Uncategorized

Zamieszki w Kazachstanie silnie wpływają na ceny uranu!

Największe państwo Azji Środkowej odpowiada za 40% światowej produkcji uranu. Zamieszki w Kazachstanie w dużym stopniu oddziałują na ceny metali radioaktywnych. 

Kazachstan w ogniu protestów

Protesty spowodowały zakłócenie sieci komunikacyjnych i wstrzymanie procesów logistycznych. Anulowano również loty z lotniska w Ałmatach, aby stłumić demonstracje. Wczoraj w kraju wylądowały wojska rosyjskie, które mają pomóc powstrzymać publiczne wystąpienia Kazachów przeciwko rządowi.

Jak podaje UxC, wiodąca firma zajmująca się badaniem rynku paliw, ceny uranu wzrosły o 8%. Akcje Kazatompromu, największego wydobywcy uranu w Kazachstanie, spadły o 10% w ciągu ostatnich dwóch dni. Zamieszanie może doprowadzić do jeszcze większych wzrostów cen i ograniczenia podaży na rynku. Jednak wzrost cen w krótkiej perspektywie nie doprowadzi do zatrzymania prac w elektrowniach. W porównaniu do obiektów, które wymagają dostarczenia ropy lub gazu, elektrownie jądrowe mają duże zapasy uranu, więc ich działanie na razie nie jest zagrożone.

Jonathan Hinze, prezes UxC LLC, powiedział:

To tak, jakby Saudyjczycy mieli problemy z ropą. Nawet jeśli w tej chwili nie ma niedoboru, potencjał tego, który może spowodować niedobór, jest tym, czym ludzie teraz handlują.

Zobacz także: Protesty Kazachstan: Kazachowie szturmują siedzibę lokalnych władz

Zamieszki w Kazachstanie wpływają na ceny surowców

USA podaje, że 22% uranu kupowanego w zeszłym roku pochodziło z Kazachstanu. Kraj od momentu odzyskania niepodległości w 1991 roku przyciąga zagraniczne inwestycje. Szacuje się, że pole naftowe Dengis w zachodniej części kraju nad Morzem Kaspijskim jest jednym z największych na świecie. W wydobycie ropy na Morzu Kaspijskim zaangażowały się takie korporacje jak Exxon, Shell, francuski Total i włoski Eni. Niepokoje społeczne mogą poważnie wpłynąć na przyszłe inwestycje w kraju.

Zobacz także: Protesty w Kazachstanie po podwyżkach cen gazu o 100%

Na kryzysie zyskują spółki zajmujące się wydobyciem uranu w Ameryce Północnej i Australii. Co więcej, po ogłoszeniu planów UE dotyczących zmian w taksonomii i potencjalnego uznania elektrowni jądrowych za zielone, większość firm zajmujących się wydobyciem uranu odnotowuje rekordowe zyski.

Zobacz także: Lotnisko w Ałmatach zablokowane przez protestujących! Anulowano loty

Polecane artykuły

Back to top button