FinanseUSA

Meta planuje masowe zwolnienia! Wiele tysięcy osób straci pracę

Jak informuje amerykański Wall Street Journal, Meta planuje zwolnienia pracowników na dużą skalę. Masowe zwolnienia mają się rozpocząć jeszcze w tym tygodniu. 

Meta planuje masowe zwolnienia

Meta, spółka matka Facebooka ma w planie masowe zwolnienia, aby zredukować koszty i poprawić wyniki finansowe po nieudanych kwartałach. Firma Meta obecnie zatrudnia 87 tys. pracowników. Co ciekawe, w zeszłym tygodniu inny gigant technologiczny Twitter zwolnił aż połowę swojego personelu.

Jak donosi Wall Street Journal (WSJ), rzecznik prasowy odmówił komentarza w tej sprawie. Powołał się jedynie na niedawne oświadczenie dyrektora generalnego Marka Zuckerberga, który wskazywał, że firma „skoncentruje się na inwestycjach w niewielkiej liczbie obszarów o wysokim priorytecie wzrostu”.

Oznacza to, że niektóre zespoły znacząco się rozwiną, ale większość innych zespołów pozostanie bez zmian lub skurczy się w przyszłym roku.. Łącznie spodziewamy się zakończenia w 2023 r. mniej więcej tej samej wielkości, albo nawet nieco mniejszą organizację niż dzisiaj – podkreślał Zuckerberg w oświadczeniu

Zobacz także: Cyfrowe korporacje na celowniku Unii. Miliardy euro kar

Z informacji źródłowych WSJ wynika, że Meta planuje zmniejszyć wydatki o co najmniej 10% w nadchodzących miesiącach, głównie poprzez redukcję etatów.

Realistycznie rzecz biorąc, w firmie jest prawdopodobnie grupa ludzi, która nie powinna tu być – przemawiał Zuckerberg na spotkaniu całej firmy w czerwcu br.

Zobacz także: Flipkart też stawia na rynek metaverse i uruchamia Flipverse

Notowania akcji Meta runęły w dół

Giganci technologiczni w nienotowanym wcześniej tempie rozpoczęli zatrudniać pracowników w czasie pandemii, gdy życie i biznes przeniosły się do świata online. Meta zatrudniła 27 tys. osób w 2020 i 2021 r. oraz następne 15,3 tys. w pierwszych trzech kwartałach 2022 r. Notowania akcji Meta wzrosły z 208 USD na koniec 2019 r. do 378 USD we wrześniu 2021 r.

Jednak stopniowe znoszenie restrykcji i zwalczenie pandemii Covid-19 w większości rozwiniętych gospodarkach doprowadziło do spadku znaczenia pracy i edukacji w formie zdalnej. Przełączenie się biznesu z online do offline wraz z pogarszającymi się trendami makroekonomicznymi osłabiło i wciąż osłabia gigantów technologicznych, takich jak Meta. Ponadto na samym rynku high-tech konkurencję zwiększył TikTok, którego właścicielem jest firma ByteDance. Wskutek tego rozwój Meta w zasadzie utknął w martwym punkcie. Niekorzystnie na reputację Meta wpłynęły także wycieki dokumentów wewnętrznych. Wszystkie te czynniki doprowadziły do odpływu inwestorów i gwałtownego spadku notowań na giełdzie. Obecnie cena akcji Meta jest na najniższym poziomie od 2012 roku i wynosi 91 USD.  W sumie od początku roku cena akcji spadła o 73%.

Zobacz także: Najbogatsi Amerykanie wzbogacili się o 40% podczas pandemii

Inwestorzy Meta boją się o wynik finansowy

Firmy inwestycyjne wykazują obawy o wynik finansowy i podstawową działalność Meta w mediach społecznościowych. W ubiegłym miesiącu jeden z głównych interesariuszy firma Altimeter Capital napisała w liście otwartym do Marka Zuckerberga, że powinien on zwolnić część pracowników i powstrzymać ambicje związane z projektem metaverse, aby poprawić sytuację finansową.

Zobacz także: Czy Metaverse i transakcje NFT to przyszłość e-commerce?

Rzeczywiście, raport finansowy okazał się niekorzystny. Meta zanotowała spadek zysku netto o 52% z 9,2 mld USD w 2021 r. do 4,4 mld USD w 2022 r. Spadek wyniku finansowego to w dużej mierze skutek wysokich nakładów finansowych w Reality Labs będący oddziałem Meta, który jest odpowiedzialny za stworzenie metaverse. Od początku 2021 r. Zuckerberg zainwestował aż 15 mld USD w ten projekt. Metaverse wydaje się obecnie najbardziej ambicjonalnym przedsięwzięciem dla twórcy Facebooka.

Widzę, że wiele osób może nie zgodzić się z tą inwestycją. Myślę, że ludzie będą patrzeć wstecz na dziesięciolecia i mówić o znaczeniu pracy, która została tutaj wykonana – mówił w zeszłym miesiącu Zuckerberg na spotkaniu z analitykami

Jednakże kierunek, jaki wybrał Zuckerberg, wciąż nie przemawia do inwestorów, w których strategicznym interesie leżą wyniki finansowe firmy, niekoniecznie zaś górnolotne plany.

Mapa drogowa i uzasadnienie tej strategii przez kierownictwo nadal nie znajdują oddźwięku wśród inwestorów – czytamy w notatce firmy analitycznej RBC Capital Markets nt. Meta

Globalny rynek NFT praktycznie umarł. Wolumen spadł o 97%

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Gabriel Chrostowski

Analityk makroekonomiczny, w wolnych chwilach uprawiający piłkę nożną oraz biegi krótko- i długodystansowe

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker