Azja i OceaniaGospodarkaNews

Parlament Korei Północnej zrealizuje plan 5-letni, pomimo problemów

Parlament Korei Północnej zobowiązał się, że zrealizuje plan 5-letni, pomimo wielu problemów, z jakimi mierzy się obecnie tamtejsza gospodarka. Jak zaznacza, koreański premier gabinetu nadzorującego gospodarkę, jego realizacja jest konieczna, aby podnieść stopę życiową ludności oraz usprawnić działanie sektora rolniczego. 

Parlament Korei Północnej zrealizuje plan 5-letni, pomimo problemów

Korea Północna zmaga się z coraz większymi problemami gospodarczymi. Powstały one na skutek między innymi nałożenia sankcji na to państwo ze względu na rozbudowę ichniejszego programu zbrojeniowego. Ponadto pandemia koronawirusa doprowadziła po raz kolejny do gwałtownego załamania się wymiany handlowej między tym krajem a Chinami. Co warto zaznaczyć Państwo Środka jest obecnie praktycznie jedynym partnerem gospodarczym Korei Północnej. 

Zobacz także: Korea Północna, czyli jak gospodarka ucierpiała kosztem zbrojeń

Na to, że sytuacja w tym kraju jest poważna wskazuje choćby to, że Najwyższe Zgromadzenie Ludowe, czyli Parlament Korei Północnej, 6 i 7 lutego zebrał się na posiedzenie. Jak informuje portal Al Jazeera, robi on to niezwykle rzadko, praktycznie jedynie wtedy, gdy trzeba zatwierdzić decyzje w sprawach budżetowych, personalnych i prawnych. 

Na zebraniu parlamentu tamtejsi deputowani rozmawiali o tym, jak zrealizować plan pięcioletni, który zaczął być wdrażany w życie przez Kim Dzong Una na początku zeszłego roku. Według tamtejszej państwowej agencji prasowej KCNA, Kim Tok Hun, premier gabinetu nadzorującego gospodarkę, miał stwierdzić, że głównym celem zebrania parlamentu jest ustalenie, jak odpowiednio skonsolidować fundamenty planu pięcioletniego i jak go zrealizować.

Do tego wyraźnie podkreślił on, że dotychczasowe niepowodzenia w jego wdrażaniu są spowodowane przez między innymi ataki wrogich sił. Według tamtejszych państwowych mediów stwierdził on, iż:

W zeszłym roku odbudowa gospodarcza napotkała trudniejsze i bardziej skomplikowane problemy niż oczekiwano z powodu ataków wrogich sił, nałożonych sankcji i światowego kryzysu zdrowotnego.

Ponadto zaznaczył on, że realizacja tego planu jest konieczna, aby podnieść stopę życiową ludności.

Klęska głodu wisi nad Koreą Północną, ale według premiera do niej nie dojdzie

Obecnie ze względu na zakłócenia w handlu z Chinami i nieefektywność krajowego sektora rolniczego, żywność dla mieszkańców tego państwa jest racjonowana. Specjalny sprawozdawca ONZ ds. praw człowieka w Korei Północnej powiedział, że wielu ludziom żyjącym w tym kraju grozi obecnie śmierć głodowa.

Jednak według Kim Tok Huna do żadnej klęski głodu w Korei Północnej nie dojdzie. Twierdzi on, że obecnie sprawnie realizuje się cele planu pięcioletniego, polegające na usprawnianiu działania analizowanego sektora oraz rozwiązywaniu problemów związanych z handlem. W jego opinii niedługo uda się „znormalizować” racje żywnościowe dla tamtejszej ludności. 

Hakerzy z Korei Północnej ukradli 400 mln USD w kryptowalutach w 2021 roku

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Sprawdź również
Close
Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker