Uncategorized

Bezrobocie w Australii najniższe od 1974 roku. Państwo przygotowuje się do wyborów

Bezrobocie w Australii spadło do rekordowo niskiego poziomu. Ostatnio podobny odczyt miał miejsce w 1974 roku. To dobra wiadomość dla rządu w perspektywie zbliżających się wyborów. 

Bezrobocie w Australii rekordowo niskie

Stopa bezrobocia, która wyniosła w kwietniu 3,9% jest najniższa od prawie 50 lat. Wskaźnik zatrudnienia do liczby ludności utrzymał się na poziomie 63,8%, natomiast stopa niepełnego zatrudnienia spadła do 6,1%..

Jak podaje Australijskie Biuro Statystyczne, liczba miesięcznie przepracowanych godzin na wszystkich stanowiskach wzrosła o 23 mln do 1833 mln godzin. Jednak pomimo rekordowo szybko spadającego  bezrobocia, wzrost liczby miejsc pracy wyhamował, kwietniu stworzono tylko około 4 tys. nowych miejsc pracy. Wzrost płac pozostaje w tyle za inflacją.

Zobacz także: Australia ogranicza eksport aluminium do Rosji, chcąc uderzyć w przemysł zbrojeniowy

Wykres 1. Stopa bezrobocia w Australii.

Trading Economics

Odczyty makroekonomiczne w Australii są szczególnie istotne z perspektywy zbliżających się wyborów. Rosnące koszty utrzymania wywierają presję na podwyżki płac. Już wkrótce ponad 17 milionów Australijczyków uprawnionych do głosowania wyłoni następny rząd na trzyletnią kadencję. Duże nadzieje na zwycięstwo ma Partia Pracy pod dowództwem Anthony’ego Albanese’a, która ma nadzieje obalić rządy Koalicji Scotta Morrisona. Partia Pracy obiecała nieco bardziej ambitny cel redukcji emisji. Ochrona środowiska i pogłębiający się kryzys klimatyczny to jeden z najgorętszych tematów w tamtejszych mediach, który dzieli kraj od dekad. Australia ma jedną z najwyższych frekwencji na świecie. W 2019 roku wyniosła 92%.

Zobacz także: Qantas wprowadza 20-godzinny bezpośredni lot z Sydney do Londynu

Dane dotyczące stopy bezrobocia z pewnością wpłyną na działania banku centralnego, który prawdopodobnie zdecyduje się na podniesienie stóp po tym, jak inflacja osiągnęła w pierwszym kwartale najwyższy od ponad dwudziestu lat poziom 5,1%. Na początku maja Bank Rezerw Australii zadecydował o podniesieniu referencyjnej stopy procentowej do 0,35% z rekordowo niskiego poziomu 0,1%. Według ekonomistów stopy mogą wzrosnąć nawet do co najmniej 2,5% do końca roku. Wpłynie to przede wszystkim na koszty kredytów oraz ryzyko spowolnienia gospodarczego. W Australii narastającym problemem jest również jeden z najdroższych rynków mieszkaniowych na świecie.

Australia zamyka największą elektrownię węglową 7 lat przed planowanym terminem!

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker