Polska

KGHM zajął pierwsze miejsce w rankingu World Silver Survey 2022!

World Silver Survey 2022 to jeden z najważniejszych rankingów w branży surowcowej, który zestawia największych producentów srebra. Ranking przygotowywany jest przez ekspertów specjalizujących się w rynku metali. 

KGHM wyróżniony w dwóch kategoriach – World Silver Survey 2022

Twórcy rankingu World Silver Survey 2022 wyróżnili KGHM w dwóch kategoriach. W kategorii „największych kopalń srebra na świecie” KGHM zajął pierwsze miejsce, natomiast w kategorii „największych producentów srebra” – drugie.

Marcin Chludziński, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A., tak skomentował wyróżnienie:

Ranking potwierdza, że przyszłość jest nie tylko z miedzi, ale i ze srebra. A to daje KGHM świetne perspektywy na długie lata. Nasze metale są niezbędne dla zielonej transformacji a transformacja jest niezbędna dla świata.

W minionym roku Grupa Kapitałowa KGHM wyprodukowała 1 366 ton srebra. Według szacunków Grupy ok. 16% dochodów pochodzi właśnie ze sprzedaży srebra, które sprzedawane jest w postaci granulatu oraz gąsek. Jeśli chodzi o granulat, trafia on do fabryk odpowiedzialnych za produkcję biżuterii i przedsiębiorstw wytwarzających metal, natomiast gąski dostarczane są przede wszystkim do instytucji finansowych.

Zobacz także: Rekordowe wyniki KGHM. Skonsolidowany wynik netto wzrósł o 242,5% r/r

KGHM – produkcja srebra na skalę światową

Produkcja srebra odbywa się w zakładzie KGHM w Hucie Miedzi Głogów. Od 1993 roku działa tam Wydział Metali Szlachetnych. W głogowskim zakładzie otrzymuje się obecne w rudzie miedzi metale szlachetne, srebro i złoto, które znajdują się w tzw. szlamie anodowym powstającym w wyniku procesu elektrorafinacji miedzi. Jak podaje KGHM ze srebra katodowego o zawartości Ag powyżej 99,99%, produkuje się srebro metaliczne w postaci granulatu pakowanego w worki o masie 25 kg i gąsek o masie ok. 1000 uncji trojańskich (ok. 31,1 kg).

Zobacz także: Lockdown w Chinach utrudnia odbudowę łańcucha dostaw

Jak pisaliśmy kilka miesięcy temu, obecnie srebro traktowane jest jako jedna z najlepszych inwestycji (Więcej: Według analityków srebro jest obecnie jedną z najlepszych okazji inwestycyjnych). O dobrych perspektywach dla srebra mówił m.in. Morgan Lekstrom, prezes i dyrektor generalny Silver Hammer Mining Corp.:

Ludzie mieli dostęp do tanich pieniędzy przez bardzo długi czas, co zmieniło ich tolerancję na ryzyko. A kiedy zobaczyli, co dzieje się w kryptowalutach, zaczęli masowo inwestować na tym rynku, który wydawał się „łatwymi pieniędzmi”. Wówczas zapomnieli o srebrze i złocie, a konkretnie o srebrze, jednak wkrótce będzie można zaobserwować odwrócenie tego trendu.

Srebro od lat wykorzystywane jest m.in. w prężnie rozwijającym się przemyśle elektronicznym.

KGHM Miedź wśród światowych liderów w produkcji srebra i miedzi

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker