Europa

Absurdalnie wysokie ceny nawozów! Zagrożone przyszłoroczne zbiory

Ceny nawozów biją kolejne rekordy. Na początku tego roku ceny substancji azotowych wzrosły nawet trzykrotnie, a obecnie stanowią 55% kosztów produkcji zboża. Ponadto przypuszcza się, że podaż na rynku nie jest w stanie w pełni zaspokoić popytu, dlatego na niektóre uprawy nawóz po prostu nie trafi.

Ceny nawozów nie spadną do wiosny

W najnowszej analizie amerykański CoBank podaje, że ceny nawozów utrzymają się na wysokim poziomie aż do wiosny przyszłego roku. Kryzysową sytuację obserwuje się nie tylko w Europie. W Stanach Zjednoczonych Departament Sprawiedliwości został wezwany przez rolników do zbadania wzrostów cen nawozów. Jednak zwiększone ceny w USA nie wynikają tylko z niedoborów gazu, ale głównie z sytuacji na rynku. Rynek koncentruje się na kilku podmiotach, które stosują wysokie marże. Amerykańscy dealerzy sprzedają wyłącznie po cenach płaconych z góry, ich zapasy są rekordowo niskie. W Europie natomiast na problem wpływa kilka czynników, m.in. inflacja, ceny gazu ziemnego, ograniczona podaż azotu oraz silny popyt.

Zobacz także: Oligopol Nawozowy podwyższa ceny i niszczy amerykańskie rolnictwo

Wykres 1. Indeks cen nawozów na przestrzeni ostatniego roku.

Źródło: ycharts.com

Ceny wpłyną na zbiory w przyszłym roku

Członkowie grupy roboczej Copa-Cogeca próbują naciskać na Unię Europejską, aby ta zniosła cła antydumpingowe na zagraniczne nawozy. Komisja Europejska podjęła już pierwsze działania, które mają na celu wszczęcie dochodzenia dotyczącego wpływu ceł antydumpingowych na rynek. Drożejące środki ochrony roślin wpłyną na przyszłoroczne zbiory, zagrażając możliwościom produkcyjnym gospodarstw. Ceny mocznika wzrosły o ok. 160% r/r, ceny saletry amonowej ok. 150%, natomiast ceny saletrzaku o ok. 157%. Nawozy fosforowe, potasowe i wieloskładnikowe drożały nieco wolniej. Superfosfat potrójny podrożał o ok. 45%, fosforan amonu o ok. 80%, a sól potasowa o ok. 60%.

Zobacz także: Pszenica jest najdroższa od prawie dekady!

Wielu rolników wstrzymało się z zakupem. Zazwyczaj zaopatrują się oni w środki produkcji na przełomie roku. Jednak ceny uniemożliwiają zakup wymaganej ilości nawozów. Według amerykańskich mediów 2022 rok przesądzi o rentowności wielu gospodarstw.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker