FinansePolska

Połowa mieszkań w Polsce została kupiona na kredyt!

Jak wynika z raportu NBP, który dotyczy III kw. 2021 r. połowę mieszkań w Polsce kupuje się na kredyt. Zatem coraz mniej popularną formą transakcji na rynku mieszkaniowym jest gotówka, a coraz większą powszechnością cieszą się kredyty hipoteczne.

Ile mieszkań w Polsce kupuje się na kredyt? Całkiem sporo

Zgodnie z raportem NBP, w okresie lipiec-wrzesień, aż 50 proc. mieszkań zostało kupionych na kredyt hipoteczny. To nadzwyczajna sytuacja na polskim rynku mieszkaniowym. Bowiem dotąd to gotówkowa forma transakcji zdecydowanie dominowała. Około 60-70 proc. zakupu mieszkań stanowiła właśnie gotówka. Poza II kw. 2020 r. kiedy to udział gotówkowej formy transakcji przy zakupie mieszkania stanowił tylko 32 proc. Jednak NBP wyjaśnia, iż wówczas rynek mieszkaniowy silnie uwarunkowany był wstrząsem pandemicznym. Stąd taki wskaźnik. Poza tym wyjątkiem ostatni raz kiedy Polacy tak chętnie kupowali mieszkania na kredyt to III kw. 2012 r. Jednakże wówczas i tak przeważały środki własne (53 proc.). Należy podkreślić, że obecny wzrost udziału kredytów w formie transakcji przy kupnie mieszkania był jeszcze przed podwyżkami stóp procentowych. Bowiem do pierwszej podwyżki doszło w listopadzie. W związku z tym oprocentowanie kredytu hipotecznego z momentu zawarcia umowy kredytowej jest i w najbliższym czasie z pewnością będzie nieaktualne. Chyba że ktoś zawarł umowę na oprocentowanie stałe. To jednak ewenement w Polsce.

Zobacz także: Podwyżki stóp procentowych będą Polaków kosztować ok. 21 mld złotych

  Aż 50 proc. mieszkań w Polsce zostało kupionych na kredyt. To rzadkość.

Źródło: NBP

Zobacz także: Spłata kredytów studenckich w USA zawieszona do 1 maja

Stopa zwrotu z inwestycji w mieszkanie spada, ale popyt wciąż wysoki

Jak wynika z poniższego wykresu, w ostatnim czasie stopa zwrotu na kapitale własnym 50 proc. z inwestycji w mieszkanie 50 mkw. w Warszawie stopniowo maleje. Aktualnie ROE wynosi 2,9 proc. Jest to najniższa wartość na przestrzeni lat 2013-2021. Natomiast w okresie 2015-2018 stopa zwrotu była wyższa niż 4 proc., osiągając swoje maksimum na poziomie 4,9 proc. Mimo że rentowność spada, inwestycje w tego typu mieszkania wciąż cieszą się wysokim popytem.

Rentowność z inwestycji w mieszkania spada.

Szacunkowa stopa zwrotu przy wkładzie własnym 50 proc. z inwestycji w mieszkanie 50 mkw. w Warszawie [%]

Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych NBP

NBP tłumaczy w raporcie:

Stopa zwrotu z wynajmowanych mieszkań jest niska (ok. 2,9 proc.), pomimo tego cieszą się one zainteresowaniem, gdyż długookresowo postrzegane są jako inwestycje umożliwiające przechowanie wartości

Wynika to z faktu, iż w ostatnich latach ceny transakcyjne czy to na rynku pierwotnym, czy na rynku wtórnym znacząco rosną. Ostatni raz wysoki spadek cen transakcyjnych mieszkań odnotowano w 2013 roku. Od tego momentu rynek mieszkaniowy cechuje się wysokim wzrostem cen.

Zobacz także: Nowy raport KRD. Zadłużenie polskich firm transportowych rośnie!

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Gabriel Chrostowski

Analityk makroekonomiczny, w wolnych chwilach uprawiający piłkę nożną oraz biegi krótko- i długodystansowe

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker