja zbliżyła się do poziomu 70%, nieoficjalnie podaje się, że może wynosić nawet 150%.

Wykres 1. Inflacja w Turcji na przestrzeni ostatnich dwunastu miesięcy. 

Zobacz także: W 30 dni w Turcji wybuchło co najmniej 56 strajków pracowniczych!

Turecki plan na zapanowanie nad inflacją

Rząd utrzymuje, że inflacja wkrótce spadnie wskutek wprowadzonego planu gospodarczego, którego celem jest utrzymywanie niskich stóp procentowych, aby pobudzić produkcję i eksport. Finalnie ma dojść do osiągnięcia nadwyżki na rachunku obrotów bieżących.

Recep Tayyip Erdoğan wciąż utrzymuje, że motorem napędowym dla gospodarki będzie wdrażana polityka niskich stóp procentowych. Od września 2021 roku obniżono stopy o 5 pkt proc., co wpłynęło na kondycję liry (Więcej: Inflacja w Turcji: lira słabnie, kryzys się pogłębia). Słaba lira pociągnęła za sobą wzrost cen importu.

Według ekonomistów ankietowanych przez agencję Reutera inflacja pod koniec roku ma nieco zwolnić. Pomimo wyhamowania tempa, nadal pozostanie wysoka i osiągnie 52%. W minionym tygodniu bank centralny Turcji prognozował natomiast, że inflacja osiągnie szczyt na początku czerwca, gdy osiągnie 70%. Następnie według prognoz spadnie do poziomu 43% do końca roku. Według szacunków niektórych tureckich ekonomistów do 2024 roku ma być jednocyfrowa.

Ceny żywności w Turcji, na skutek rosyjskiej inwazji, spadły nawet o 50%!

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker