Polska

KGHM zajął pierwsze miejsce w rankingu World Silver Survey 2022!

World Silver Survey 2022 to jeden z najważniejszych rankingów w branży surowcowej, który zestawia największych producentów srebra. Ranking przygotowywany jest przez ekspertów specjalizujących się w rynku metali. 

KGHM wyróżniony w dwóch kategoriach

Twórcy rankingu World Silver Survey 2022 wyróżnili KGHM w dwóch kategoriach. W kategorii „największych kopalń srebra na świecie” KGHM zajął pierwsze miejsce, natomiast w kategorii „największych producentów srebra” – drugie.

Marcin Chludziński, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A., tak skomentował wyróżnienie:

Ranking potwierdza, że przyszłość jest nie tylko z miedzi, ale i ze srebra. A to daje KGHM świetne perspektywy na długie lata. Nasze metale są niezbędne dla zielonej transformacji a transformacja jest niezbędna dla świata.

W minionym roku Grupa Kapitałowa KGHM wyprodukowała 1 366 ton srebra. Według szacunków Grupy ok. 16% dochodów pochodzi właśnie ze sprzedaży srebra, które sprzedawane jest w postaci granulatu oraz gąsek. Jeśli chodzi o granulat, trafia on do fabryk odpowiedzialnych za produkcję biżuterii i przedsiębiorstw wytwarzających metal, natomiast gąski dostarczane są przede wszystkim do instytucji finansowych.

Zobacz także: Rekordowe wyniki KGHM. Skonsolidowany wynik netto wzrósł o 242,5% r/r

KGHM – produkcja srebra na skalę światową

Produkcja srebra odbywa się w zakładzie KGHM w Hucie Miedzi Głogów. Od 1993 roku działa tam Wydział Metali Szlachetnych. W głogowskim zakładzie otrzymuje się obecne w rudzie miedzi metale szlachetne, srebro i złoto, które znajdują się w tzw. szlamie anodowym powstającym w wyniku procesu elektrorafinacji miedzi. Jak podaje KGHM ze srebra katodowego o zawartości Ag powyżej 99,99%, produkuje się srebro metaliczne w postaci granulatu pakowanego w worki o masie 25 kg i gąsek o masie ok. 1000 uncji trojańskich (ok. 31,1 kg).

Zobacz także: Lockdown w Chinach utrudnia odbudowę łańcucha dostaw

Jak pisaliśmy kilka miesięcy temu, obecnie srebro traktowane jest jako jedna z najlepszych inwestycji (Więcej: Według analityków srebro jest obecnie jedną z najlepszych okazji inwestycyjnych). O dobrych perspektywach dla srebra mówił m.in. Morgan Lekstrom, prezes i dyrektor generalny Silver Hammer Mining Corp.:

Ludzie mieli dostęp do tanich pieniędzy przez bardzo długi czas, co zmieniło ich tolerancję na ryzyko. A kiedy zobaczyli, co dzieje się w kryptowalutach, zaczęli masowo inwestować na tym rynku, który wydawał się „łatwymi pieniędzmi”. Wówczas zapomnieli o srebrze i złocie, a konkretnie o srebrze, jednak wkrótce będzie można zaobserwować odwrócenie tego trendu.

Srebro od lat wykorzystywane jest m.in. w prężnie rozwijającym się przemyśle elektronicznym.

KGHM Miedź wśród światowych liderów w produkcji srebra i miedzi

Polecane artykuły

Back to top button