GospodarkaPolska

Organizacje przestępcze przestały wyłudzać VAT i zajęły się deweloperką oraz śmieciami

Przestępczość gospodarcza w Polsce nadal ma się dobrze. Jednakże wraz z upływem lat zmieniła ona swój charakter

Jak wynika z wywiadu, który detektyw, przedsiębiorca oraz autor bloga „Białe Kołnierzyki” Maciej Binkowski udzielił dla naszego portalu (cały wywiad Czytelnik znajdzie poniżej) przestępczość gospodarcza w Polsce nadal pozostaje problemem. Jednakże wraz z upływem lat zmieniła ona swój charakter. Jeszcze nie tak dawno temu opierała się głównie na wyłudzaniu VAT-u. Obecnie zaś organizacje przestępcze zajmują się między innymi oszukiwaniem podwykonawców w sektorze budowlanym oraz… śmieciami.

Mafie VAT-owskie praktycznie znikły, ale…

Przestępstwem gospodarczym jeszcze niedawno robiącym furorę w Polsce było wyłudzanie VAT-u. W dużym uproszczeniu grupy przestępcze tworzyły przedsiębiorstwa, będące płatnikami tego podatku. Oczywiście te nie były zarejestrowane na członków mafii, tylko choćby na osobę bezdomną, czy obcokrajowca. Następnie zaś tak założone przedsiębiorstwa przez określony czas kupowały towary od innych firm, dzięki czemu mogły one naliczać VAT, który państwo im zwracało, a potem gdy przychodziło do momentu, w którym trzeba było uiścić ten podatek, nagle rozpływały się w powietrzu. 

Zobacz także: Prawdziwe mafie vatowskie działają w branży elektronicznej

Na tym procederze przez długi czas mafie zarabiały znaczne pieniądze. Głównie na skutek ich działalności, jeszcze w 2013 roku luka VAT wynosiła ponad 25 proc. Oznacza to, że faktycznie przychody państwa z tytułu poboru tego podatku były aż o ponad jedną czwartą niższe od tych, które według wyliczeń powinny wpłynąć do budżetu we wspomnianym roku. Ze względu na skalę tego procederu rządzący postanowili działać i wprowadzili szereg rozwiązań mających na celu utrudnić wyłudzanie tego podatku. Przy czym, jak widać na zamieszczonym poniżej wykresie, przyniosły one zamierzony efekt. Luka VAT w Polsce w 2021 roku stanowiła już jedynie 4,3 proc. potencjalnych przychodów z tego podatku. 

Luka VAT
Źródło: Ministerstwo Finansów, Program Konwergencji na 2022 rok

Przestępczość gospodarcza w Polsce nadal pozostaje poważnym problemem

Jednakże fakt, że wyłudzenia VAT-u stały się w naszym kraju znacznie rzadszym zjawiskiem, bynajmniej nie oznacza, że przestępczość gospodarcza w Polsce przestała być problemem. Jak informuje Maciej Binkowski, ta nadal w naszym kraju nim pozostaje, ale obecnie ma inny charakter. Choćby przestępcy w ostatnich latach upodobali sobie rynek budowlany. Tworzą oni w tym sektorze przedsiębiorstwo, które na początku w celu wzbudzenia zaufania, rejestruje się jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Następnie taka firma zatrudnia podwykonawców, którzy budują dla niej nieruchomość. Przy okazji przekształca się ona w spółkę komandytową o nazwie na przykład Złodziejex, której komandytariuszem zostaje spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Mafix. 

Zobacz także: Meksykańscy handlarze heroiną są nie do zatrzymania [FELIETON]

Współpraca między Złodziejexem a jego podwykonawcami idzie w miarę sprawnie aż po pewnym czasie, nadchodzi dzień rozliczeń. Wtedy okazuje się, że przedsiębiorstwo nie chce uregulować zobowiązań i zapłacić firmom za wykonaną przez nich pracę. Jak nietrudno się domyślić, podwykonawcy nie zamierzają zostawić tak tej sytuacji i idą do sądu w celu odzyskania należnych im środków. Niestety dla nich okazuje się, że Złodziejex jest spółką wydmuszką, która nie posiada niczego, więc komornik nie może z niej nic ściągnąć. Jeżeli zaś chodzi o spółkę Mafix, to jak głosi polskie prawo, komandytariusz odpowiada za zobowiązania spółki komandytowej jedynie do wysokości sumy komandytowej, czyli w praktyce jedynie do maksymalnie 50 tys. złotych. Z kolei, jak informuje ekspert, powstałe w taki sposób zobowiązania nierzadko wynoszą setki tysięcy złotych. Oznacza to, iż nawet jeżeli spółka ta nadal istnieje oraz nie jest pozbawionym majątku bankrutem i tak komornikowi nie uda się ściągnąć środków, które pozwoliłyby uregulować długi.

Co dla zachodnich firm jest śmieciem, dla polskich mafii jest skarbem

Innym nielegalnym biznesem, który upodobali sobie przestępcy, w tym byłe mafie VAT-owskie, koncentruje się wokół… śmieci. Otóż polskie grupy przestępcze postanowiły wykorzystać to, że za naszą zachodnią granicą jest wiele przedsiębiorstw, które chciałyby najtaniej, jak tylko się da, pozbyć się odpadów. Zaczęły one wysyłać między innymi do niemieckich firm niezwykle korzystne oferty, a następnie zwozić nieraz niebezpieczne śmieci do naszego kraju, po to, aby nielegalnie składować je na należących do nich terenach. Przy czym, jak zaznacza ekspert, na takim procederze można zarobić niewyobrażalne wręcz pieniądze. 

Zobacz także: Na statku mogło dojść do eksplozji! Greckie firmy ukarane

No dobrze, ale przecież odpady, nawet jeżeli są zakopane pod ziemią, wydają nieprzyjemną woń. Z tego powodu prędzej czy później osoby żyjące obok takich składowisk powinny się nimi zainteresować, czyż nie? Faktycznie tak się dzieje, ale na ludzi sprzeciwiających się wysypiskom przestępcy mają swoje sposoby. Na przykład, jak podaje  Maciej Binkowski, osoby otwarcie działające przeciwko nielegalnym składowiskom śmieci, są zwyczajnie zastraszane. Przebija się im opony w autach bądź w nocy otrzymują one od przestępców głuche telefony. Jednakże, co jeżeli ktoś zgłosi to odpowiednim organom? No cóż, nawet i na takie sytuacje, jak to określa ekspert, mafie śmieciowe są przygotowane. Jeżeli sytuacja zrobi się wyjątkowo dla nich nieciekawa, zwyczajnie podpalają składowiska, puszczając tym samym wszystkie dowody z dymem. 

Oczywiście na tym nie kończy się przestępczość gospodarcza w Polsce. Sposoby wykorzystywane przez grupy przestępcze można wymieniać i wymieniać. Jeżeli zaś Czytelnik jest takowymi zainteresowanymi lub na przykład chce wiedzieć, jak nie zostać tzw. słupem, zapraszamy do przesłuchania całego wywiadu. 

Belgia, czyli kokainowe epicentrum Europy

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker