GospodarkaPolska

Czy Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopę procentową w Polsce?

Naszym zdaniem w 2023 roku nie ma i najprawdopodobniej nie będzie żadnego pola do tego, aby obniżyć stopy procentowe w Polsce!

Po raz pierwszy od dawna zaczęły się pojawiać pytania o to, czy Rada Polityki Pieniężnej (RPP) planuje obniżyć stopy procentowe w Polsce? Jak się dzisiaj okazało, organ ten nie miał takich zamiarów. RPP podjęła słuszną w naszej opinii decyzję o utrzymaniu stóp procentowych na obecnym poziomie. W obecnym roku (naszym zdaniem) nie ma i najprawdopodobniej nie będzie żadnego pola do ich obniżenia. 

Stopy procentowe w Polsce — historia

Jednakże, zanim przejdę do dzisiejszej decyzji RPP, chciałbym Czytelnikom przypomnieć, jak w ogóle znaleźliśmy się w obecnej sytuacji. Na przestrzeni ostatnich kilku lat miał miejsc szereg, wyjątkowo niekorzystnych z punktu widzenia inflacji w Polsce wydarzeń. W 2020 roku wybuchła pandemia koronawirusa, która to poskutkowała między innymi zerwaniem łańcuchów dostaw, ograniczeniem produkcji wielu, ważnych surowców (na przykład ropy naftowej). 

Zobacz także: Inflacja w USA powyżej oczekiwań ekonomistów! Czy stopy procentowe jednak wzrosną?

Do tego doprowadziła ona do bardzo ekspensywnej polityki fiskalnej w wielu państwach, w tym Polsce. Dla przypomnienia w 2020 roku rząd na różnorakie tarcze pomocowe wydał setki miliardów złotych. Z kolei dług publiczny Polski liczony według unijnej metodologii (brane pod uwagę są wszystkie fundusze), jak widać na zamieszczonym poniżej wykresie, w ciągu zaledwie jednego roku wzrósł z ok. 46 do ponad 57 proc. PKB.  

W efekcie tych wszystkich wydarzeń inflacja w Polsce zaczęła rosnąć. To z kolei sprawiło, że Rada Polityki Pieniężnej, która przez ostatnie lata głównie obniżała stopy procentowe w Polsce, zdecydowała się je podwyższyć. Na początku października 2021 roku organ ten zdecydował się podnieść referencyjną stopę procentową z 0,1 proc. do 0,5 proc. Przy czym, ze względu między innymi na rosyjską inwazję, która doprowadziła do powstania znaczącego, negatywnego szoku podażowego na rynkach surowców, na tej jednej podwyżce cykl zacieśnienia polityki monetarnej się nie skończył. 

Przez praktycznie cały 2022 roku Rada Polityki Pieniężnej podwyższała referencyjną stopę procentową, która w efekcie w rekordowym tempie osiągnęła najwyższy poziom od początku XXI wieku – 6,75 proc. Przy czym, od września zeszłego roku, kiedy to miała miejsce ostatnia podwyżka, jej wysokość pozostaje na niezmienionym poziomie.

Zobacz także: Inflacja w USA powyżej oczekiwań ekonomistów! Czy stopy procentowe jednak wzrosną?

Rada Polityki Pieniężnej utrzymała główną stopę procentową na obecnym poziomie

Co więcej, zarówno opinia publiczna, jak i ekonomiści byli przekonani, że ten stan rzeczy jeszcze długo się utrzyma. Przynajmniej było tak aż do komunikatu, który niedawno pojawił się na stronie Narodowego Banku Polskiego. Jak możemy przeczytać na zamieszczonym poniżej zrzucie ekranu (autorstwo użytkownika rzep):

Rada ustaliła stopy procentowe NBP na następującym poziomie: stopa referencyjna 6,75 proc. w skali rocznej (dotychczas 7,25 proc. w skali rocznej). 

Źródło: Rzep, Twitter;

Przy czym, co prawda, aktualnie komunikat już nie widnieje na stronie NBP i jak wskazuje Sekurak, portal specjalizujący się w bezpieczeństwie IT, najprawdopodobniej nie był on przeciekiem a zwykłym testem, zdołał on podważyć przekonanie niektórych o tym, że Rada Polityki Pieniężnej planuje utrzymać stopy procentowe w Polsce na obecnym poziomie. Jednakże czy słusznie?

Zobacz także: Branżometr Inelo i PITD. Transport w 2022 roku w cieniu inflacji

Otóż zgodnie z komunikatem opublikowanym przez Narodowy Bank Polski, nie. Kolejno referencyjna, lombardowa, depozytowa, redyskontowana weksli oraz dyskontowa weksli stopa procentowa pozostała na niezmienionym poziomie. Jak poinformował NBP:

Rada podjęła decyzję o utrzymaniu stóp procentowych NBP na niezmienionym poziomie: ▪ stopa referencyjna 6,75 proc.; ▪ stopa lombardowa 7,25 proc.; ▪ stopa depozytowa 6,25% proc.; ▪ stopa redyskontowa weksli 6,80 proc.; ▪ stopa dyskontowa weksli 6,85 proc. 

To dobrze, że stopy procentowe NBP nie uległy zmianie!

Czy decyzja RPP była słuszna? Może wspomniany organ powinien zrobić tak, jak wskazywał opublikowany komunikat? W końcu inflacja już od kilku miesięcy spada, więc stopy procentowe w Polsce nie muszą być już na tak historycznie wysokim poziomie? Jak wskazuje w swojej analizie dziennikarz portalu Obserwator Gospodarczy, Gabriel Chrostowski, nie tylko aktualnie nie ma przestrzeni do obniżania stóp procentowych, ale również najprawdopodobniej nie będzie jej przez cały 2023 rok! Faktycznie tempo wzrostu cen w Polsce zaczęło spadać. Jednakże nadal istnieje bardzo wiele ryzyk, które mogą się zrealizować w tym roku, krzyżując tym samym szyki dezinflacji. 

Zobacz także: Ekonomiści nie mają wątpliwości. Stopy procentowe EBC powinny dalej rosnąć!

Przykładowo płace nominalne nadal rosną w stosunkowo szybkim tempie, co widać na zamieszczonym u góry wykresie. To w połączeniu ze spadającą inflacją może doprowadzić do wzrostu wynagrodzeń realnych i tym samym nieoczekiwanego (przynajmniej obecnie przez prognostyków), proinflacyjnego podniesienia konsumpcji. Co więcej, rynek kredytowy powoli zaczął się ożywiać. Do tego nie można zapominać, że w tym roku mają miejsce wybory, które biorąc pod uwagę coraz to nowe obietnice składane przez partie polityczne, mogą mocno negatywnie odbić się na wysokości inflacji w naszym kraju. W związku z powyższym warto podkreślić, że istnieje zbyt dużo czynników ryzyka, które mogą podwyższyć ścieżkę inflacji w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej, tzn. spowodować, że stanie się bardziej uporczywa.

Oto dlaczego stopa procentowa nie musi być bardzo wysoka, aby zwalczyć inflację!

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker