Już prawie 7 mln kobiet w UE pracuje w nauce!
Rośnie udział naukowców płci żeńskiej w Unii Europejskiej

W 2021 roku liczba kobiet pracujących w nauce w UE wyniosła niemal 7 mln. Panie coraz częściej wybierają kierunki ścisłe, decydując się na kształcenie w dziedzinach STEM (ang. Science, Technology, Engineering, Mathematics). Kobiety w nauce w 2023 roku stają się normą, walcząc ze stereotypami.
Coraz więcej kobiet naukowców w Unii Europejskiej
W 2021 roku w Unii Europejskiej było 6,9 mln kobiet naukowców i inżynierów. To 369 800 więcej niż w 2020 roku. Tym samym obecnie prawie 41% osób zatrudnionych w nauce i inżynierii to kobiety. Jeszcze w 2012 roku kobiety stanowiły zaledwie 33% unijnych naukowców. Zmiany postępują szybko, jednak wciąż panie spotykają się z jawną lub ukrytą dyskryminacją przy wyborze ścieżki kariery zawodowej.
Jak podaje Eurostat, kobiety były niedostatecznie reprezentowane we wszystkich sektorach objętych statystyczną klasyfikacją działalności gospodarczej w UE. Największą równowagę odnotowano natomiast w sektorze usług, gdzie naukowcy płci żeńskiej odpowiadały za 46%.
Zobacz także: Nowe dane GUS. W styczniu wyrejestrowano ponad 30 tys. firm
W sektorze transportu lotniczego udział kobiet wyniósł 28%, podczas gdy w sektorze wytwórczym stanowiły one zaledwie 21%. Najmniejszy udział odnotowano natomiast w sektorze transportu wodnego (kobiety stanowiły zaledwie 8%), produkcji sprzętu transportowego (12%) oraz pojazdów mechanicznych (13%).

Zobacz także: Amerykańska agencja przygotowuje pozew przeciwko Amazon
Kobiety w nauce 2023 – dominacja Hiszpanii i Polsce
Najwięcej kobiet naukowców obserwuje się na rynkach hiszpańskim i portugalskim. Na uwagę zasługuje również Europa Centralna oraz Wschodnia, ze szczególnym uwzględnieniem polskiego Makroregionu Wschodniego (53%). Sporo pań decyduje się na karierę naukową w Skandynawii.
Co ciekawe, najmniejszy udział naukowców płci żeńskiej obserwuje się w Badenii-Wirtembergii, Bawarii, a także w fińskim regionie Manner-Suomi i na Węgrzech.

Nieświadoma lub ukryta dyskryminacja ze względu na płeć
Przez wiele lat osobę naukowca utożsamiano z mężczyzną. W ciągu ostatnich dekad temat był powszechnie analizowany, szczególnie w naukach medycznych. Według badania przeprowadzonego jeszcze w 2014 roku, które objęło swoim zasięgiem 66 krajów na całym świecie, istnieją silne korelacje pomiędzy reprezentacją kobiet w nauce a narodowymi stereotypami dotyczącymi płci i nauk ścisłych, tj. powszechnym kojarzeniem tej dziedziny raczej z mężczyznami niż z kobietami. Zjawisko to powszechne jest również w państwach, gdzie kobiety stanowiły mniej więcej połowę absolwentów kierunków ścisłych i zatrudnionych naukowców.
Uta Frith z Royal Society (z brytyjskiej akademii nauk) skomentowała zjawisko nieświadomej dyskryminacji, która wynika m.in. z kodów kulturowych:
Z nieświadomą dyskryminacją mamy do czynienia wtedy, gdy osądzamy i podejmujemy decyzje na podstawie swoich wcześniejszych doświadczeń, głęboko zakorzenionych w świadomości wzorców, założeń lub interpretacji, i kiedy nie zdajemy sobie z tego sprawy.
Prawdą jest, że w ostatnich latach kobiety doganiają mężczyzn w kategorii nauk ścisłych. W ostatnich latach zauważono również, że liczba naukowców płci żeńskiej rosła szybciej niż liczba naukowców ogólnie. Podobny trend widoczny był w przypadku pań zajmujących się naukami ścisłymi i inżynierią.
W 2021 roku w całej Unii Europejskiej w sektorze nauki i technologii pracowało 74 mln osób w wieku od 15 do 74 lat, z czego ponad 50% stanowiły kobiety. Sytuacja na rynku zmienia się i coraz więcej kobiet decyduje się na karierę naukową. Według analizy wieku ponad połowa (53,3% lub 9,4 mln) z 17,6 mln młodych ludzi w wieku od 25 do 34 lat pracujących w nauce i technologii w 2021 roku stanowiły kobiety. Co więcej, w ciągu dekady liczba kobiet pracujących w tej dziedzinie wzrosła o 14,8%, co odpowiada +1,2 mln kobiet. Dobry wynik na tym tle obserwuje się w Polsce, zwłaszcza na terenie Polski Centralnej. Jesteśmy również liderem w kształceniu kobiet na kierunkach ścisłych, na tym tle znacząco wyróżniamy się na tle Europy, zwłaszcza Zachodniej. Zgodnie z analizą rynku, w UE zajmujemy pierwsze miejsce w kształceniu pań w dziedzinach STEM (ang. Science, Technology, Engineering, Mathematics). Polki znacznie częściej wiążą swoją przyszłość z naukami ścisłymi, co widać szczególnie na uczelniach wyższych, gdzie rośnie udział studentek na kierunkach dotychczas zdominowanych przez mężczyzn (Więcej: Polska europejskim liderem w kształceniu kobiet na kierunkach ścisłych! oraz Coraz więcej kobiet decyduje się na karierę naukową. Polska z dobrym wynikiem na tle UE).
Wydatki na B+R, czyli jak Chiny zyskują, a UE traci na konkurencyjności