EuropaGospodarka

Bank Anglii podniósł stopy procentowe i zapowiedział, że inflacja wyniesie 10%

Bank Anglii po raz kolejny podwyższył stopy procentowe. Aktualnie ta główna wynosi 1 proc. i jest najwyższa od 13 lat! Jak zaznaczyli jego przedstawiciele, podwyżki nie sprawią, że inflacja w najbliższych miesiącach spadnie. Co więcej, zaznaczyli oni, że spodziewają się dalszego jej wzrostu do poziomu ok. 10 proc. Jednakże ich zdaniem, dzięki podwyżkom uda się spowolnić tempo wzrostu cen w perspektywie najbliższych dwóch lat. 

Bank Anglii przewiduje, że inflacja w Wielkiej Brytanii wyniesie 10 proc.

Z wyliczeń Banku Anglii wynika, że w marcu inflacja w Wielkiej Brytanii osiągnęła rekordowy poziom 7 proc. Jak widać na zamieszczonym poniżej wykresie, ostatni raz ceny rosły w tak szybkim tempie na terenie tego państwa ponad 3 dekady temu. Co więcej, zdaniem analityków banku centralnego inflacja dalej będzie rosnąć. Jeszcze w tym roku ma ona osiągnąć poziom 10 proc. 

Inflacja w Wielkiej Brytanii
Źródło: Trading Economics

Zobacz także: Państwa najbardziej zaangażowane w pomoc Ukrainie: Polska, USA i Wielka Brytania

Co warto zaznaczyć, relatywnie szybki wzrost cen nie tylko doprowadzi do tego, że realne dochody wielu mieszkańców Anglii spadną, ale również do tego, że brytyjska gospodarka pogrąży się w stagnacji. Jak widać na zamieszczonym poniżej wykresie, bank centralny prognozuje, że tempo wzrostu gospodarczego będzie sukcesywnie spadać. Co więcej, w latach 2022-2023 ma ono oscylować wokół zera.

Wzrost gospodarczy Wielkiej Brytanii
Źródło: Bank of England, Monetary Policy Report – May 2022

Bank Anglii

Podwyżki stóp procentowych od razu nie zatrzymają wzrostu cen

Jak zaznaczyli przedstawiciele Banku Anglii, nie są oni w stanie obniżyć inflacji w Wielkiej Brytanii w ciągu najbliższych miesięcy. Otóż aktualnie obserwowany szybki wzrost cen wynika między innymi z podrożenia surowców na globalnych rynkach ze względu na wywołaną przez Rosjan wojnę oraz z powstałych na skutek pandemii zakłóceń w łańcuchach dostaw. Bank Anglii po prostu nie posiada odpowiednich narzędzi, które były w stanie na przykład zwiększyć podaż ropy albo obniżyć ceny frachtu. Jednakże, jak zaznaczają jego przedstawiciele, może on podwyższać stopy procentowe w Wielkiej Brytanii, dzięki czemu w okresie kilku lat inflacja spadnie. 

Zobacz także: Londyn: Podano datę otwarcia linii Elizabeth. Kosztowała 19 mld funtów

W tym miesiącu Bank Anglii skorzystał z tego narzędzia i podwyższył on główną stopę procentową o 0,25 pkt proc. Obecnie wynosi ona 1 proc. i jak widać na zamieszczonym poniżej wykresie, jest najwyższa od 13 lat. Ponadto, bank centralny zapowiedział, że w najbliższych miesiącach może jeszcze podnieść stopy procentowe. 

Główna stopa procentowa w Wielkiej Brytanii
Źródło: Bank of England, Monetary Policy Report – May 2022

Zdaniem ekspertów banku podwyżki stóp procentowych oraz przewidywane przez nich ustabilizowanie się sytuacji gospodarczej na świecie w ciągu najbliższych miesięcy spowoduje, że już w przyszłym roku inflacja w Wielkiej Brytanii spadnie. Co więcej, za około dwa lata ma ona już oscylować wokół celu inflacyjnego, który wynosi 2 proc.  

Populacja Wielkiej Brytanii wzrośnie o 3,2% w ciągu dekady dzięki imigrantom

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker