Azja i Oceania

Co 3. Koreańczyk i Japończyk w przedziale wiekowym 70-74 pracuje zawodowo

Starzejące się społeczeństwo to jedna z głównych przyczyn wysokiej aktywności zawodowej seniorów

Emeryci w Azji często zmuszeni są do kontynuowania pracy. Wynika to z przemian demograficznych i wiąże się z relatywnie niskimi emeryturami. 

Emeryci w Azji – wysoka aktywność zawodowa osób po 70. roku życia

Społeczeństwa najbardziej rozwiniętych gospodarek Azji starzeją się najszybciej. Dlatego, jak zauważa Polski Instytut Ekonomiczny, wielu obywateli pracuje również po 70. roku życia. Z uwagi na kurczący się zasób młodszych pracowników, starsi pozostają na swoich stanowiskach. Kolejnym powodem, dla którego 70-latkowie pozostają w pracy, są również zbyt niskie świadczenia emerytalne, które wynikają m.in. z niewydolnego systemu.

Zobacz także: Chiny będą wydobywać ropę w Afganistanie. Gra o wpływy trwa

Demografowie już od lat ostrzegają, że starzejące się społeczeństwa będą zmagać się z nowymi problemami na rynku pracy. PIE przywołuje dane Teikoku Databank, z których wynika, że w Japonii połowa firm raportuje niedobór pełnoetatowych pracowników. Podobne problemy zgłaszane są przez pracodawców z Korei Południowej, gdzie w minionym roku prawie 60% nowo zatrudnionych stanowiły osoby powyżej 60. roku życia.  Zaskakujący może również być fakt, że obecnie w Japonii i Korei Południowej nawet 33% osób w wieku 70-74 lata wciąż pracuje zawodowo.

Na poniższym wykresie widać, jak zmienia się struktura wiekowa na rynku pracy, w przypadku osób powyżej 65 roku życia. Z roku na rok przybywa osób aktywnych zawodowo niemal we wszystkich wysoko rozwiniętych gospodarkach Azji, które mają problem z kwestiami demograficznymi. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na Japonię. Jak podają analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego, w minionym roku w Japonii pracowało ok. 675 tys. osób w wieku 70+, co stanowi ponad dwukrotny wzrost w ciągu czterech lat.

Ekonomiści PIE komentują dane:

Rosnące zasoby starszych pracowników w wybranych krajach wschodniej Azji ilustruje wykres 10. Najwyższy odsetek osób aktywnych zawodowo w wieku 65+ odnotowano w Korei Płd. (37,5 proc.), zaś najszybszy wzrost odsetka pracujących seniorów w ostatniej dekadzie – w Singapurze (z 20,4 proc. w 2011 r. do 32,1 proc. w 2021 r.).

Zobacz także: Shopee znika z Polski! Co z zamówieniami?

Ile wynoszą emerytury we Wschodniej Azji?

W przypadku Japonii i Korei Południowej średnia miesięczna emerytura wynosi poniżej 500 USD. Jak podaje PIE, jest to połowa płacy minimalnej w Japonii oraz 1/3 płacy minimalnej w Korei. Kraje te postrzegane są jako zamożne i stanowiące kontrast, jeśli chodzi o dobrobyt społeczeństwa względem innych państw Azji. Tymczasem dane pokazują, że wskaźnik ubóstwa wśród osób starszych wynosi nawet 40% i jest tym samym najwyższy spośród krajów OECD (to prawie trzykrotność średniej).

Biorąc pod uwagę aktywność zawodową osób po 70. roku życia, na rynku zachodzą znaczące zmiany. Część osób wcześniej zrezygnowało z pracy z uwagi na konkurencję ze strony młodszych kolegów. Część natomiast nie chce pracować, lecz z uwagi na sytuację finansową musi zapewnić sobie stałe źródło dochodu. Obecnie powstają związki zawodowe reprezentujące interesy starszych pracowników. Aby zachęcić do pracy w danym miejscu, montowane są również udogodnienia takie jak pokoje do odpoczynku czy windy. Również rząd widząc sytuację demograficzną, oferuje przedsiębiorstwom dopłaty, jeśli zatrudniają starsze osoby.

Obecnie również w Europie trwają wzmożone dyskusje dotyczące podniesienia wieku emerytalnego. Spotykają się one ze sprzeciwem, co obserwuje się aktualnie szczególnie we Francji (Więcej: Niski wiek emerytalny we Francji generuje wysokie koszty oraz Francuska reforma emerytalna znów przełożona! Macron zwleka z decyzją). W Azji system płac często wynika z tradycji konfucjańskiej. Oznacza to, że im pracownik ma dłuższy staż pracy, tym wyższe wynagrodzenie powinien otrzymywać. Gdyby podniesiono wiek emerytalny, wówczas dla wielu zatrudnionych oznaczałoby to zmuszanie do aktywności zawodowej (nawet wbrew woli), dla pracodawców natomiast zwiększenie kosztów zatrudnienia.

Jakie rozwiązanie może być dobre dla azjatyckiego rynku pracy? Agnieszka Wincewicz-Price w opracowaniu PIE podaje:

Dlatego ciekawym rozwiązaniem jest uchwalone w Japonii w kwietniu 2021 r. prawo obligujące pracodawców do podejmowania wszelkich możliwych środków pozwalających na utrzymanie pracownika na stanowisku do czasu osiągnięcia przez niego 70. roku życia, o ile jest to zgodne z wolą pracownika. Najnowsze dane pokazują, że blisko 1/3 japońskich firm (20 proc. dużych i 28,5 proc. małych) stosuje się do tych zaleceń.

Indie staną się najludniejszym krajem świata w 2023 roku!

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker