Azja i OceaniaChiny

Rosja największym dostawcą ropy do Chin w 2023 r.

IW 2023 r. import rosyjskiej ropy w Chinach wzrósł o 24 proc. do ponad 107 mln ton. Rosja umocniła się na pozycji lidera przed Arabią Saudyjską

Już nie Arabia Saudyjska, a Rosja jest największym dostawcą ropy do Chin. W 2023 r. to właśnie od Rosjan Chińczycy zakupili najwięcej ropy naftowej, bo aż 107 mln ton. Skusiła ich oczywiście niższa cena oferowana przez Rosjan po nałożeniu przez Zachód sankcji i limitu cenowego. 

  • Rosja była największym dostawcą ropy naftowej do Chin w 2023 r.
  • Eksport rosyjskiej ropy do Chin wzrósł o 24 proc. do ponad 107 mln ton, według chińskich danych.
  • Chiny mimo zakupu większej ilości ropy, zapłaciły za nią mniej niż przed rokiem.

Rosja największym dostawcą ropy do Chin w 2023 r.

Któż z nas nie lubi okazji? Dobra promocja potrafi skusić niejednego klienta. “Promocja na ropę” skusiła Chiny. Wojna na Ukrainie to nie problem. Chiny nie potępiły rosyjskiego ataku i nie zamierzają tego robić. Biznes to biznes, a na zachodnich sankcjach Chiny wprost korzystają. 

I tak największym dostawcą ropy naftowej do Chin w 2023 r. stała się Rosja. Według chińskich danych celnych, w 2023 r. Rosja wysłała do Chin rekordowe 107,02 mln ton ropy naftowej, co odpowiada liczbie 2,14 mln baryłek dziennie. To o 24 proc. więcej niż przed rokiem

Import z Arabii Saudyjskiej wyniósł z kolei 85,96 mln ton, czyli blisko 20 proc. mniej niż z Rosji. Dla porównania w 2022 r. Rosja dostarczyła do Chin ponad 86 mln ton ropy, co uplasowało ją na drugiej pozycji wśród największych dostawców. Liderem była Arabia Saudyjska z importem na poziomie 87,49 mln ton ropy (1,75 mln baryłek), czyli niewiele więcej od Rosji.

Rosjanie odpowiadali zatem za 19 proc. całkowitego importu ropy w Chinach w 2023 r. Arabia Saudyjska za 15 proc. Import ropy do Chin wzrósł o 11 proc. r/r, plasując się na poziomie 563,99 mln ton, co odpowiada 11,28 mln baryłek dziennie. Chiny pozostają największym nabywcą ropy naftowej na świecie. 

Zobacz też: Rosja głównym dostawcą ropy dla Chin. Wyprzedziła Arabię Saudyjską

Chiny kupiły więcej ropy od Rosji, a zapłaciły mniej

Mimo wzrostu wolumenu nabywanej ropy o 11 proc., całkowite wydatki Chińczyków na zakupy surowca spadły o 7,7 proc. r/r i wyniosły niecałe 338 mld USD. 

Na rosyjską ropę Chiny wydały w 2023 r. blisko 61 mld USD. Jak wyliczył portal CNN, oznacza to, że średnia cena za tonę wyniosła niecałe 567 USD. To o 10 proc. mniej niż średnia cena tony ropy z Arabii Saudyjskiej, która wynosiła niecałe 627 USD.

Sankcje można obejść

Rosyjska ropa naftowa, której wielu międzynarodowych nabywców unikało po nałożeniu przez Zachód sankcji w związku z inwazją Rosji  na Ukrainę w 2022 r., przez większą część ubiegłego roku sprzedawana była ze znacznym dyskontem w stosunku do międzynarodowych benchmarków w związku z narzuconym przez Zachód limitem cenowym.

W grudniu 2022 r. UE, G7 oraz Australia wprowadziły limit cenowy dla rosyjskiej ropy w wysokości 60 USD za baryłkę. W przypadku sprzedaży po wyższej cenie Rosjanie nie mogli korzystać z ubezpieczenia i zawijać do niektórych portów. I tutaj z pomocą przyszli Chińczycy. W sierpniu Financial Times informował, że nawet 75 proc. dostaw rosyjskiej ropy jest ubezpieczanych nie przez państwa zachodnie, a głównie przez… Chiny. Efekt jest prosty – tam, gdzie nie było ubezpieczycieli zachodnich, lukę w rynku szybko wypełnili ubezpieczyciele chińscy. Niewykluczone, że „namawia ich” do tego chiński rząd, przez co tolerują wyższe ryzyko. 

Już w połowie roku media donosiły też o pojawieniu się tankowców widmo, które przewoziły rosyjską ropę sprzedawaną powyżej limitu cenowego. Amerykanie ukarali nawet kilka firm – na czarną listę powędrowały tankowce z Turcji i ZEA. 

Zobacz też: Chiny czterokrotnie zwiększają eksport aut i stają się światowym liderem

Rosja to strategiczny wybór Chin

Rosja stała się największym dostawcą ropy do Chin w 2023 r., ale nie tylko na tym polu handel między Rosją a Chinami kwitnie. Dobre stosunki obrazują dane o wymianie handlowej między obydwoma krajami. W 2023 r. osiągnęła ona rekordowe 240 mld USD. To wzrost o 26 proc. w stosunku do 2022 r.! 

Xi Jinping podczas swojej niedawnej wizyty w Rosji mówił o zacieśnianiu więzi gospodarczych z Rosją. Stwierdził też, że utrzymywanie bliskich stosunków z Rosją jest „strategicznym wyborem”.

Najwięksi producenci ropy naftowej na świecie. Nie prowadzi ani Arabia Saudyjska ani Rosja

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker