Nieruchomości

Budownictwo mieszkaniowe w Polsce hamuje. Buduje się coraz mniej

Jednym z motorów napędowych polskiej gospodarki jest budownictwo mieszkaniowe. Wysokie stopy procentowe oraz kiepska koniunktura sprawiły jednak, że placów budowy zaczęło ubywać.

Nowe dane GUS potwierdzają, że budownictwo mieszkaniowe w Polsce hamuje. To bardzo istotne dane, ponieważ budownictwo pełni istotną rolę w polskiej gospodarce. Obok przemysłu to jeden z istotniejszych sektorów, które wpływały na to, że nasz kraj rozwijał się tak dynamicznie. Jak duża jest skala spowolnienia? Ile buduje się mieszkań w Polsce? Jak wiele zgód na budowę wydano?

  • W okresie styczeń-lipiec 2023 roku, do użytkowania oddano 126,4 tys. mieszkań. To o 0,2% mniej niż w analogicznym okresie w 2022 roku.
  • Spadki nastąpiły w budownictwie indywidualnym, a liczba oddanych mieszkań przez deweloperów minimalnie wzrosła.
  • W pierwszych siedmiu miesiącach tego roku wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia budowy 131,1 tys. mieszkań. To aż o 32,3% mniej niż w analogicznym okresie w zeszłym roku.
  • Do lipca wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia budowy 131,1 tys. mieszkań. To aż o 32,3% mniej niż w analogicznym okresie w zeszłym roku

Budownictwo mieszkaniowe w Polsce — nowe dane GUS

Główny Urząd Statystyczny podzielił się nowymi danymi gospodarczymi. Jak wynika z najnowszych statystyk, budownictwo mieszkaniowe przechodzi trudny okres. W okresie styczeń-lipiec 2023 roku, do użytkowania oddano mniej mieszkań, niż miało to miejsce w analogicznym okresie rok wcześniej. Spada także liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto, a także liczba wydanych pozwoleń lub dokonanych zgłoszeń z projektem budowlanym.

Jak wygląda to w liczbach bezwzględnych? W ciągu pierwszych siedmiu miesięcy tego roku, do użytkowania oddano 126,4 tys. mieszkań. To o 0,2% mniej niż w analogicznym okresie w 2022 roku. Spadki nastąpiły w budownictwie indywidualnym, a liczba oddanych mieszkań przez deweloperów minimalnie wzrosła. Deweloperzy oddali do eksploatacji 73,6 tys. mieszkań, czyli o 0,3% więcej niż rok wcześniej.

Z kolei inwestorzy indywidualni odpowiadali za 50,6 tys. oddanych do eksploatacji mieszkań. To wynik o 2,0% gorszy niż rok temu. Obie te formy budownictwa mieszkaniowego odpowiadały łącznie za 98,3% ogółu nowo oddanych mieszkań. W pozostałych formach budownictwa (tj. spółdzielcze, komunalne, społeczne czynszowe i zakładowe) oddano do użytkowania łącznie 2,2 tys. mieszkań. To wzrost względem zeszłego roku, kiedy oddano 1,7 tys. mieszkań.

Zobacz też: Posiadanie własnego mieszkania pozytywnie wpływa na dobrostan psychiczny

Mimo że ogólny spadek może nie wydawać się duży, to dane są gorsze, niż może się na pierwszy rzut oka wydawać. Spadek liczby oddanych mieszkań następuje już od wielu miesięcy, a względnie mały spadek to zasługa mocniejszych pierwszych miesięcy roku. W samym lipcu oddano do użytkowania 14,5 tys. mieszkań, co stanowi spadek o 16,9% względem lipca 2022 roku. W budownictwie indywidualnym spadek wyniósł 28,2%. Deweloperzy oddali za to o 12,6% mniej mieszkań.

Budownictwo mieszkaniowe w Polsce - mieszkania oddane do użytkowania
GUS

Spada także powierzchnia użytkowa mieszkań oddanych do eksploatacji. Ta wyniosła w pierwszych siedmiu miesiącach tego roku 11,9 mln m2. To spadek o 1,6% względem poprzedniego roku. Spadła zatem również przeciętna powierzchnia użytkowa jednego mieszkania. W tym roku osiągnęła ona wartość 93,8 m2.

Budownictwo mieszkaniowe w recesji — coraz mniej pozwoleń na budowę

Spada nie tylko liczba ukończonych, ale i planowanych budów. W pierwszych siedmiu miesiącach tego roku wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia budowy 131,1 tys. mieszkań. To aż o 32,3% mniej niż w analogicznym okresie w zeszłym roku. Za większość pozwoleń odpowiadali deweloperzy. Otrzymali oni ich 85,6 tys., co oznacza spadek o 35,4% r/r.

Zgody na budowę
GUS

Inwestorzy indywidualni otrzymali ich 41,6 tys. To o 28,7% mniej niż rok wcześniej. Tutaj nieco lepiej wyglądają dane lipcowe. W samym lipcu wydano pozwolenie lub dokonano zgłoszenia z projektem budowalnym dla 19,2 tys. mieszkań. Spadek względem lipca 2022 roku wyniósł 14,1%. Sytuacja była nieco lepsza w przypadku budownictwa indywidualnego (-13,9%) niż deweloperów (-16,7%).

Zobacz też: Pomaganie przez państwo w zakupie mieszkania obniża dostępność mieszkań! [BADANIE]

Jak wiele budów rozpoczyna się w Polsce. W okresie styczeń-lipiec rozpoczęto budowę zaledwie 101,8 tys. mieszkań. Tak niski wynik to rezultat bardzo wysokich stóp procentowych oraz słabej koniunktury. Spadek wyniósł 25,1% w ujęciu rocznym. Deweloperzy rozpoczęli budowę 57,2 tys. mieszkań (o 28,4% mniej), a inwestorzy indywidualni 42,2 tys. (o 21,8% mniej).

Budownictwo mieszkaniowe - Mieszkania, których budowę rozpoczęto
GUS

Dane wyglądają już znacznie lepiej gdy spojrzymy na sam lipiec. Liczba rozpoczętych budów w lipcu była zaledwie o 0,5% niższe niż rok wcześniej. Rozpoczęto ich w tym okresie 16,2 tys. Za większość odpowiadali deweloperzy. Dzięki rozpoczęciu budów 9,3 tys. mieszkań odnotowali oni o 10,8% lepszy wynik niż w zeszłym roku. Indywidualni inwestorzy rozpoczęli budowę 6,6 tys. mieszkań, co oznacza spadek o 12,4% względem lipca 2022 roku.

Główny Urząd Statystyczny szacuje, że pod koniec lipca 2023 roku w budowie pozostawało 808,5 tys. mieszkań. To spadek o 8,2% w ujęciu rocznym, lecz nadal bardzo dobry rezultat. Pod względem liczby oddanych do użytku mieszkań, prowadzi województwo mazowieckie. Wysokie pozycje zajmuje również Wielkopolska, Małopolska oraz województwo dolnośląskie.

Mieszkania w Polsce są małe. Co drugi młody żyje w przepełnionym

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker