FinansePolska

RPP podjęła decyzję! Stopy procentowe kolejny raz w dół!

Tym razem obeszło się bez zaskoczeń rynku ze strony polskich bankierów centralnych. Dzisiejsza mniejsza skala obniżek może być czynnikiem wzmacniającym złotego

Stopy procentowe kolejny raz w dół. Rada Polityki Pieniężnej (RPP) podjęła decyzję o obniżce stóp procentowych o 25 pkt bazowych. Tym samym stopa referencyjna NBP spadła do 5,75% z 6,00%. 

Tym razem obeszło się bez zaskoczeń rynku ze strony RPP. Polscy bankierzy centralni zdecydowali się obniżyć stopy procentowe o 25 pkt bazowych, zgodnie z konsensusem rynkowym. W rezultacie stopa referencyjna wpływająca na oprocentowanie produktów bankowych zmniejszyła się z 6,00% do 5,75%. Przypomnijmy, że w poprzednim miesiącu Rada zdecydowała się dokonać potężnej obniżki o 75 pkt bazowych.

Po decyzji RPP, kurs EUR/PLN zmniejszył się w okolice 4,60, co oznacza aprecjację złotego względem euro. To dlatego, że rynek był zapewne rozgrzany poprzednim głębokim cięciem. Mniejsza skala obniżki stóp procentowych stanowi teraz czynnik wzmacniający polską walutę.

Zespoły analityczne w większości zakładały obniżkę o 25 lub 50 punktów bazowych. Tylko nieliczni ekonomiści spodziewali się, że RPP postanowi znów zaskoczyć cięciem o 75 pb. Podyktowane miało to być spadkiem inflacji, która zaliczyła bardzo wyraźny spadek w stosunku do poprzedniego miesiąca, kiedy byliśmy świadkami obniżki stóp procentowych na niespodziewaną skalę. Inflacja we wrześniu wyniosła 8,2% wobec 10,1% w sierpniu bieżącego roku. Tak silny spadek inflacji skłonił RPP do obniżki oprocentowania. Warto jednak zauważyć, że tąpnięcie inflacji we wrześniu to w dużej mierze efekt rządowych ingerencji w sektor energetyczny.

Dzisiejszą obniżkę stóp procentowych w kategoriach ekonomicznych należy rozpatrywać jako odpowiedź na dekoniunkturę w polskiej gospodarce. Dynamiki sprzedaży detalicznej, jak i produkcji przemysłowej wciąż są na ujemnym poziomie. Ponadto wyprzedzający indeks PMI dla przemysłu znajduje się na pułapie recesyjnym: we wrześniu wyniósł 43,9 pkt (jest to nieznaczna poprawa względem sierpnia, gdy PMI osiągnął 43,1 pkt).

Ponadto eksperci wskazują, że to kontynuacja rozpoczętego w ubiegłym miesiącu cyklu obniżek stóp procentowych. Trudno powiedzieć, kiedy zostanie on zatrzymany, jednak eksperci obecni na Forum Biznesu PAIH zauważyli, że czasy kiedy niskie stopy procentowe są normą raczej zbyt szybko nie wrócą. Paweł Borys z Polskiego Funduszu Rozwoju zakłada, że długoterminowo stopy procentowe będą się utrzymywać na poziomie 3-3,5%.

Zobacz też: Tragiczny wypadek autobusu w Wenecji. Zginęło 21 osób

Być może do takiego poziomu w finalnym rozrachunku dąży Rada Polityki Pieniężnej. Zakładając, że RPP chce utrzymać realne stopy procentowe w okolicach zera, to poziomu 3,5% należy się spodziewać bliżej końca 2024 r., aczkolwiek wiele zależy od sytuacji gospodarczej i spadku inflacji, który na decyzje Rady będą miały wpływ.

Źródło: PKO Research, X/Twitter

Zobacz też: Ekonomiści: RPP obniży stopy procentowe, po to by je potem podwyższyć!

Warto narzucić pewien kontekst na rozpoczęte w ubiegłym miesiącu luzowanie polityki monetarnej przez RPP. Za nami najostrzejszy nominalnie cykl podwyżek stóp procentowych. Schodzimy z naprawdę wysokiej góry. Zmusiła nas do tego jednak rekordowa inflacja. Ta wciąż znajduje się znacznie powyżej celu inflacyjnego 2,5% +/- 1 p. proc.

W rezultacie, ekonomiści żywią obawy, iż podwyższona inflacja pozostanie z nami na dłużej, co będzie wymagało powrotu do cyklu zacieśniania monetarnego. Zdaniem analityków mBanku w trzecim kwartale 2024 r. może dojść do zaostrzenia polityki monetarnej +50 pkt bazowych, ponieważ dezinflacja nie będzie postępować (brak powrotu inflacji do celu). Podręcznikowo, rzeczywiście trudno wierzyć, że inflacja spadnie w okolice celu w średnim okresie. Realna stopa procentowa przez ostatnie cięcia nominalnych stóp, znajduje się w okolicach zera. Jej poziom co do zasady powinien być dodatni, aby tłumić bazową presję cenową.

Przemysł w recesji, ale ożywienie na horyzoncie! Wychodzimy z dekoniunktury

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Gabriel Chrostowski

Analityk makroekonomiczny, w wolnych chwilach uprawiający piłkę nożną oraz biegi krótko- i długodystansowe

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker