Ameryki

Susza w Ameryce Środkowej ma związek z migracją do USA [BADANIE]

Susza w Ameryce Środkowej przyczynia się do wzrostu migracji całych rodzin do Stanów Zjednoczonych. Czy USA może ograniczyć susze?

Susza w Ameryce Środkowej staje się coraz bardziej dotkliwym problemem. Dlatego naukowcy postanowili przyjrzeć się sprawie. W najnowszym artykule opublikowanym w czasopiśmie Scientific Reports, grupa naukowców z Uniwersytetu Utah i Uniwersytetu Texas w Austin ujawniła, że okresy sezonów wegetacyjnych w Ameryce Środkowej, charakteryzujące się nadmierną suszą, są związane ze wzrostem emigracji do Stanów Zjednoczonych w ostatnich latach.

  • Susza w Ameryce Środkowej zwiększa migracje do Stanów Zjednoczonych
  • Migracja w kierunku USA podczas występowania suszy zwiększa się o 70,7%
  • Jeżeli Stany chcą ograniczyć migracje z południa muszą pomóc państwom regionu zwalczyć susze
  • Postępująca susza utrudnia utrzymanie się drobnym rolnikom

Susza w Ameryce Środkowej nasila migracje do USA

Dokonane odkrycia sugerują, że wpływ zmian klimatycznych, zwłaszcza na sektor rolniczy, prawdopodobnie przyczynił się do gwałtownego wzrostu migracji do Stanów Zjednoczonych. Proces migracyjny obejmuje nawet całe rodziny – zauważyła Stephanie Leutert, dyrektor Centrum Bezpieczeństwa Międzynarodowego i Prawa im. Straussa na Amerykę Środkową oraz Inicjatywy Polityki Meksyku na Uniwersytecie Teksasu w Austin, będąca jednym z głównych autorów badania.

Zobacz także: Susza w Ameryce. Bezpieczeństwo żywnościowe zagrożone?

„Decydenci zaniepokojeni wyzwaniami, związanymi z migracją, muszą pomóc krajom Ameryki Środkowej inwestować w alternatywne źródła utrzymania lub adaptację, aby obywatele regionu mogli pozostać w krajach pochodzenia.” – Joshua Busby , współautor i profesor w LBJ School at The Uniwersytet Teksasu w Austin

Na podstawie ustawy o wolności informacji badacze stworzyli wyjątkowy zbiór danych, bazujący na informacjach dotyczących miejsc pochodzenia migrantów. Dane pochodzą od organów celnych oraz ochrony granic z lat 2012-2018. Zgromadzone dane obejmowały informacje o 323 579 migrantach, podróżujących całymi rodzinami z Trójkąta Północnego w Ameryce Środkowej, skupiającego Honduras, Gwatemalę i Salwador.

Osoby te zostały zatrzymane na granicy amerykańsko-meksykańskiej poza oficjalnymi portami wjazdu, a większość z nich prawdopodobnie ubiegała się o azyl w późniejszym czasie. Zespół badawczy zdołał przyporządkować dane dotyczące miejsca pochodzenia do obszarów administracyjnych w wymienionych państwach.

Susza w Ameryce Środkowej negatywnie wpływa na populacje tych państw

Główny autor Andrew Linke z Wydziału Geografii Uniwersytetu w Utah stwierdził, że dziennikarze i naukowcy od kilku lat poszukują powiązań między zmianami klimatycznymi a migracjami. Udokumentowanie i ostateczne udowodnienie tego zjawiska było wyzwaniem. Z analizy badaczy wynika, że istnieje silny związek między bardziej suchą niż zwykle pogodą a wzrostem migracji całych rodzin z Ameryki Środkowej do Stanów Zjednoczonych, nawet po uwzględnieniu innych czynników, takich jak przemoc i ubóstwo.

Zobacz także: Tłoczno w Kanale Panamskim. Susza ogranicza przepływ statków

Wskaźnik migracji do USA
Mapa przedstawia wskaźniki emigracji z departamentów z regionu w tym okresie. Wskaźniki migracji z departamentów Salwadoru, Gwatemali i Hondurasu (N = 54) do południowej granicy Stanów Zjednoczonych, zgodnie z danymi z wywiadu przeprowadzonego przez amerykańską Straż Graniczną (A) . Ciemniejsze regiony charakteryzują się wyższymi wskaźnikami emigracji. Z biegiem czasu wskaźniki emigracji na ogół rosną, jednak między 2012 r. a 2018 r. widać pewne tymczasowe i regionalne różnice (B)

Kolejnym etapem było zastosowanie zaawansowanych metod statystycznych przez badaczy w celu zweryfikowania swojej tezy. Sprawdzili, czy okresy, które charakteryzują się większą suszą pod względem temperatury i opadów przyczyniają się do znacznego zwiększenia migracji do Stanów Zjednoczonych.

Badania udowodniły, że szczególne warunki o odchyleniu bardziej suchym niż zazwyczaj przyczyniły się do wzrostu migracji do Stanów Zjednoczonych o 70,7%. Odchylenie od normy zostało zdefiniowane przez standardowy wskaźnik opadów oraz tempa parowania wody z danego obszaru z 3 miesięcy. Innymi słowy, na obszarach administracyjnych regionu, gdzie warunki pogodowe w okresie wegetacyjnym były szczególnie suche, odnotowano podróż 1,7 raza większą niż na obszarach o klimacie uznawanym za typowy.

Podsumowanie wpływu suszy na migracje

Jak zauważa współautor badania Joshua Busby ze szkoły LBJ na Uniwersytecie Teksasu w Austin. Zmiany klimatyczne prawdopodobnie zwiększą negatywny wpływ na rolnictwo w regionie. To w oczywisty sposób utrudni utrzymanie się drobnym rolnikom.

Busby niedawno pełnił funkcję starszego doradcy ds. klimatu w Departamencie Obrony Stanów Zjednoczonych. Jak twierdzi, decydenci są zaniepokojeni wyzwaniem migracyjny. Jego zdaniem muszą wspierać kraje Ameryki Środkowej w inwestowaniu w alternatywne źródła utrzymania lub adaptację. Tylko w ten sposób mogą sprawić, że obywatele regionu pozostaną w swoich państwach.

Zobacz także: Susza w Chinach. Wstrzymano pracę niektórych fabryk, wprowadzono racjonowanie energii

Susza w regionach Ameryce Środkowej
Mapa przedstawia rozkład nieprawidłowej suchości w poszczególnych latach w całym regionie. Sezon wegetacyjny na poziomie departamentu (N = 54) Opady standardowe Ewapotranspiracja 3-miesięczne odchylenia pogody od średniej historycznej (A) . Źródło danych: Jednostka Badań nad Klimatem TS 4.03. Dane SPEI03 operacjonalizuje się jako odchylenia standardowe. Z pewnymi wyjątkami wartości SPEI03 wykazują ogólny niewielki spadek w latach 2012–2018 (B)

Warto również wspomnieć, że Polska także ma problemy z suszą. Liczni rolnicy z różnych części Polski alarmują, że w ich regionie opadów nie było już od kwietnia do czerwca tego roku. Lepsza sytuacja jest w południowo-zachodniej części kraju, gdzie w maju deszcze spadł kilka razy. Mimo to nawet w tych regionach niektórzy rolnicy żalą się na zbyt niską wilgotność gleby. Początek roku nie był dla rolników najgorszy.

Mieliśmy wtedy do czynienia z regularnymi opadami deszczu. Sytuacja zaczęła pogarszać się w maju. To właśnie wtedy zaczęliśmy dostrzegać pierwsze objawy suszy w Polsce. Według danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej są regiony w Polsce, gdzie susza już trwa. Stan suszy hydrologicznej, dotyczy już większości województwa zachodniopomorskiego, warmińsko-mazurskiego. Omawiane dane prezentuje poniższa mapa.

Susza w Polsce nadchodzi? To lato nie przyniesie zbyt wielu opadów

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Dawid Błaszkiewicz

Politolog, historyk oraz dziennikarz ekonomiczny. Członek Polskiej Sieci Ekonomii oraz Prezes Stowarzyszenia Racja. Głównym obszarem zainteresowań jest makroekonomia oraz historia gospodarcza.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker