Komentarze I AnalizyPolska

Ekonomiści: RPP obniży stopy procentowe, po to by je potem podwyższyć!

Ekonomiści mBanku prognozują, że stopa referencyjna NBP spadnie do 5,50% w drugim kwartale 2024 roku, jednak potem zostanie podwyższona do 6,00%, gdy Rada Polityki Pieniężnej zorientuje się, że inflacja nie wraca do celu inflacyjnego. Taka diagnoza co do przyszłej polityki stóp procentowych wydaje się bardzo trafna. 

Rynki przekonane. We wrześniu RPP rozpocznie cykl obniżek

Mocny forward guidance ze strony prezesa NBP Adama Glapińskiego i części członków RPP przekonał rynek, że jesienią dojdzie do obniżki stóp procentowych. Wskazuje na to obserwowany od pewnego czasu spadek stóp rynkowych WIBOR 3M i krzywej FRA, które wyceniają przyszłą ścieżkę krótkoterminowych stóp procentowych. Przekonani są także ekonomiści zgodnie prognozujący, że we wrześniu RPP zdecyduje się złagodzić politykę monetarną obniżeniem stopy referencyjnej o 25 pkt bazowych. Wyjaśniają oni, że dla większości członków RPP spadek inflacji do poziomu jednocyfrowego jest wystarczającym uzasadnieniem takiej decyzji.

Zobacz też: Dług publiczny jest ogromny i… niestety taki pozostanie!

Czy RPP podejmie dobrą decyzją obniżając stopy w tym roku? Co ciekawe, istnieje pewien argument w jakimś stopniu uzasadniający poluzowanie polityki pieniężnej. Bynajmniej, nie jest nim obniżenie wskaźnika CPI poniżej 10%, lecz efektywna stopa procentowa. Mianowicie, zmniejszanie nominalnych stóp procentowych przy proporcjonalnej dezinflacji i spadających oczekiwaniach inflacyjnych pozostawia efektywną stopę procentową na niezmiennym pułapie. Dla nas taka linia argumentacyjna wystarczająca nie jest, lecz być może niektórych mogłaby przekonać. Co jednak ciekawsze, RPP (o ile dobrze nam wiadomo) tego argumentu w zasadzie w ogóle nie wykorzystuje.

Zobacz też: Stopy procentowe najsilniej wpływają na inflację dopiero po 2 latach! Na PKB? Po 1,5 roku

RPP obniży stopy procentowe a potem… podwyższy?

Ostatnia lipcowa projekcja inflacyjna NBP wykazała, że ścieżka inflacji przy obecnym poziomie stopy procentowej 6,75% wciąż nie jest satysfakcjonująca. Inflacja nie spada bowiem w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej w punkt do celu inflacyjnego 2,5%. Zamiast tego mieści się w górnym przedziale wahań, wynosząc 3,3% na koniec 2025 roku. To przy założeniu, że nominalny kurs polityki monetarnej jest niezmienny w czasie. Tymczasem powszechnie wiadomo, że stopy procentowe wkrótce spadną, co w modelu makroekonomicznym powinno wydłużyć ścieżkę spadku inflacji do celu. Podstawowe pytanie brzmi: jeżeli tak będzie (a najpewniej będzie), co wówczas poczyni RPP?

Ekonomiści mBanku trafnie – naszym zdaniem – diagnozują przyszłą politykę monetarną. Zaznaczymy, że jest to prognoza zgodna z podejściem pozytywnym (jak będzie), a nie normatywnym (jak powinno być). W gruncie rzeczy, „prognoza” sama w sobie oznacza już podejście pozytywne, lecz woleliśmy o tym wspomnieć, żeby zapobiec potencjalnym wątpliwością. A teraz do rzeczy.

Analitycy oczekują, że RPP rozpocznie cykl luzowania polityki pieniężnej we wrześniu br. obniżką stopy referencyjnej NBP o 25 pkt bazowych. Podstawą będzie „zejście inflacji do poziomów jednocyfrowych”. W horyzoncie roku stopy procentowe mają zostać obniżone łącznie o 125 pkt bazowych do 5,50% w drugim kwartale 2024 roku. Jednak w trzecim kwartale może dojść do zaostrzenia polityki monetarnej +50 pkt bazowych, ponieważ dezinflacja nie będzie postępować (brak powrotu inflacji do celu). Ekonomistów takie zjawisko raczej nie zdziwi, ponieważ taki wniosek płynie wprost z aktualnej projekcji NBP.

RPP pozostawiła stopy procentowe bez zmian na ostatnim posiedzeniu. W konsekwencji główna stopa procentowa wynosi 6,75%. Cykl podwyżek został oficjalnie zakończony, a forward guidance wzmocniony. Zejście inflacji do poziomów jednocyfrowych będzie podstawą do obniżek stóp. Spodziewamy się, że pierwsza redukcja stóp w skali 25pb pojawi się we wrześniu. W ciągu roku rozluźnienie polityki pieniężnej może jednak zostać odwrócone (brak postępu w spadkach inflacji). W horyzoncie roku rynek wycenia 210pb obniżek – piszą ekonomiści mBanku

Prognozy stóp procentowych mBanku (%)

Źródło: mBank

Zobacz też: Kanał Panamski przedłuży ograniczenia dla statków! A zatory rosną…

Jeżeli prognozy mBanku się zmaterializują i RPP podwyższy stopy procentowe w drugiej połowie 2024 roku, to w alternatywnym scenariuszu normatywnym (jak powinno być) polityka pieniężna byłaby zapewne w początkowej fazie luzowania. Dobrze wiemy jednak, że polityki gospodarcze rzadziej przyjmują obraz ekonomii normatywnej. 

RPP nie powinna obniżać stóp jesienią! Byłby to katastrofalny błąd! [ANALIZA]

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Gabriel Chrostowski

Analityk makroekonomiczny, w wolnych chwilach uprawiający piłkę nożną oraz biegi krótko- i długodystansowe

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker