Europa

U progu recesji. Inflacja w Niemczech najwyższa od 70 lat!

Historyczne wyniki notuje gospodarka za naszą zachodnią granicą. Inflacja HICP w Niemczech, według szacunków, wyniosła we wrześniu 10,9 proc., co stanowi pierwszy dwucyfrowy poziom od ponad 70 lat! 

Inflacja w Niemczech we wrześniu

Gospodarka niemiecka, nie inaczej niż wiele pozostałych gospodarek europejskich, zmaga się obecnie z zagrożeniem recesją. Wstępny odczyt inflacji za wrzesień br. nie wróży nic dobrego. Ekonomiści spodziewali się inflacji HICP na poziomie 10,2 proc., a więc finalne szacunki przekroczyły ich oczekiwania o 0,7 pkt proc. Inflacja CPI była nieco niższa i wskazuje na wzrost cen o 10 proc. Nie zmienia to faktu, że to najwyższa inflacja od 1951 roku! Wzrost cen, podobnie jak w Polsce, napędziła w największym stopniu drożejąca w galopującym tempie energia. Mocno wzrosły również ceny żywności oraz usług. 

Co sprawiło, że inflacja w Niemczech jest tak wysoka?

Wrześniowy szacunek inflacji HICP jest wyższy o 2,2 proc. m/m. W sierpniu inflacja HICP w Niemczech wynosiła 8,8 proc. i 7,9 proc. CPI. Przyczyn tak dużego skoku inflacji w tym miesiącu upatruje się w wygaśnięciu tymczasowych programów pomocowych dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw, takich jak obniżka opłaty paliwowej czy bilety miesięczne na komunikację miejską za 9 euro. Głównym winowajcą są jednak po prostu drożejące towary i usługi koszyka konsumpcyjnego. W zawrotnym tempie rosną ceny energii. W sierpniu rosły one 35,6 proc. r/r, podczas gdy teraz już o 43,9 proc. Żywność zdrożała o 18,7 proc. wobec 16,6 proc. miesiąc wcześniej. Dużą dynamiką wzrostu wykazały się także ceny usług. Te wzrosły przeciętnie o 3,6 proc. wobec 2,2 proc. w sierpniu. Rzeczywisty odczyt inflacji podany zostanie 13 października. 


Inflacja HICP w Niemczech. Źródło: tradingeconomics.com

Zobacz także: Koniec taniego transportu. Niemcy wycofują bilet za 9 euro

Ekonomiści spodziewają się, że w październiku Europejski Bank Centralny nie będzie miał innego wyjścia, jak trzeci raz z rzędu podnieść stopy procentowe o 0,75 pkt proc. Czy tak się jednak stanie? EBC długo pozostawał niewzruszony. Obecne stopy w Eurolandzie wyróżniają się na tle krajów z narodowymi bankami centralnymi, wynosząc 0,75-1,5 pkt proc. (Więcej: Wysoka inflacja w strefie euro. Jakie działania podejmie EBC?).

Zobacz także: Czym różni się HICP od CPI?

Co czeka niemiecką gospodarkę?

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz ogłosił wczoraj, że przygotowana zostanie „tarcza obronna”, która ma chronić niemieckie społeczeństwo przed wzrostem cen energii. Tę tarczę stanowić będzie 200 mld euro sfinansowane poprzez rozszerzenie dotychczasowego funduszu przeciwdziałania pandemii koronawirusa. 

Niemcy wzrost cen energii odczuwają głównie z powodu uzależnienia swoich dostaw gazu od Rosji. Dane BP za 2020 r. wskazują, że Niemcy importowały z Rosji 56,3 mld m3 gazu. Dla porównania Polska – 10 mld m3. Po zakręceniu kurka przez Kreml Niemcy szybko wpadli w kryzys energetyczny, który uważa się za najgorszy od czasów II wojny światowej. Gospodarstwa domowe stają przed pytaniem, jak dużo zapłacą za ogrzewanie zimą, a przedsiębiorstwa ograniczają produkcję lub całkowicie jej zaprzestają. 

Instytut Badań Ekonomicznych Ifo w Monachium, Instytut Gospodarki Światowej w Kilonii, Instytut Badań Ekonomicznych w Halle (IWH) i Instytut Badań Ekonomicznych Leibniz (RWI) szacują, że dodatni PKB zostanie utrzymany. W tym roku gospodarka Niemiec ma się rozwinąć o 1,4 proc. Wzrost ma spowolnić do 0,4 proc. w roku następnym, a w 2024 r. przyspieszyć do 1,9 proc. W ekstremalnym scenariuszu eksperci alarmują jednak, że niemiecka gospodarka może się w przyszłym roku skurczyć o 7,9 proc.! Tak duży spadek PKB byłby możliwy w sytuacji, gdyby zdecydowano się wprowadzić racjonowanie gazu dla przedsiębiorstw lub gdy zima zwyczajnie okazałaby się wyjątkowo mroźna. 

O ile gazu, według ekspertów, nie powinno tej zimy zabraknąć, o tyle sytuacja ma pozostać wyjątkowo napięta. Niemcy będą musieli się liczyć z jego oszczędzaniem, co z pewnością przełoży się na spadek aktywności gospodarczej. Spadek będzie w głównej mierze zależał właśnie od kształtowania się sytuacji energetycznej. 

Niemcy doskonale wiedzą, jakim zagrożeniem jest nieopanowana w porę inflacja. Pamięć o hiperinflacji lat 20. XX wieku jest wciąż żywa. Najwyższa miesięczna stopa inflacji wyniosła wówczas prawie 30 tys. proc. 

https://obserwatorgospodarczy.pl/2022/09/14/inflacja-uderza-we-wszystkich-ale-z-rozna-sila-badanie

 

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker