EuropaGospodarka

Stan rosyjskiej gospodarki się pogarsza! Produkcja samochodów spadła niemal o 97 proc.

Nawet oficjalne dane wskazują na to, że stan rosyjskiej gospodarki z każdym miesiącem się pogarsza. Choćby z informacji opublikowanych przez Ministerstwo Rozwoju Rosji  wynika, że PKB tego państwa w maju był niższy rok do roku o 4,3 proc. W szczególnie złej sytuacji znalazł się tamtejszy przemysł motoryzacyjny. Według Federalnej Służby Statystyki Państwowej (Rosstat) produkcja samochodów osobowych w maju była niższa aż o 96,7 proc. rok do roku. Choć warto zaznaczyć, że wspomniane dane mogą nie ukazywać w pełni tego, w jak złym stanie jest rosyjska gospodarka. Zdaniem analityków Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE), rosyjskie, państwowe urzędy mogą specjalnie zaniżać dane choćby o spadku PKB. 

Stan rosyjskiej gospodarki się pogarsza! PKB Rosji nadal spada

Stan rosyjskiej gospodarki ostatnio zaczął relatywnie szybko się pogarszać, na co wskazują nawet oficjalne dane. Jak widać na zamieszczonym poniżej wykresie, PKB Rosji spada już od kilku miesiącu, a według Ministerstwa Rozwoju Rosji w maju był już on niższy o 4,3 proc. rok do roku. Choć, Federalna Służba Statystyki Państwowej wskazuje, że spadek aktywności ekonomicznej nie był aż tak znaczny. Z danych przez nich opublikowanych wynika, że PKB Rosji w maju spadł o ok. 3,2 proc. rok do roku. 

Za pogarszający się stan rosyjskiej gospodarki odpowiada głównie mający aktualnie miejsce kryzys w tamtejszym przemyśle. Z danych zaprezentowanych na poniższym wykresie wynika, że rosyjskie fabryki zaczęły wytwarzać mniej lodówek, pralek, silników i tak dalej. Szczególnie duży spadek odnotowano w motoryzacji. Według statystyk Rosstatu w maju produkcja samochodów osobowych uległa załamaniu. Wolumen spadł o 96,7 proc., tym samym wyprodukowano jedynie 3720 aut. Dla porównania w analogicznym okresie roku ubiegłego wyprodukowano 112 tys. samochodów. Ponadto już w kwietniu sprzedaż samochodów Łada przez największego rosyjskiego producenta samochodów AvtoVaz spadła o 78 proc. (więcej o rosyjskiej motoryzacji pisaliśmy tutaj: Rosyjski rynek motoryzacyjny załamał się, produkcja w maju spadła o 97%!).

Zachodnie sankcje uderzyły w rosyjski przemysł

Co warto podkreślić, do pogorszenia się sytuacji w tamtejszym przemyśle najmocniej przyczyniły się sankcje! Otóż ten sektor rosyjskiej gospodarki był zacofany technologicznie trzy dekady temu i niewiele się od tamtych czasów zmieniło. Jak wskazuje ekonomista Branko Milanović:

W ciągu trzydziestu lat od rozpoczęcia transformacji gospodarczej Rosja nie zdołała rozwinąć żadnego zaawansowanego technologicznie przemysłu.

Zacofanie tamtejszego przemysłu doprowadziło do tego, że stał się on całkowicie uzależniony od importu maszyn i technologii (o tym więcej napisaliśmy tutaj: PKB Rosji na skutek sankcji spadnie od 15 do 20 procent). 

Z kolei obecnie ze względu na sankcje nałożone na Rosję przez Zachód, rosyjskie przedsiębiorstwa nie są w stanie tak sprawnie sprowadzać wspomnianych przeze mnie dóbr. Jak możemy wyczytać w tygodniku gospodarczym PIE:

Instytut Gospodarki Światowej w Kilonii szacuje, że import do portu w St. Petersburgu zmalał o 67 proc. Z kolei ruch we Władywostoku oraz Noworosyjsku jest o 20-30 proc. mniejszy.

Chiny również odpowiadają za zły stan rosyjskiej gospodarki

Choć warto zaznaczyć, że eksport dóbr zaawansowanych technologicznie do Rosji, zmniejszyły również państwa, które nie nałożyły na Rosję żadnych sankcji. Weźmy za przykład Chiny. Kraj ten nie tylko nie nałożył na agresora żadnych sankcji, ale również jego przedstawiciele mówili o tym, że mają zamiar zacieśniać współpracę z Rosją. Xi Jinping, Przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej, miał w rozmowie telefonicznej z Władimirem Putinem powiedzieć:

Chiny są gotowe dążyć do wzajemnego wspierania się z Rosją w kwestiach suwerenności, bezpieczeństwa, a także w innych kwestiach o podstawowym znaczeniu.

Jednakże za takimi deklaracjami ze strony chińskich polityków nigdy nie poszły realne działania. Z danych zaprezentowanych poniżej wynika, że eksport Chin do Rosji od momentu rozpoczęcia inwazji spadł aż o 38 proc. w stosunku do drugiej połowy 2021 roku (więcej o tej kwestii pisaliśmy tutaj: Eksport Chin do Rosji załamał się. Czy agresor kupi potrzebne do prowadzenia wojny technologie?). Z kolei to właśnie Państwo Środka dotychczas było największym dostawcą półprzewodników i ważnym eksporterem układów scalonych do Rosji. W 2020 roku w rosyjskim imporcie tych pierwszych towarów kraj ten miał 57 proc. udział, a w tych drugich 20 proc. 

Oficjalne dane mogą nie mówić całej prawdy

Na samym końcu warto zaznaczyć, iż oficjalne dane mogą nie ukazywać w pełni tego, w jak złym stanie jest obecnie rosyjska gospodarka, a ich wiarygodność jest ograniczona. Rosyjskie urzędy, zdaniem analityków PIE, najprawdopodobniej celowo zaniżają dane choćby o poziomie inflacji, czy spadku PKB.

W ciągu pierwszych 100 dni inwazji Rosja na eksporcie paliw zarobiła prawie 100 mld USD

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker