EuropaGospodarka

Skok inflacji w Polsce zaskoczył całą Europę. Nikt nawet nie zbliżył się do naszego wyniku

Inflacja w Europie ciągle zaskakuje. W lutym zaskoczył potężny wzrost tego wskaźnika dla Polski. Na kontynencie nie było wyższego

Szczyt inflacji przypadł w Polsce na luty 2023 roku. Mimo tego, że ten miesiąc jest już za nami, nie oznacza to końca problemów ze wzrostem cen. A skok lutowej inflacji w naszym państwie był szczególnie duży na tle całej Europy. Po części wynika to z efektu bazy, gdzie na skutek tarcz antyinflacyjnych odnotowaliśmy spadek poziomu inflacji. Warto jednak przyjrzeć się temu jak w drugim miesiącu roku kształtowała się inflacja w Europie.

Inflacja w Europie – HICP

Inflacja w Europie jest mierzona dwoma metodami, HICP oraz CPI. Dla państwa, którzy nie znają różnicy między nimi, przygotowaliśmy artykuł: Inflacja. Czym różni się HICP od CPI

Według danych zaprezentowanych przez Eurostat średni poziom inflacji dla strefy euro w lutym wyniósł 8,5%, czyli zmniejszył się o 0,1 p.p. względem stycznia. Średnia dla całej Unii Europejskiej wyniosła 9,9% i również zmniejszyła się o 0,1 p.p.

W większości, bo aż w piętnastu państwach wspólnoty inflacja spadła, w dwóch pozostała bez zmian, a w pozostały dziesięciu wzrosła. Największy wpływ na jej poziom miała żywność, alkohol i tytoń, usługi, towary przemysłowe oraz energia.

Zobacz także: Styczniowa inflacja w Europie. Węgry wciąż podbijają wynik

inflacja w europie w lutym 2023 roku hicp

Liderem pod względem dynamiki wzrostu cen wciąż pozostają Węgry. Mimo spadku wyniku utrzymują się powyżej 25%. Za nimi na drugim miejscu znalazła się Łotwa ze spadkiem, aż o 1,3 p.p. względem stycznia. Jednak to wciąż było za mało, aby zejść poniżej 20%. Kolejny raz na trzecim miejscu znalazły się Czechy, a za nią kolejne państwa bałtyckie.

Polska tak jak w poprzednim miesiącu zajęła szóste miejsce, jednak już nie odbiega tak bardzo od początku stawki jak wcześniej. Podczas gdy w czołowej piątce inflacja HICP spadła, u nas wzrosła aż o 1,3 p.p.

Na końcu stawki znalazł się Luksemburg z wynikiem poniżej 5%. Przed nim Belgia oraz Hiszpania. Francja, która w ubiegłym roku praktycznie cały czas znajdowała się w ostatniej trójce, coraz bardziej się od niej oddala.

Inflacja w Europie – CPI

Przyglądając się metodologii CPI, możemy zauważyć pewne zmiany w zestawieniu. Na szczycie z naprawdę wysokim wynikiem wciąż pozostały Węgry. Na drugim miejscu natomiast Łotwa, a na trzecim Litwa. Spora zmiana dotyczy Polski. Nasza inflacja wzrosła o 1,2 p.p. Przy jednoczesnym spadku inflacji w państwach lokujących się wyżej od Polski to wystarczyło, aby z szóstego miejsca, przeskoczyć dwie pozycje i znaleźć się na czwartym.

Wynika to po części z efektu bazy i wyników z poprzedniego roku. Warto zaznaczyć, że Estonia i Czechy depczą nam po piętach, więc w marcu ponownie możemy znaleźć się na niższej lokacie.

Zobacz także: Spadek średniej krajowej wyniósł 2,1%. Tak źle nie było od 20 lat

inflacja w Europie w lutym 2023 CPI

Na samym końcu stawki i tym razem możemy zobaczyć Luksemburg i Hiszpanię, jednak poza Belgią na trzeciej pozycji od końca uplasowała się Grecja.

W przypadku inflacji CPI w aż szesnastu państwach odnotowano spadek inflacji względem stycznia. Największy w Belgii (1,4 p.p.) na Litwie (1,3 p.p.), Łotwie (1,2 p.p.) i Estonii (1 p.p.). Natomiast największy wzrost odnotowała zdecydowanie Polska (1,2 p.p.), następnie Irlandia (0,7 p.p.) oraz Rumunia (0,5 p.p.). W Finlandii i Niderlandach wzrost był taki sam (0,4 p.p.).

Inflacja w Europie poza Unią Europejską

W państwach poza Unią Europejską najwyższa inflacja w Europie jest w Turcji gdzie wyniosła aż 55,2% oraz w Mołdawii, która odnotowała wynik 25,9%. Innymi państwami, o których wynikach warto wspomnieć, są: Ukraina (24,9%); Serbia (16,1%); Białoruś (11,7%); Rosja (11%); Wielka Brytania (10,4%); Albania (7,1%); Norwegia (6,3%); Szwajcaria (3,4%).

Zobacz także: Są wyniki zmiany PKB za 2022 rok! Irlandia na szczycie, Estonia z recesją, Polska liderem regionu

Inflacja w Europie w lutym 2023 roku mapa

Sojusz rządu i biznesu, czyli francuski sposób na walkę z inflacją

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Dawid Błaszkiewicz

Politolog, historyk oraz dziennikarz ekonomiczny. Członek Polskiej Sieci Ekonomii oraz Prezes Stowarzyszenia Racja. Głównym obszarem zainteresowań jest makroekonomia oraz historia gospodarcza.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker