Europa

MFW zabrania Wielkiej Brytanii obniżać podatki bo gospodarka może ucierpieć

Podatki w Wielkiej Brytanii w opinii MFW nie powinny być obniżane. Budżet powinien dysponować środkami do realizacji zadań

„Przede wszystkim gospodarka” zapowiadała Liz Truss podczas swojej bardzo krótkiej kadencji na stanowisku premiera. Po ogłoszeniu ogromnego pakietu obniżek podatków rynki i analitycy zareagowali negatywnie. Po wycofaniu się z tego pakietu przystąpiono do konstruowania mniejszych planów w późniejszym czasie. Obecny premier Rishi Sunak ma podobne plany. Jednak Międzynarodowy Fundusz Walutowy stanowczo odradza obniżek. Twierdzi, że podatki w Wielkiej Brytanii powinny zapewnić finansowanie zadań państwa.

Podatki w Wielkiej Brytanii

Międzynarodowy Fundusz Walutowy oświadczył, że rząd Wielkiej Brytanii nie powinien wprowadzać kolejnych obniżek podatków przynajmniej w tym roku. Główny ekonomista MFW argumentował, że budżet państwa potrzebuje środków na usługi publiczne i inwestycje sprzyjające wzrostowi. W Wielkiej Brytanii obejmuje to, wydatki na Narodową Służbę Zdrowia, opiekę społeczną, edukację, zmiany klimatu, a także środki mające na celu pobudzenie wzrostu, jednocześnie zapobiegając wzrostowi poziomu długu.

Zobacz także: Niższa składka zdrowotna w zamian za badania. Jak uzdrowić ochronę zdrowia w Polsce?

To, co obserwujemy w Wielkiej Brytanii i kilku innych krajach, to konieczność wprowadzenia średnioterminowych planów fiskalnych, które dostosują się do znacznego wzrostu presji na wydatki (…) W tym kontekście zalecamy powstrzymanie się od dalszych dyskrecjonalnych obniżek podatków, tak jak to jest obecnie przewidziane lub omawiane. — powiedział Pierre-Olivier Gourinchas, główny ekonomista MFW

Z kolei rzecznik prasowy MFW stwierdził, że Wielka Brytania ma większe potrzeby wydatkowe w zakresie usług publicznych i inwestycji, niż wynika to obecnie z planów budżetowych rządu. Organizacja zaleca Wielkiej Brytanii podniesienie podatków od emisji dwutlenku węgla i nieruchomości, wyeliminowanie luki w opodatkowaniu bogactwa i dochodów oraz reformę zasad ustalania poziomu emerytur.

Możemy przeczytać w raporcie, że obniżka odzwierciedla ograniczone możliwości wzrostu gospodarczego i nadrobienia strat. Zwłaszcza po gorszych wynikach w produkcji przemysłowej niż zakładano. Pomimo słabych prognoz wzrostu na ten rok, Wielka Brytania miała pozytywne wieści odnośnie inflacji. Prognozy za 2024 rok zakładają jej średni poziom z wynikiem 2,8%. MFW jest zdania, że Bank Anglii będzie w stanie, podobnie jak Fed i Europejski Bank Centralny, obniżyć stopy procentowe, gdy inflacja wreszcie zbliży się do celu.

Podatki w Wielkiej Brytanii a budżet

Brytyjski minister finansów Jeremy Hunt ogłosi swój budżet na początku marca. Prawdopodobnie będzie to ogłoszenie ostatniego budżetu Partii Konserwatywnej przed wyborami i zmianą władzy. Obecnie Partia Pracy przoduje we wszystkich sondażach i prawdopodobnie obejmie większość miejsc w parlamencie.

W swoim jesiennym budżecie Hunt ogłosił kilka obniżek podatków, mniejszych niż we wcześniejszych deklaracjach i zasugerował, że planuje wprowadzić ich jeszcze więcej wiosną. Warto zaznaczyć, że zadłużenie sektora publicznego w Wielkiej Brytanii gwałtownie spadło i w grudniu 2023 roku było o około połowę mniejsze niż w roku poprzednim ze względu na wyższe wpływy z podatku VAT i podatku dochodowego oraz niższe wydatki budżetu.

Zobacz także: Kolejne zamówienie na elektryki od Stadlera. Trafią za ocean

Raport Międzynarodowego Funduszu Walutowego prognozuje wzrost brytyjskiej gospodarki na poziomie 0,6% w 2024 roku. Stanowi to niewiele więcej niż wynik w 2023 roku na poziomie 0,5%. Dodatkowo Fundusz zrewidował swoją prognozę na rok 2025 w dół o 0,4 punktu procentowego, do poziomu 1,6%. Organizacja twierdzi także, że dezinflacja poprawi warunki finansowe i pozwoli na wzrost realnych dochodów.

Więcej o realnych pensjach w Wielkiej Brytanii pisaliśmy tutaj: Kryzys w Wielkiej Brytanii. Polska goni byłe imperium

Co prawda płace realne w Wielkiej Brytanii spadły w 2023 roku mniej niż wcześniej zakładano. Zamiast 4%, spadek ukształtował się na poziomie 2,7%. Jest to wyniki niższej niż oczekiwano inflacji, która wyniosła 7,7% w porównaniu z prognozowanymi 9%. Średnio płace nominalne na Wyspach wzrosły o 5% rok do roku. Jest to najwyższy wynik od rozpoczęcia badania Europejskiego Trybunału Obrachunkowego 23 lata temu.

Jednak kryzys w Wielkiej Brytanii pod względem płac rozpoczął się od kryzysu finansowego w 2008 roku. Wtedy aż do 2012 roku realne płace spadały, aby następnie zacząć powoli rosnąć.  Warto zaznaczyć, że obecnie siła nabywcza Brytyjczyków jest minimalnie większa niż w 2007 roku.

Wielka Brytania ma szereg problemów

Z raportu UNICEF możemy wyczytać, że od 2014 do 2021 roku liczba dzieci w ubóstwie na Wyspach zwiększyła się prawie o 20%. Był to największy wzrost ze wszystkich badanych państw. Co ciekawe, zdecydowanym liderem poprawy pod tym względem jest Polska. W tym czasie z ubóstwa wyszło 37,6% dzieci. Nawet pandemia nie spowodowała odwrócenia trendu w kontekście ubóstwa dzieci.

Zobacz także: Ekonomiści nie mają wątpliwości. Brexit był poważnym błędem

Pod względem wskaźnika dzieci żyjących w ubóstwie względnym Wielka Brytania znalazła się na 28. miejscu. Dodatkowo jak wskazuje raport Child Powert Action Group w 2022 roku liczba dzieci żyjących w ubóstwie w Wielkiej Brytanii ponownie wzrosła. Nic nie zapowiada, aby w 2023 roku, gdy Wielka Brytania odnotowała spadek płac realnych, ten trend się odwróci.

Poza tym odbudowa gospodarki po COVID-19 również nie idzie nazbyt sprawnie. Według badań Wielka Brytania jest jednym z państw, które poradziły sobie najgorzej z tym zadaniem. Poza tym lawinowo rośnie liczba bezdomnych w całym państwie.

PKB Izraela spadł o 20% w IV kw. 2023 r. Winna wojna w Gazie

 

 

 

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Dawid Błaszkiewicz

Politolog, historyk oraz dziennikarz ekonomiczny. Członek Polskiej Sieci Ekonomii oraz Prezes Stowarzyszenia Racja. Głównym obszarem zainteresowań jest makroekonomia oraz historia gospodarcza.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker