Uncategorized

Puste półki sklepowe w USA. Piętrzą się problemy z łańcuchami dostaw

Puste półki w USA stają się codziennością w wielu stanach. Sklepy spożywcze mają problemy z zaopatrzeniem, brakuje podstawowych produktów. 

Puste półki w USA a łańcuchy dostaw

Jak podaje CNN, w USA istnieje aktualnie problem z dostępnością nawet podstawowych artykułów żywnościowych, takich jak mleko, chleb, mięso, zupy w puszkach i środki czystości. Z uwagi na rozprzestrzeniający się wariant Omikron, Stany Zjednoczone zmagają się z brakami kadrowymi w transporcie czy logistyce. Ciągły niedobór kierowców potęguje kryzys. Pomimo że w łańcuchach dostaw nie brakuje żywności, nie ma kluczowych pracowników, którzy mogliby dostarczać ją do sklepów. Kolejnym problemem jest niechęć Amerykanów do pracy na niskopłatnych stanowiskach w branży spożywczej i bezpośrednie narażanie się na zachorowanie.

Zobacz także: USA: przepisy antymonopolowe mogły zostać złamane przez 16 uczelni

W ciągu ostatnich dni w amerykańskim internecie rozgorzała burza. Wściekli klienci publikują posty z pustych sklepów, wyrażając swoją dezaprobatę. Największy problem z uzupełnianiem zapasów mają sklepy takie jak: Trader Joe, Giant Foods i Publix.

Zobacz także: Niskie bezrobocie w USA zwiększa presję na podwyżkę stóp procentowych

Coraz więcej Amerykanów gromadzi zapasy

Na kryzys wpływa również zatłoczenie w amerykańskich portach. Nawet jeśli towary docierają na czas, statki muszą poczekać znacznie dłużej niż zazwyczaj na rozładowanie, co wydłuża proces dystrybucji. Ludzie gromadzą zapasy i kupują więcej towarów, przez co obsługa sklepów nie nadąża z nich uzupełnianiem.

Greg Ferrara, prezes i dyrektor generalny grupy National Grocers Association, powiedział:

Chociaż w łańcuchu dostaw jest mnóstwo żywności, przewidujemy, że konsumenci będą nadal doświadczać sporadycznych zakłóceń w niektórych kategoriach produktów, jak widzieliśmy w ciągu ostatniego półtora roku, ze względu na ciągłe wyzwania w zakresie dostaw i siły roboczej.

W Stanach Zjednoczonych widok pustych półek powoli staje się normą. Niedobory przyczyniły się również do podnoszenia cen żywności w tym roku. Niektóre sieci wprowadzają ograniczenia dotyczące ilości produktów, które jednorazowo może nabyć jedna osoba. Ma to zapobiec zbyt szybkiemu wyprzedawaniu się podstawowych produktów przez osoby gromadzące zapasy.

Zobacz także: Biden chciał naprawić problem z łańcuchami dostaw, ale szybko poległ

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker