Gospodarka

Kto najmocniej odczuwa inflację w UE? Obecnie są to najbiedniejsi [WYKRESY]

W ostatnich miesiącach wzrost cen znacznie przyspieszył na terenie Unii Europejskiej. Z tego powodu analitycy z Polskiego Instytutu Ekonomicznego postanowili przyjrzeć się temu, kto obecnie najmocniej odczuwa inflację w UE. Jak się okazało co do zasady w maju byli to najbiedniejsi. Choć, warto zaznaczyć, że w niektórych europejskich krajach, na przykład na Węgrzech najbogatsze 20 proc. społeczeństwa zmagało się z szybszym tempem wzrostu cen, niż te najbiedniejsze 20 proc.

Inflacja w UE przyspieszyła i osiągnęła historyczne maksimum

Jak widać na zamieszczonym poniżej wykresie inflacja w UE w tegorocznym maju osiągnęła poziom 8,8 proc. Choć, co warto zaznaczyć, tempo wzrostu cen znacznie różniło się pomiędzy krajami wspólnoty. Choćby na terenie Estonii inflacja wyniosła aż 20,1 proc., a we Francji i na Malcie „zaledwie” 5,8 proc. Jednak nie zmienia to faktu, że od momentu powstania wspólnoty, inflacja na terenie UE nigdy wcześniej nie była tak wysoka, jak w tegorocznym maju.

Wykres: inflacja w UE r/r

Inflacja w UE
Źródło: Trading Economics

Zobacz także: Inflacja w UE – jak na tle innych państw wypada Polska?

Tak szybki wzrost został spowodowany głównie rosyjską inwazją. Ta doprowadziła do znacznego podrożenia surowców energetycznych i artykułów żywnościowych. Z danych zaprezentowanych na zamieszczonym poniżej wykresie wynika, że to właśnie dobra należące do tych dwóch kategorii najbardziej przyczyniły się do zaobserwowanego w maju rekordowego tempa wzrostu cen. Co warto zaznaczyć, zazwyczaj to właśnie osoby najbiedniejsze przeznaczają największą część swojego dochodu na opłacenie rachunków za energię i zakup żywności. Z tego powodu to właśnie one powinny najmocniej odczuć majową inflację. Jednakże, czy rzeczywiście najbiedniejsi musieli zmagać się z najwyższą inflacja? Na to pytanie postanowili odpowiedzieć analitycy PIE w swoim tygodniku gospodarczym.

Struktura inflacji w strefie euro

Kto najmocniej odczuwa inflację w UE? Obecnie są to najbiedniejsi

W tym celu postanowili oni zebrać dane odnośnie tego jak wyglądają koszyki inflacyjne najbiedniejszych 20 proc. i najbogatszych 20 proc. populacji w danych europejskich krajach, a następnie przemnożyć to przez wzrost cen dóbr z danych kategorii (więcej o tym, jak oblicza się inflację tutaj: Nie ma czegoś takiego jak realna inflacja. Właściwą liczy GUS). Po zrobieniu tego okazało się, że w aż 10 na 14 przeanalizowanych przez ekonomistów państw, osoby w najgorszej sytuacji materialnej zmagały się z szybszym wzrostem cen, niż te w najlepszej, co widać na poniższym wykresie. Choć warto zaznaczyć, że w Finlandii, Szwecji i na Węgrzech, wzrost cen był większym problemem dla tych zamożniejszych. 

Kto najmocniej odczuwa inflację w UE?
Źródło: Tygodnik Gospodarczy, Polski Instytut Ekonomiczny

Zobacz także: Transport publiczny jest najdroższy w Szwajcarii. Sporo płacą również Skandynawowie

Jednakże różnica między tym jak biedni, a jak bogaci odczuwali inflację pomiędzy tymi 10 państwami jest znaczna. W takiej Francji różnica ta jest na tyle mała, że ledwo widać ją na powyższym wykresie. Z kolei na Litwie najbiedniejsze 20 proc. społeczeństwa zmagało się z inflacją aż o 7 proc. większą niż najbogatsze 20 proc. populacji. Analitycy PIE wskazują, że sytuacja na terenie tego państwa miała w maju miejsce ze względu na:

Rekordowo duży udział w wydatkach na żywność wśród najmniej zamożnych gospodarstw domowych (blisko połowa wszystkich wydatków) i jeden z wyższych wzrostów cen energii (o 61 proc.).

Wzrost cen nie zawsze najmocniej uderza w najbiedniejszych

Na samym końcu chciałbym zaznaczyć, iż jeszcze nie tak dawno temu, bo w 2020 roku z wyższą inflacją co do zasady musieli zmagać się ci bogatsi. Przynajmniej tak wynika z analizy przeprowadzonej przez think-tank Bruegel (więcej o ich badaniu tutaj: W kogo inflacja uderza najmocniej? W najbiedniejszych [BADANIE]). Z danych zaprezentowanych na poniższym wykresie wynika, iż wtedy we Włoszech i Belgii inflacja była bardziej kłopotliwa dla tych zamożniejszych. Stało się tak głównie za sprawą cen energii, które zaczęły spadać na skutek globalnego spowolnienia gospodarczego.  

Dlaczego w inflacja w biedniejszych krajach jest większa?

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker