GospodarkaPolska

Polska stolarka doceniana na świecie. Jesteśmy liderami w światowym eksporcie stolarki budowlanej

Polska stolarka budowlana zyskała na znaczeniu po wstąpieniu polski do Unii Europejskiej. Wówczas eksport zwiększył się prawie 10-krotnie (w 2021 roku wyniósł prawie 3 mld euro). Polska stolarka z roku na rok radzi sobie coraz lepiej, jednak niektóre czynniki mogą hamować rozwój branży. 

Polska stolarka doceniania za granicą

Jak wskazują ekonomiści Polskiego Instytutu Ekonomicznego, udział polskiej branży w światowym eksporcie wyniósł w 2021 roku 16,1% i tym samym był wyższy o 1,54 pkt proc. niż w roku poprzednim i o 2,4 pkt proc. wyższy niż w 2019 roku.

W minionym roku wiedliśmy prym, jeśli chodzi o eksport okien z tworzyw sztucznych oraz drewnianych. W tej kategorii osiągnęliśmy odpowiednio 36,2% i 28% udziału w światowym eksporcie. Zajęliśmy także drugie miejsce, po Chinach, w eksporcie aluminiowych okien i drzwi z udziałem 9,2% oraz byliśmy trzecim, po Chinach i Brazylii, eksporterem drzwi z drewna z udziałem 8,3%. W kategorii stolarki z żeliwa lub stali mieliśmy 4,1% udziału rynkowego, a więc zajęliśmy 8. pozycję na świecie.

Według danych GUS w 2021 roku udział stolarki w polskim eksporcie wyniósł prawie 1%. Najważniejszymi towarami pozostają okna, drzwi oraz ich ramy i progi drzwiowe z tworzyw sztucznych, których dostawy stanowiły aż ponad 50% eksportu branży i wyniosły łącznie ok. 1,5 mld EUR, aż o 28% więcej niż rok wcześniej.

Zobacz także: Polska drugim eksporterem AGD na świecie! Więcej sprzedają tylko Chiny

Ekonomiści reprezentujący Polski Instytut Ekonomiczny do kategorii stolarki budowlanej kwalifikują: drzwi i okna oraz ich ramy i progi drzwiowe z tworzyw sztucznych; okna, okna balkonowe i ich ramy z drewna; drzwi, ich futryny i progi z drewna; drzwi, okna i ramy do nich oraz progi drzwiowe z żeliwa i stali, a także drzwi, okna oraz ramy do nich i progi drzwiowe z aluminium.

Zobacz także: GUS: w kwietniu udział e-commerce w sprzedaży detalicznej spadł do poziomu 8,9%

Gdzie sprzedajemy najwięcej wyrobów?

Polskie firmy stolarskie eksportują najwięcej do państw Unii Europejskiej, USA oraz Wielkiej Brytanii. Jeśli chodzi o największych nabywców polskich wyrobów stolarskich, niekwestionowanym liderem są Niemcy. W minionym roku zachodzi sąsiedzi zakupili od nas 35% okien i drzwi z tworzyw sztucznych, 25% okien i drzwi z drewna oraz aluminium. Innymi ważnymi odbiorcami są także Francja, Włochy, Belgia, Holandia, Czechy, Słowacja i Szwecja.

Jednak polskie formy stolarskie zmagają się z wieloma wyzwaniami. W obliczu wysokiej inflacji, wysokich cen surowców i półproduktów branża może nieco hamować. Sytuację rynkową pogarszają perspektywy gospodarcze dotyczące m.in. konsumpcji (Więcej: GUS: konsumpcja w kwietniu wyższa od prognoz! Co czeka nas w drugiej połowie roku?). Jak podaje PIE, szansą dla branży są przede wszystkim nowe programy termomodernizacji, m.in. w związku z realizacją Europejskiego Zielonego Ładu, co zwiększy popyt na wyroby budowlane o wysokiej klasie dźwiękoszczelności i energooszczędności.

Polska najszybciej rozwijającą się gospodarką po pandemii w Europie! Nie mamy sobie równych

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker