Uncategorized

Wzrost PKB Indii będzie niższy niż oczekiwano, ale i tak imponujący

Indie obniżyły w ubiegłym tygodniu do 9,2% prognozę wzrostu gospodarczego na rok fiskalny kończący się w marcu.  Wcześniejsze prognozy mówiły, że wzrost PKB Indii przekroczy 10%. Tak się jednak nie stanie z powodu zakłóceń jakie wywołał Omicron.

Ile wyniesie wzrost PKB Indii? Będzie jednocyfrowy, ale ciągle imponujący

Nowa prognoza dla realnego PKB na rok 2021/22 r. jest i tak bardzo wysoka. Jest to jednak efekt bazy, gdyż gospodarka Indii szczególnie mocno odczuła początki pandemii. W roku fiskalnym 2020/21 r. gospodarka na Półwyspie Dekan zmniejszyła się o 7,3%. Z tej też przyczyny to Indie odnotowały największy wzrost wśród głównych globalnych gospodarek.

Zobacz także: Populacja Indii zacznie spadać znacznie wcześniej niż sądzono

Warto jednak dodać, że swoje wyniki i prognozy opublikował Międzynarodowy Fundusz Walutowy, który przedstawiał je zgodnie z rokiem kalendarzowym, a nie fiskalnym. Z danych MFW wynika, że w 2021 roku gospodarka Indii mogła wzrosnąć nawet o 9,5%. Z kolei w bieżącym roku wzrost ma wynieść 8,5%, by aż do 2026 roku utrzymywać się powyżej 6%. Perspektywy gospodarcze dla Indii wydają się dobre, jednak przed krajem jest wiele innych wyzwań.

Wzrost PKB Indii
Opracowanie własne na podstawie danych MFW

Gospodarka zaczęła odżywać po zniesieniu w czerwcu 2021 roku ograniczeń w przemieszczaniu się. Niemniej jednak po gwałtownym wzroście odnotowanych przypadków Omicrona w tym tygodniu, wielu ekonomistów obniżyło szacunki wzrostu do około 9% z ponad 10%.

Gospodarka Indii szybko się rozwija, jednak bezrobocie jest rekordowe

Dzienna liczba przypadków COVID-19 w Indiach skoczyła do 117 100 w piątek. Jak podaje Reuters, jest to pięciokrotny wzrost w ciągu tygodnia. Analitycy szacują, że produkcja przemysłowa rok do roku wzrośnie o 12,5%. Warto jednak zaznaczyć, że to także w dużej mierze efekt bazy. W poprzednim roku fiskalnym tj. 2020/2021 produkcja spadła o 7,2%.

Zobacz także: Indie stają się potęgą technologiczną na naszych oczach

Indyjska gospodarka ma także problemy z rosnącą stopą bezrobocia. Stopa bezrobocia w Indiach wzrosła do rekordowego poziomu 7,9% w grudniu, z 7% w poprzednim miesiącu. Z kolei liczba zatrudnionych spadła o 2,9 mln osób w porównaniu do roku ubiegłego. Tak wynika z danych opublikowanych przez ośrodek analityczny Centre for Monitoring Indian Economy.

Wzrost PKB Indii sprawi, że będzie to piąta największa gospodarka na świecie

Gospodarka Indii bardzo dynamicznie się rozwija. Według brytyjskiej firmy konsultingowej CEBR Indie w rankingu największych gospodarek już w tej chwili mogą być szóstą największą gospodarką świata. Wszystko to za sprawą wyprzedzenia Francji. Ponadto dynamiczny wzrost PKB Indii ma sprawić, że w tym roku azjatycki gigant awansuje o kolejną pozycję wyprzedzając Wielką Brytanię. Tym samym W piątce największych globalnych gospodarek będą aż trzy z Azji.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Filip Lamański

Dziennikarz, założyciel i redaktor naczelny portalu Obserwator Gospodarczy z wykształcenia ekonomista specjalizujący się w demografii i systemie emerytalnym. W 2020 roku nagrodzony w konkursie NBP na dziennikarza ekonomicznego roku 2020 w kategorii felieton lub analiza.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker