GospodarkaPolska

Ekonomiści PKO BP: PKB Polski w 2024 r. wzrośnie o niemal 4%

Czeka nas szybkie ożywienie? Według prognoz ekonomistów PKO Banku Polskiego, PKB Polski wzrośnie w 2024 roku aż o 3,9%. Prognoza analityków jest zdecydowanie powyżej konsensusu Bloomberga, który wynosi 2,8%.

  • Konsensus prognostyczny Bloomberga zakłada, że gospodarka Polski w przyszłym roku wzrośnie o 2,8%.
  • Ekonomiści PKO BP mają wyższe prognozy w stosunku do konsensusu. Ich zdaniem PKB Polski w 2024 r. zwiększy się o 3,9% r/r. 
  • Ekonomiści wyjaśniają, że to efekt m.in. znacznej poprawy sytuacji dochodowej gospodarstw domowych, wzmożonej aktywności inwestycyjnej firm oraz dodatkowego impulsu fiskalnego. 

2023 rokiem stagnacji w polskiej gospodarce

Gospodarka Polski po gwałtownym odbiciu w latach 2021-22, kiedy rosła w tempie odpowiednio 6,9% i 5,3% r/r weszła w br. w stagnację spowodowaną kryzysem energetycznym i rekordowym zaostrzeniem polityki pieniężnej. Według konsensusu rynkowego, wzrost gospodarczy wyniesie w 2023 roku zaledwie 0,4%, co – nie licząc pandemii – stanowić będzie najsłabszą stopę wzrostu od 1991 roku, kiedy PKB spadł o 7%. Warto jednak podkreślić, że mimo tegorocznego spowolnienia i tak jesteśmy najszybciej rozwijającą się gospodarką w UE po kryzysie pandemicznym (obok Chorwacji).

Zobacz też: Przewoźnik zostawił bagaż na lotnisku! Podróżni zostali na lodzie

O ile wzrośnie PKB Polski w 2024 roku?

Pytanie brzmi, jak silne będzie ożywienie gospodarcze w 2024 roku. Czy czeka nas odbicie w kształcie litery „V”, czy może dynamizm PKB będzie bardziej przypominał literę „L”? Konsensus prognostyczny Bloomberga zakłada, że gospodarka Polski w przyszłym roku wzrośnie o 2,8%. W okolicach konsensusu jest prognoza NBP, zgodnie z którą PKB zwiększy się o 2,9%. Ogólnie rzecz biorąc, większość prognoz wskazuje, że gospodarka pracować będzie na niższych obrotach, niż jej potencjał wytwórczy, czyli z tzw. ujemną luką popytową (produktową), która stanowi różnicę między rzeczywistym, a potencjalnym PKB.

Zdecydowanie większym optymizmem w prognozach PKB wykazali się ekonomiści z zespołu makroekonomicznego PKO Banku Polskiego. Według ich prognoz, polska gospodarka w 2024 r. wzrośnie aż o 3,9% r/r. Jak czytamy w najnowszym Kwartalniku Ekonomicznym PKO BP:

Solidne wyniki PKB za 3q23 są tylko wstępem do jeszcze silniejszego ożywienia w kolejnych kwartałach. Prognozujemy, że w 4q23 dynamika PKB przekroczy 2%, a następnie 3% w 1h24 i 4% w 2h24. Nasz optymizm to efekt coraz lepszych perspektyw dla dochodów gospodarstw domowych (mocny rynek pracy, podwyżki w sektorze publicznym), silniejszej niż oczekiwaliśmy aktywności inwestycyjnej firm i odmrożenia środków z KPO.

Źródło: Kwartalnik Ekonomiczny PKO BP

Dodatkowy impuls fiskalny ważnym motorem wzrostu

Ekonomiści dodają również, że poprawa prognoz wzrostu gospodarczego wynika również z luźniejszej polityki fiskalnej, niż wcześniej zakładano. To efekt dodatkowego impulsu fiskalnego wynikającego z realizacji części obietnic wyborczych nowej koalicji rządowej „15 października”, która 13 grudnia objęła stery. Premier Donald Tusk w expose zapowiedział m.in. podwyżki wynagrodzeń dla nauczycieli o 30%, wzrost płac w sferze budżetowej o 20%, wprowadzenie programu Aktywna mama, czyli „babciowe” oraz urlop od składek ZUS dla przedsiębiorców. Według szacunków ekonomistów PKO BP wpływ tych programów na budżet państwa to ok. 1% PKB.

Zobacz też: Nie siejmy paniki. Sytuacja finansowa Polski jest dobra

Warto podkreślić, że nie tylko ekonomiści PKO mają tak optymistyczne prognozy. Według prognoz analityków Goldman Sachs, gospodarka Polski również wzrośnie w przyszłym roku o 3,9% r/r. Nasz zespół zakłada nieco mniej optymistyczny obraz ożywienia gospodarczego. Prognozujemy, że PKB Polski w 2024 roku zwiększy się o 3,5% r/r.

Polacy wśród najbogatszych mieszkańców na ziemi

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Gabriel Chrostowski

Analityk makroekonomiczny, w wolnych chwilach uprawiający piłkę nożną oraz biegi krótko- i długodystansowe

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker