Europa

Wielka Brytania stawia na Turcję. Nowa umowa handlowa początkiem odbicia gospodarczego?

Wielka Brytania stawia na Turcję pod względem rozwoju gospodarczego. Rząd UK chce, aby brytyjskie firmy weszły na turecki rynek

Dla Wielkiej Brytanii po opuszczeniu Unii Europejskiej miały otworzyć się nowe okazje na zawieranie nieskrępowanych przez Komisję Europejską międzynarodowych umów handlowych. Wygląda na to, że nadszedł czas na brytyjską ekspansję pod tym względem. Uwaga Zjednoczonego Królestwa zwróciła się na lidera inflacji w Europie. Wielka Brytania stawia na Turcję.

Wielka Brytania stawia na Turcję

Zjednoczone Królestwo i Turcja rozpoczęły rozmowy na temat umowy o wolnym handlu. Umowa ma skupiać się przede wszystkim na sektorze usług. Rząd Wielkiej Brytanii stwierdził, że brytyjskie przedsiębiorstwa mają ogromne możliwości w eksporcie do Turcji. Ta jest jedną z najszybciej rozwijających się gospodarek w OECD. Obecnie handel między Wielką Brytanią

Obecnie szacuje się, że w 2022 roku handel między obydwoma państwami był warty 26 miliardów funtów. W lipcu ubiegłego roku ministrowie ogłosili zamiar prowadzenia rozmów handlowych z Turcją, natomiast w listopadzie rozpoczęły się wielomiesięczne konsultacje z przedsiębiorstwami i grupami handlowymi na temat priorytetów Wielkiej Brytanii w zakresie porozumienia.

Zobacz także: Konsensus Warszawski – nowy model wzrostu dla Polski i Europy

Rząd stwierdził, że brytyjskie firmy, w tym Deloitte, Diageo i Vodafone, pomogły w ukształtowaniu celów negocjacji. Rząd zaprosił przedstawicieli biznesu do wyrażania opinii przed pierwszą rundą szczegółowych dyskusji zaplanowaną na lato tego roku. Cały proces przypadł na okres skomplikowania się stosunków Turcji z państwami zachodu. Przypomnijmy, że wtedy Prezydent Recep Tayyip Erdoğan wstrzymał postępy akcesyjne w zakresie członkostwa Szwecji do NATO. Miało to związek z kurdyjską mniejszością. W styczniu Turcja udzieliła swojego poparcia dla poszerzenia paktu obronnego.

Kemi Badenoch, sekretarz handlu Wielkiej Brytanii, twierdzi, że ​​Turcja jest ważnym partnerem gospodarczym i strategicznym i że umowa handlowa może pomóc w zwiększeniu eksportu brytyjskich towarów i usług. Sekretarz 14 marca rozpoczęła rozmowy w Londynie ze swoim tureckim odpowiednikiem. Zdaniem rządu porozumienie mogłoby również zapewnić brytyjskim konsumentom większy wybór i lepszy dostęp do importowanych tureckich towarów, takich jak orzechy, pszenica bułgarska i pomidory.

Wielka Brytania stawia na Turcję po brexicie

Warto wspomnieć, że po brexicie Wielka Brytania podjęła inną umowę handlową z Turcją, która została przedłużona w ramach porozumienia o ciągłości, aby zminimalizować zakłócenia w handlu. Przed opuszczeniem UE Wielka Brytania czerpała korzyści z handlu z Turcją w ramach unii celnej UE–Turcja. Turcja rozpoczęła rozmowy o członkostwie z UE jeszcze w 2005 roku. Od tego czasu proces akcesyjny i wysiłki na rzecz rozszerzenia umowy celnej utknęły w martwym punkcie ze względu na obawy dotyczące stopnia demokracji w Turcji.

Zobacz także: MFW zabrania Wielkiej Brytanii obniżać podatki bo gospodarka może ucierpieć

Jak czytamy w The Guardian:

Chociaż turecka gospodarka rozwijała się w szybkim tempie przez 20 lat rządów Erdoğana, wstrząsały nią także kolejne kryzysy, w tym napady galopującej inflacji i załamania tureckiej liry wywołane niekonwencjonalnym stanowiskiem prezydenta w polityce gospodarczej.

Rząd Wielkiej Brytanii stwierdził, że Turcja stwarza znaczne możliwości dla brytyjskich przedsiębiorstw. Chodzi o sektor transportowy, inżynierii, usług finansowych, produkcji i technologii. Wynika to po części z procesu dekarbonizacji oraz znaczących inwestycji w kolej.

Jak ocenia rząd Wielkiej Brytanii, że umowa skupi się na mocnych stronach Zjednoczonego Królestwa w usługach, które stanowią 80% PKB. Specjaliście podkreślają również, że w 2020 roku eksport do Turcji zapewnił prawie 60 tysięcy miejsce pracy w Wielkiej Brytanii, z czego 68% w usługach. Ulepszona umowa o handlu ma zapewnić brytyjskiemu sektorowi usług przewagę konkurencyjną na rozwijającym się  tureckim rynku i będzie mogła wspierać miejsca pracy.

Kryzys w Wielkiej Brytanii

Wielka Brytania szuka okazji do wyrwania się z objęć kryzysu. Od 2008 roku siła nabywcza pensji Brytyjczyków jest na mniej więcej tym samym poziomie. Od tamtego czasu aż do 2012 roku realne płace spadały, aby następnie zacząć powoli rosnąć. Jednak warto zaznaczyć, że obecnie siła nabywcza Brytyjczyków jest minimalnie większa niż w 2007 roku. Więcej: Kryzys w Wielkiej Brytanii. Polska goni byłe imperium

Zobacz także: Stagnacja w Wielkiej Brytanii trwa w najlepsze. Partia Pracy mówi dość

Według Gordona Browna Wielka Brytania powinna znaleźć się na wojennej drodze wobec stagnacji gospodarczej. Jego zdaniem wyspy muszą znaleźć się na „gospodarczym fundamencie wojennym”, aby mogły wyrwać się z błędnego koła niskiego wzrostu. Jak podaje The Guardian, słowa byłego premiera miały paść w poniedziałek, podczas przemówienia przed zespołem doradców Instytutu Rządowego. Wezwał wtedy do utworzenia Krajowej Rady Gospodarczej. W założeniu miałby przewodzić jej premier wraz z kanclerzem. Nowa Instytucja miałaby na celu zapewnienie rocznego realnego wzrostu gospodarczego na poziomie 3% rok do roku.

Dodatkowo Międzynarodowy Fundusz Walutowy oświadczył, że rząd Wielkiej Brytanii nie powinien wprowadzać kolejnych obniżek podatków przynajmniej w tym roku. Główny ekonomista MFW argumentował, że budżet państwa potrzebuje środków na usługi publiczne i inwestycje sprzyjające wzrostowi. W Wielkiej Brytanii obejmuje to, wydatki na Narodową Służbę Zdrowia, opiekę społeczną, edukację, zmiany klimatu, a także środki mające na celu pobudzenie wzrostu, jednocześnie zapobiegając wzrostowi poziomu długu.

Konsensus Warszawski – nowy model wzrostu dla Polski i Europy

 

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Dawid Błaszkiewicz

Politolog, historyk oraz dziennikarz ekonomiczny. Członek Polskiej Sieci Ekonomii oraz Prezes Stowarzyszenia Racja. Głównym obszarem zainteresowań jest makroekonomia oraz historia gospodarcza.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker