Gospodarka

Skąd pochodzi Twoja kawa? Lista największych producentów kawy na świecie

Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów świata. Gdzie znajdują się plantacje kawy na świecie? Niekwestionowanym liderem wśród producentów jest Brazylia

Kawa – przez jednych nazywa napojem bogów, a przez innych czarną śmiercią. Dla wielu to obowiązkowy punkt dnia. Stawia na nogi, sprzyja długim rozmowom, towarzyszy biznesowym spotkaniom, roztacza aromatyczny zapach. Jak to się dzieje, że kawa trafia do Twojej filiżanki? Skąd pochodzi? Przedstawiamy listę największych producentów kawy na świecie.

 • Największym producentem ziaren kawy na świecie jest Brazylia, która odpowiada za ponad 1/3 udziału w rynku.
 • Pięciu największych producentów odpowiada za 75% produkcji kawy na świecie.
 • Uprawy kawowców w najbliższych latach mogą być zagrożone przez wzrost temperatur.

Kawa – pobudzajacy napój

Kawa wzięła swoją nazwę z języka arabskiego i oznacza „usuwający zmęczenie”. Historia kawy sięga czasów starożytności, jednak w sposób znany nam dzisiaj zaczęto ją wykorzystywać najprawdopodobniej ok. XIII w. w Etiopii. Do Europy czarny napój trafił prawdopodobnie jeszcze w XVI w., ale na dobre popularność kawa zaczęła zyskiwać pod koniec XVII w. 

1 października obchodzony jest Światowy Dzień Kawy – napoju, który nie tylko pobudza do działania, ale także wciąż rozgrzewa dyskusję na temat swoich właściwości i wpływu na zdrowie. To obecnie jeden z najpopularniejszych i najchętniej konsumowanych napojów na świecie. Dzienne spożycie kawy na Ziemi szacuje się na 2 mld filiżanek.

Zobacz też: Zakaz eksportu ryżu w Indiach i El Niño przynoszą globalne konsekwencje

Gdzie powstaje kawa? Lista największych producentów kawy świata

Kawę uprawia się w strefie zwrotnikowej i podzwrotnikowej w tzw. Pasie Kawy (The Coffee Belt). Według FAO (Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa) w 2020 r. wytworzono na świecie 10,7 mln ton metrycznych ziaren kawy. Za produkcję kawy odpowiada w sumie ponad 70 państw, jednak większość rynku należy do 5 krajów.

Największym producentem kawy jest bezsprzecznie Brazylia, która odpowiada za ponad 1/3 globalnej produkcji kawy. Przyczyniają się do tego oczywiście bardzo dobre warunki geograficzne, które to południowoamerykańskie państwo posiada. Drugie miejsce należy do Wietnamu, który specjalizuje się w produkcji kawy Robusta. Produkcja kawy mocno tu wystrzeliła w latach 90., kiedy wietnamska gospodarka zaczęła otwierać się na świat. Podium zamyka Kolumbia

Łącznie pięciu największych producentów odpowiada za 75% produkcji kawy na świecie. Poniżej przedstawiamy ich listę, która powstała na podstawie danych FAO pochodzących z 2020 r.

Oto lista największych producentów kawy na świecie według FAO:

 1. Brazylia (3,7 mln Mt, czyli ton metrycznych)
 2. Wietnam (1,8 mln Mt)
 3. Kolumbia (830 tys. Mt)
 4. Indonezja (770 tys. Mt)
 5. Etiopia (580 tys. Mt)
 6. Peru
 7. Honduras
 8. Indie
 9. Uganda
 10. Gwatemala

Nieco inaczej przedstawia się druga część tej listy w oparciu o dane pochodzące z Międzynarodowej Organizacji Kawy (ICO). Wynika z nich, że liderem jest Brazylia, posiadająca 37,4 proc. udział w rynku, a dalej znajdują się: Wietnam (17,1 proc.), Kolumbia (8,4 proc.), Indonezja (7,1 proc.), Etiopia (4,3 proc.). Potem na liście następuje zmiana. Szósty jest Honduras (3,6 proc.), potem Indie (3,4 proc.), Uganda (3,3 proc.), Meksyk (2,4 proc.) oraz Peru (2,2 proc.).

Najwięcej kawy na świecie spożywają Amerykanie, Niemcy i Brazylijczycy. 

Przyszłość kawy stoi pod znakiem zapytania

Coraz więcej badań wskazuje na to, że przyszłość kawy jest mocno niepewna. Jako zagrożenie dla uprawy kawy wskazuje się zmiany klimatu. Jedno z badań wykazało, że produkcja Arabiki, jednej z odmian kawy, do 2050 r. będzie znacznie mniej opłacalna w regionie „pasa kawy”, gdzie dotychczas jest uprawiana. Ma na to wpłynąć głównie wzrost temperatury. 

Zobacz też: Aktywiści klimatyczni zaatakowali prezesa Ryanair! Obrzucili go kremówką

Starbucks, jedna z najpopularniejszych sieci kawiarni na świecie, ogłosił, że znalazł nowe odmiany Arabiki, aby dostosować ich uprawy do nowych warunków. Obecnie kawowiec potrzebuje 3-4 lat, aby można było pozyskać ziarna kawy. Odmiany opracowane przez Starbucks będą potrzebować 2 lat. Starbucks pracował nad nimi od ponad 10 lat, ale nic dziwnego – Starbucks jest silnie zależny od upraw kawy. Do grona dostawców sieci należy 400 tys. rolników z 30 krajów świata.

Najdroższa kawa na świecie jest produkowana z odchodów słonia!

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker