Uncategorized

Koniunktura w Polsce wciąż słaba! Ale jest lekka poprawa. MIK wzrósł do 96 pkt

Miesięczny Indeks Koniunktury (MIK) opracowywany przez Polski Instytut Ekonomiczny i Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) wzrósł w czerwcu o 0,4 pkt m/m i wyniósł 96 punktów. To wciąż poniżej poziomu neutralnego, co oznacza, że wśród przedsiębiorstw dominują negatywne nastroje. Koniunktura w Polsce jest więc wciąż słaba, jednak lekka poprawa MIK może zwiastować odbicie od dołka. 

Koniunktura w Polsce słaba. Ale wzrost MIK sugeruje poprawę

Miesięczny Indeks Koniunktury PIE i BKG jest publikowany co miesiąc i odzwierciedla nastroje przedsiębiorstw. Indeks poniżej poziomu neutralnego na poziomie 100 pkt oznacza przewagę negatywnych nastrojów, natomiast powyżej 100 pkt przewagę pozytywnych nastrojów.

MIK już od sierpnia 2022 roku znajduje się poniżej 100 punktów, zaliczając dołek w listopadzie na poziomie zaledwie 89,7 pkt. W ostatnich miesiącach można było zaobserwować dużą fluktuację wskaźnika. Najpierw dość dynamicznie wzrósł on do 97,4 pkt w styczniu 2023 r., by w lutym spaść do 93 pkt. Następnie indeks ponownie zwiększył się, osiągając 96,4 pkt w kwietniu, jednak w maju zanotował spadek o 0,8 pkt m/m do poziomu 95,6 pkt. W czerwcu MIK wzrósł nieznacznie o 0,4 pkt m/m do poziomu 95. Kolejne miesiące pokażą, czy poprawa nastrojów przedsiębiorstw (które wciąż są negatywne) jest chwilowa, czy może mamy do czynienia z trwałą poprawą nastrojów przedsiębiorstw.

MIK w latach 2021-2023

Zobacz także: GUS potwierdza wysoki wzrost PKB. Zostawiamy Europę w tyle

Najbardziej cierpią inwestycje. Płynność finansowa firm jest dobra

MIK według komponentów pokazuje, że najbardziej cierpią inwestycje (70,3 pkt), nowe zamówienia (86,2 pkt) i wartość sprzedaży (92,6 pkt). Widzimy więc, że przedsiębiorstwa odczuwają wyższe stopy procentowe NBP i obniżenie konsumpcji gospodarstw domowych. Powyżej poziomu neutralnego znalazły się takie komponenty jak zatrudnienie (104,0 pkt), płynność finansowa (110,6 pkt) i wynagrodzenia (113,8 pkt). Wskaźniki te są z jednej strony odzwierciedleniem napiętego rynku pracy, a z drugiej strony wciąż relatywnie dobrej sytuacji finansowej przedsiębiorstw w Polsce. Te czynniki zaważyły na poprawie wskaźnika MIK w czerwcu.

Źródło: PIE

Pozytywne nastroje dominują jedynie w dużych przedsiębiorstwach (107,2 pkt), podczas gdy największy pesymizm panuje wśród mikroprzedsiębiorstw (85,4 pkt). W małych (96,1 pkt) i średnich (92,5) firmach również przeważają negatywne nastroje.

Źródło: PIE

Zobacz także: Aż 90% ekonomistów uważa, że inflacja spadnie poniżej 10% w tym roku!

Optymizm w usługach, pesymizm w budownictwie

W podziale na branże jedynie w usługach zaobserwowano MIK powyżej poziomu neutralnego (109,2 pkt). W ujęciu m/m MIK wzrósł w usługach aż o 12,2 pkt. Jak wskazują ekonomiści PIE, jest to efekt wzrostu wartości sprzedaży i liczby nowych zamówień. Najniższy MIK odnotowano w sektorze budownictwa (88,8 pkt), w którym indeks m/m spadł o 6,2 pkt. Negatywne nastroje przeważają również w TSL (92,8 pkt), handlu (98,5 pkt) i produkcji (98,6 pkt). Warto jednak dodać, że MIK dla handlu poprawił się w czerwcu o 6,8 pkt m/m, podczas gdy w produkcji (-16,6 pkt m/m) i w TSL (-9,6 pkt m/m) indeks spadł w stosunku do maja. Jak wyjaśniają ekonomiści PIE:

Wyższa wartość MIK dla handlu wiąże się ze wzrostem wskaźnika wartości sprzedaży oraz liczby nowych zamówień. Pogorszeniu MIK w firmach produkcyjnych towarzyszyły spadek wskaźników wartości sprzedaży i liczby nowych zamówień oraz wzrost udziału firm oceniających swoją płynność finansową jako niepozwalającą na funkcjonowanie nawet przez miesiąc.

Źródło: PIE

Dołek koniunktury za nami?

Koniunktura w Polsce jest wciąż słaba, zwłaszcza w sektorach kapitałochłonnych jak budownictwo i produkcja, które są bardziej wrażliwe na stopy procentowe i wahania kosztów materiałów oraz surowców. Jednocześnie wzrost MIK w czerwcu jest światełkiem w tunelu, które daje nadzieję, że powoli wychodzimy z dołka koniunkturalnego.

Płaca minimalna wyniesie 4300 zł w 2024 roku! To oznacza wzrost o 23,2%

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Gabriel Chrostowski

Analityk makroekonomiczny, w wolnych chwilach uprawiający piłkę nożną oraz biegi krótko- i długodystansowe

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker