Uncategorized

Zamieszki w Kazachstanie silnie wpływają na ceny uranu!

Największe państwo Azji Środkowej odpowiada za 40% światowej produkcji uranu. Zamieszki w Kazachstanie w dużym stopniu oddziałują na ceny metali radioaktywnych. 

Kazachstan w ogniu protestów

Protesty spowodowały zakłócenie sieci komunikacyjnych i wstrzymanie procesów logistycznych. Anulowano również loty z lotniska w Ałmatach, aby stłumić demonstracje. Wczoraj w kraju wylądowały wojska rosyjskie, które mają pomóc powstrzymać publiczne wystąpienia Kazachów przeciwko rządowi.

Jak podaje UxC, wiodąca firma zajmująca się badaniem rynku paliw, ceny uranu wzrosły o 8%. Akcje Kazatompromu, największego wydobywcy uranu w Kazachstanie, spadły o 10% w ciągu ostatnich dwóch dni. Zamieszanie może doprowadzić do jeszcze większych wzrostów cen i ograniczenia podaży na rynku. Jednak wzrost cen w krótkiej perspektywie nie doprowadzi do zatrzymania prac w elektrowniach. W porównaniu do obiektów, które wymagają dostarczenia ropy lub gazu, elektrownie jądrowe mają duże zapasy uranu, więc ich działanie na razie nie jest zagrożone.

Jonathan Hinze, prezes UxC LLC, powiedział:

To tak, jakby Saudyjczycy mieli problemy z ropą. Nawet jeśli w tej chwili nie ma niedoboru, potencjał tego, który może spowodować niedobór, jest tym, czym ludzie teraz handlują.

Zobacz także: Protesty Kazachstan: Kazachowie szturmują siedzibę lokalnych władz

Zamieszki w Kazachstanie wpływają na ceny surowców

USA podaje, że 22% uranu kupowanego w zeszłym roku pochodziło z Kazachstanu. Kraj od momentu odzyskania niepodległości w 1991 roku przyciąga zagraniczne inwestycje. Szacuje się, że pole naftowe Dengis w zachodniej części kraju nad Morzem Kaspijskim jest jednym z największych na świecie. W wydobycie ropy na Morzu Kaspijskim zaangażowały się takie korporacje jak Exxon, Shell, francuski Total i włoski Eni. Niepokoje społeczne mogą poważnie wpłynąć na przyszłe inwestycje w kraju.

Zobacz także: Protesty w Kazachstanie po podwyżkach cen gazu o 100%

Na kryzysie zyskują spółki zajmujące się wydobyciem uranu w Ameryce Północnej i Australii. Co więcej, po ogłoszeniu planów UE dotyczących zmian w taksonomii i potencjalnego uznania elektrowni jądrowych za zielone, większość firm zajmujących się wydobyciem uranu odnotowuje rekordowe zyski.

Zobacz także: Lotnisko w Ałmatach zablokowane przez protestujących! Anulowano loty

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker