GospodarkaPolska

Polska stolarka doceniana na świecie. Jesteśmy liderami w światowym eksporcie stolarki budowlanej

Polska stolarka budowlana zyskała na znaczeniu po wstąpieniu polski do Unii Europejskiej. Wówczas eksport zwiększył się prawie 10-krotnie (w 2021 roku wyniósł prawie 3 mld euro). Polska stolarka z roku na rok radzi sobie coraz lepiej, jednak niektóre czynniki mogą hamować rozwój branży. 

Polska stolarka doceniania za granicą

Jak wskazują ekonomiści Polskiego Instytutu Ekonomicznego, udział polskiej branży w światowym eksporcie wyniósł w 2021 roku 16,1% i tym samym był wyższy o 1,54 pkt proc. niż w roku poprzednim i o 2,4 pkt proc. wyższy niż w 2019 roku.

W minionym roku wiedliśmy prym, jeśli chodzi o eksport okien z tworzyw sztucznych oraz drewnianych. W tej kategorii osiągnęliśmy odpowiednio 36,2% i 28% udziału w światowym eksporcie. Zajęliśmy także drugie miejsce, po Chinach, w eksporcie aluminiowych okien i drzwi z udziałem 9,2% oraz byliśmy trzecim, po Chinach i Brazylii, eksporterem drzwi z drewna z udziałem 8,3%. W kategorii stolarki z żeliwa lub stali mieliśmy 4,1% udziału rynkowego, a więc zajęliśmy 8. pozycję na świecie.

Według danych GUS w 2021 roku udział stolarki w polskim eksporcie wyniósł prawie 1%. Najważniejszymi towarami pozostają okna, drzwi oraz ich ramy i progi drzwiowe z tworzyw sztucznych, których dostawy stanowiły aż ponad 50% eksportu branży i wyniosły łącznie ok. 1,5 mld EUR, aż o 28% więcej niż rok wcześniej.

Zobacz także: Polska drugim eksporterem AGD na świecie! Więcej sprzedają tylko Chiny

Ekonomiści reprezentujący Polski Instytut Ekonomiczny do kategorii stolarki budowlanej kwalifikują: drzwi i okna oraz ich ramy i progi drzwiowe z tworzyw sztucznych; okna, okna balkonowe i ich ramy z drewna; drzwi, ich futryny i progi z drewna; drzwi, okna i ramy do nich oraz progi drzwiowe z żeliwa i stali, a także drzwi, okna oraz ramy do nich i progi drzwiowe z aluminium.

Zobacz także: GUS: w kwietniu udział e-commerce w sprzedaży detalicznej spadł do poziomu 8,9%

Gdzie sprzedajemy najwięcej wyrobów?

Polskie firmy stolarskie eksportują najwięcej do państw Unii Europejskiej, USA oraz Wielkiej Brytanii. Jeśli chodzi o największych nabywców polskich wyrobów stolarskich, niekwestionowanym liderem są Niemcy. W minionym roku zachodzi sąsiedzi zakupili od nas 35% okien i drzwi z tworzyw sztucznych, 25% okien i drzwi z drewna oraz aluminium. Innymi ważnymi odbiorcami są także Francja, Włochy, Belgia, Holandia, Czechy, Słowacja i Szwecja.

Jednak polskie formy stolarskie zmagają się z wieloma wyzwaniami. W obliczu wysokiej inflacji, wysokich cen surowców i półproduktów branża może nieco hamować. Sytuację rynkową pogarszają perspektywy gospodarcze dotyczące m.in. konsumpcji (Więcej: GUS: konsumpcja w kwietniu wyższa od prognoz! Co czeka nas w drugiej połowie roku?). Jak podaje PIE, szansą dla branży są przede wszystkim nowe programy termomodernizacji, m.in. w związku z realizacją Europejskiego Zielonego Ładu, co zwiększy popyt na wyroby budowlane o wysokiej klasie dźwiękoszczelności i energooszczędności.

Polska najszybciej rozwijającą się gospodarką po pandemii w Europie! Nie mamy sobie równych

Polecane artykuły

Back to top button