Nieruchomości

Spółki budowlane pod gospodarczą presją. Jak wpłynie ona na wyniki finansowe?

W tym roku przedsiębiorstwa budowlane zmagały się szczególnie z rosnącymi kosztami działalności

Największe spółki budowlane w Polsce w ostatnich latach reagowały na wzrost rynku nieruchomości. Obecnie jednak, w związku z sytuacją gospodarczą, pojawiają się zagrożenia, które mogą wpłynąć na notowane przez nie wyniki finansowe. 

Główne zagrożenia dla spółek budowlanych w 2022 roku

W tym roku przedsiębiorstwa budowlane zmagały się szczególnie z rosnącymi kosztami działalności. Ponadto sytuację znacząco pogarszały prognozy gospodarcze. Według raportu Polskie Spółki Budowlane 2022, autorstwa Deloitte czynniki te znacząco wpłyną na wyniki finansowe polskich spółek budowlanych w tym roku.

Głównym inwestorem pozostają podmioty publiczne, które realizują projekty drogowe oraz kolejowe. Jak podają analitycy Deloitte, realizacja inwestycji infrastrukturalnych znacząco wpłynęła na wzrost produkcji budowlano-montażowej w Polsce. Zgodnie z oczekiwaniami, rosnące koszty osłabiły rentowność sektora głównie za sprawą rosnących kosztów działalności, w tym cen materiałów czy kosztów pracy. Deloitte zastrzega, że spory wpływ na przewagę konkurencyjną w przyszłości może mieć odpowiednio wdrożona strategia ESG.

Zobacz także: Za cenę jednego mieszkania w Warszawie można kupić dwa w Tychach

W 2021 roku produkcja budowlano-montażowa mierzona w cenach stałych wzrosła w Polsce o 5% r/r. Przedsiębiorstwa budowlane zatrudniające do dziewięciu osób zrealizowały inwestycje o wartości 242,1 mld zł (przy 230,6 mld zł w poprzednim roku). Dla uzyskania takiego wyniku kluczowe były roboty związane ze wznoszeniem budynków (wzrost o 6,4% r/r), a także dział inżynierii wodnej i lądowej (wzrost o 6,2% r/r).

Dominik Stojek, partner, lider sektora nieruchomości w Polsce, Deloitte dodał:

Głównymi inwestorami na polskim rynku budowlanym pozostają podmioty publiczne, realizujące inwestycje drogowe i kolejowe. Prowadzone obecnie projekty infrastrukturalne będą miały udział we wzroście produkcji budowlano-montażowej jeszcze przez najbliższe kilka lat, aczkolwiek rosnąca presja kosztowa spowodowana wzrostem cen realizacji kontraktów, przez ograniczoną dostępność materiałów, ale też rosnące koszty energii, a także oraz pogarszające się czynniki makro – rosnącą inflację oraz stopy procentowe – może wyhamować część potencjalnych projektów. Analogicznie jak w poprzednich latach kluczowe znaczenie dla polskiego sektora budowlanego mają fundusze unijne, których Polska była i jest dużym beneficjentem.

Zobacz także: Colliers: zainteresowanie ze strony najemców na rynku magazynowym nie słabnie

Największe spółki budowlane w Polsce – dominuje Budimex

W 2021 roku piętnaście największych spółek budowlanych w Polsce odnotowało przychody prawie 37,2 mld zł i jest to wzrost o 17,4%. Podobnie jak w latach ubiegłych, na czele znajduje się Budimex. Grupa Budimex raportowała przychody sięgające 7,9 mld zł, co oznacza wzrost o 2,6% w skali roku. Drugie miejsce zajmuje Grupa Strabag z przychodami na poziomie 5,1 mld zł. W tym przypadku widoczny był spadek o ok. 2%. Miejsce trzecie zajęła Grupa PORR, realizując przychody na poziomie 3,5 mld zł. Jednak największy wzrost należał do sklasyfikowanych niżej Grupa Mirbud i Grupa Erbud – odpowiednio o 1,3 mld zł i 874 mln zł więcej. Strabag, pomimo spadku, utrzymał swoją pozycję w rankingu Deloitte, co jest argumentowane w następujący sposób:

Spółki notujące spadki przychodów w większości zajmowały niższe miejsca w rankingu Deloitte. Wyjątkiem jest Grupa Strabag, której udało się utrzymać pozycję z poprzedniego roku również w tegorocznej edycji rankingu, mimo przychodów niższych o 104 mln zł.

Deloitte w raporcie podnosi również problem zmian na rynku. Mowa nie tylko o przetargach i realizacjach kolejnych projektów, ale o podejściu do kwestii zrównoważonego budownictwa. Złożoność wykorzystywanych materiałów sprawia, że sektor ten ma ogromny wpływ na budownictwo. Na przykładzie rynku europejskiego widać, że zaczynają obowiązywać coraz bardziej restrykcyjne regulacje dotyczące dekarbonizacji budownictwa. Tak więc firmy, które wdrażają strategię ESG, mają szansę nie tylko polepszyć swoją reputację, ale również realnie wpływać na kształt rynku w kolejnych latach (Więcej: Credit Agricole: Środki unijne będą stymulować budownictwo w Polsce w najbliższych latach oraz  Kryzys dotyka najbardziej usługi i budownictwo – Wskaźnik MIK za listopad).

Z racji, że sektor budowlany powiązany jest z innymi, w tym elektroenergetyką, ciepłownictwem i transportem czy przemysłem wytwórczym, nie sposób nie uniknąć zależności. Wpływa to na stabilność oraz realizację zleceń. Jeśli ceny rosną w tych sektorach, odbija się to bezpośrednio na spółkach budowlanych.

Czy w Warszawie pojawiło się ryzyko bańki na rynku nieruchomości? Według UBS nie

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker