Azja i OceaniaGospodarka

Sajgon azjatyckim miastem przyszłości – władze Wietnamu z ambitnymi planami

Według władz Wietnamu Sajgon ma się stać gospodarczym i cyfrowym sercem Azji Południowo-Wschodniej. Trzeba przyznać, że to ambitne plany

Sajgon (obecnie Ho Chi Minh) dla wielu, którzy znają perypetie wojny w Wietnamie, kojarzy się niezbyt pozytywnie. Została ona już jednak dawno zakończona. Miasto natomiast stało się jednym z głównych ośrodków życia i rozwoju już socjalistycznego państwa. Po względnie dobrej dekadzie rozwoju rząd postanowił sięgnąć jeszcze wyżej. Sajgon ma stać się gospodarczym centrum Azji Południowo-Wschodniej.

Jak Sajgon radził sobie w poprzednich latach

Biuro Polityczne w Hanoi w sobotę 3 grudnia wydało rezolucję. Jej głównym tematem i celem jest uczynienie z Ho Chi Minh (Sajgonu) nowoczesnego miasta. Będzie ono wybijało się na tle państwa pod względem gospodarki cyfrowej. Dodatkowo ma stać się gospodarczym centrum życia Azji Południowo-Wschodniej. A wszystko to w osiem lat.

Zobacz także: Exodus chińskich fabryk. O miano nowej fabryki świata walczą Indie i Wietnam

Na przytoczonym spotkaniu Biura Politycznego pod przewodnictwem sekretarza generalnego partii Nguyena Phu Trọnga dokonano przeglądu osiągnięć i stopnia realizacji wcześniej zakładanych celów rozwojowych w latach 2010-2020. Wtedy też wyznaczono konkretne cele sięgające 2030 roku z wizjami aż do 2045 rok.

W latach 2010-2020 gospodarka (regionalny produkt krajowy brutto) Sajgonu powiększyła się ponad dwukrotnie. Rozwój miasta polegał na kontynuacji swojego modelu wzrostu gospodarczego, który opiera się on na wdrażaniu i zastosowaniu nauki i najnowszych technologii.

Jeżeli przyjrzymy się zmianom samej struktury gospodarki miasta, również możemy zauważyć pozytywną ewolucję w tym zakresie. Widać zwrócenie uwagi na przemysł high-tech i usługi, ale także rolnictwo. Co warto zaznaczyć, wyższe od planowanych były również coroczne wpływy miasta do budżetu państwa.

Zobacz także: Azja dołącza do wyścigu 6G. Prace rozpoczęły Indie, Wietnam oraz Singapur

W innych dziedzinach, w których miasto odnotowało poprawę, można również wymienić m.in.: oświatę i szkolnictwo, ochronę zdrowia, kulturę czy sport. Przełożyło się to na względną poprawę jakości życia obywateli w tej części Wietnamu.

Niestety jak zaznacza Biuro Polityczne, nie wszystkie aspekty są pozytywne. Zwrócono uwagę na pewnego rodzaju ograniczenia tj. niską konkurencyjność, spowolnienie wzrostu gospodarczego, niskie tempo poprawy otoczenia inwestycyjnego oraz nieosiągnięcie celu w zakresie PKB per capita.

Wizja dla Ho Chi Minh na przyszłe lata

Zgodnie z nowo zatwierdzoną rezolucją, do 2030 roku Ho Chi Minh ma stać się nowoczesnym miastem, dosłownie liderem cyfryzacji kraju. Również w przytoczonym roku według założeń zostanie gospodarczym, finansowym, handlowym, naukowo-technicznym oraz kulturowym serce Azji Południowo-Wschodniej, a nawet jednym z głównych miast świata. Trzeba przyznać, że władze Wietnamu postawił sobie do realizacji naprawdę ambitny cel.

Zobacz także: Niemiecki przewoźnik uruchomił połączenie cargo z Wietnamem

Miasto ma osiągnąć szybki i zrównoważony rozwój gospodarczy, podnosząc tym samym produktywność i konkurencyjność na poziomie międzynarodowym. Ma się to jednocześnie wiązać ze wzmocnieniem rozwoju regionalnego.

Biuro Polityczne wymaga od Ho Chi Minh przyspieszenia budowy infrastruktury oraz poprawy jakości planowania przy jednoczesnym zapewnieniu zrównoważonego rozwoju i adaptacji do zmian klimatu. Rządzący również chcą, aby miasto skutecznie mobilizowało i wykorzystywało swoje wszelkie zasoby.

Elity pragną pobudzić, według nich, istniejący w mieście potencjał, aby postawione ambitne cele były możliwe do realizacji. Oczywiście wszystkie procesy mają zachodzić z poszanowaniem kultury oraz tradycji, a także społeczeństwa jeszcze bardziej poprawiając jego edukację, zdrowie i ogólną jakość życia.

Jak dziś wygląda Sajgon?

Komitet Ludowy Ho Chi Minh zwrócił się do dzielnic podmiejskich, aby nie składały wniosków o przekształcenie w dzielnice miejskie po dokonaniu przeglądu realizacji projektu dotyczącego modernizacji w latach 2021-2030. Jest to jedno z zadań zapisanych w uchwale XI Zjazdu Partii Ho Chi Minh na kadencję 2020-2025.

W ciągu ostatnich dwóch lat pięć dzielnic, a mianowicie Cu Chi, Binh Chanh, Can Gio, Nha Be i Hoc, miało stać się dzielnicami miejskimi przed 2030 rokiem. Miasto obawia się jednak, że te propozycje doprowadzą do wzrostu cen gruntów, co stworzy przeszkody w ich gromadzeniu pod rozwój infrastruktury w przyszłości. Według władz dzielnice te powinny pracować nad planowaniem przestrzennym. Oczywiście będą brane pod uwagę w aspektach rozszerzania się miasta, jeżeli spełnią wymagane standardy.

Zobacz także: Kto najwięcej zyskał na pandemii? Chiny, Wietnam i… Polska

Obecnie Ho Chi Minh zajmuje powierzchnię ponad 2060 km2 i liczy 8,9 miliona mieszkańców (stan na październik tego roku). Składa się z 22 dzielnic, w tym jednej, która stała się swego rodzaju miastem należącym do metropolii (Thu Duc), 16 dzielnic miejskich i pięciu dzielnic podmiejskich.

Nie da się ukryć, że rząd centralny żywi względem Sajgonu ambitne plany. Dla wielu być może nawet nierealne. Ostatnia epoka pokazywały nam dynamiczny rozwój państw wschodu (Chiny, Japonia, Korea, Indie). Być może w całkiem niedalekiej przyszłości będziemy świadkami przewektorowania środka ciężkości polityczno-gospodarczego z zachodu na wschód.

Nowa stolica Egiptu. Kolejny projekt megamiasta

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Dawid Błaszkiewicz

Politolog, historyk oraz dziennikarz ekonomiczny. Członek Polskiej Sieci Ekonomii oraz Prezes Stowarzyszenia Racja. Głównym obszarem zainteresowań jest makroekonomia oraz historia gospodarcza.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker