EuropaGospodarka

Są wyniki zmiany PKB za 2022 rok! Irlandia na szczycie, Estonia z recesją, Polska liderem regionu

PKB pozwala nam relatywnie porównać kondycje poszczególnych gospodarek. W 2022 roku najlepiej w UE poradziły sobie państwa południa

Ostatnie lata minęły pod znakami niepewności rynkowej oraz kryzysu gospodarczego. Recesję z 2020 roku oraz odbicie z 2021 roku już mamy za sobą. Niestety zeszłoroczne dwanaście miesięcy dostarczyło nam nowych wrażeń i to nie tylko gospodarczych. Wszystko z powodu agresji Rosji na Ukrainę oraz jej działań na światowych rynkach paliw kopalnych. Nie ma wątpliwości, że wpłynęło to na wzrost gospodarczy w ubiegłym roku oraz że wpłynie na odczyty w ciągu kolejnych lat. Poniższy artykuł przedstawia, jak kreuje się zmiana PKB w Europie w 2022 roku.

Zmiana PKB w Europie w 2022 roku — Unia Europejska

PKB jest jednym z głównych i bardzo ogólnych wskaźników makroekonomicznych. Mimo swoich wszystkich niedokładności wciąż jest powszechnie używany w świecie ekonomii i służy do względnego porównania kondycji poszczególnych gospodarek.

Na tej podstawie mogłoby się wydawać, że gospodarka Irlandii jest w szczególnie dobrej kondycji, ponieważ odnotowała wzrost na poziomie aż 12% r/r. Nie zawsze jednak sprawa jest taka prosta. PKB Irlandii w dużej mierze jest napompowane przez siedziby transnarodowych korporacji, które wybierają Irlandię, aby zoptymalizować opodatkowanie i otworzyć sobie drzwi do wielkiego europejskiego rynku.

Więcej o tej kwestii mogą państwo przeczytać w tekście: PKB Irlandii jest sztucznie nadmuchane, przez co nie oddaje poziomu jej bogactwa oraz obejrzeć w naszym filmie na serwisie YouTube, który znajdą państwo w dalszej części materiału.

Zmiana PKB w Europie w 2022 roku

Po wykluczeniu Irlandii możemy zauważyć, że największy wzrost gospodarczy w 2022 roku zanotowały ciepłe, południowe państwa. Aż trzy z nich, czyli Malta, Portugalia oraz Chorwacja odnotowały zmianę swojego PKB powyżej 6% względem poprzedniego roku. Dopiero Austria, która po wyłączeniu Irlandii znalazła się na ósmy miejscu, należy do grona państw Europy Centralnej. Tuż za nią znalazła się Polska oraz dwa inne państwa Europy Środkowo-Wschodniej, czyli Rumunia i Węgry.

Zobacz także: Wydatki na ochronę socjalną stanowią aż 20,5 proc. PKB całej Unii Europejskiej!

Zdecydowanie najgorzej w ubiegłym roku poradziła sobie Estonia. To bałtyckie państwo jako jedyne w Unii Europejskiej odnotowało recesję w 2022 roku. I to niemałą, ponieważ na poziomie 1,3%. Pozostałe państwa z końca stawki nie miały już problemu ze spadkiem PKB, jednak ich rozwój nie przekroczył 2%. Były to Luksemburg, Słowacja, Niemcy oraz Litwa.

Biorąc pod uwagę nasz region i państwa bałtyckie, Polska pod względem wzrostu PKB poradziła sobie najlepiej.

Zmiany PKB w Europie 2022

Poza Unią Europejską zaszły również zmiany pod względem PKB w innych państwach Europy. Największym przegranym była napadnięta przez Rosję Ukraina, której PKB w 2022 roku skurczył się o 30,3%. Jest to i tak lepszy wynik względem poprzednich założeń, w których Ukraina miała stracić aż około połowy swojego PKB.

Zobacz także: Dodatkowe 1,2 p.p. PKB. Prawdopodobnie właśnie tak ukraińscy uchodźcy wpływają na gospodarkę Polski

W nieciekawej sytuacji znalazła się również Mołdawia oraz Białoruś, które także doświadczyły recesji. To pierwsze państwo na poziomie 5,9% PKB, natomiast drugie straciło 4,7% swojego PKB. Mimo problemów gospodarczych wynik Rosji jest trochę lepszy od wcześniej przytoczonych państw. W 2022 roku w Rosji PKB spadło o 2,1% według Rosstatu.

Zmiana PKB w Europie w 2022 roku
Źródło: Eurostat oraz ośrodki statystyczne poszczególnych państw

Pozostałe państwa spoza Unii Europejskiej mogą pochwalić się wzrostem swojego Produktu Krajowego Brutto: Szwajcaria (2,1%), Serbia (2,3%), Norwegia (3,3%), Wielka Brytania (4%), Turcja (5,6%), Islandia (6,4%).

Zobacz także: TSL generuje w Polsce 6% PKB z dużym potencjałem na więcej

Z przytoczonych powyżej danych może wynikać, że kryzys pod względem rozwoju gospodarczego odszedł już z Unii Europejskiej, w której przeciętny wzrost PKB wyniósł w 2022 roku 3,5%. Niestety według analiz w 2023 roku czeka nasz region spowolnienie gospodarcze. Ostateczne wyniki wzrostu PKB za 2023 rok są w dużym mierze zależne od stopnia eskalacji konfliktu na Ukrainie.

Mija rok od rosyjskiej agresji. Ukraina przeżywa kryzys humanitarny, a PKB spadł o 30%

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Dawid Błaszkiewicz

Politolog, historyk oraz dziennikarz ekonomiczny. Członek Polskiej Sieci Ekonomii oraz Prezes Stowarzyszenia Racja. Głównym obszarem zainteresowań jest makroekonomia oraz historia gospodarcza.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker