EuropaGospodarka

Jednogłośna decyzja Unii Europejskiej! Pakiet sankcji na Rosję aktywowany

Kraje członkowskie Unii Europejskiej jednogłośnie zaakceptowały pakiet sankcji na Rosję. Jak przekonują politycy unijni, to dopiero początek działań wobec Federacji Rosyjskiej.

Pakiet sankcji na Rosję jednogłośnie zaakceptowany

Kraje UE jednogłośnie zdecydowały się na uruchomienie sankcji wobec Rosji. Jak wskazują politycy UE to dopiero pierwszy krok, który wciąż pozostawia wiele miejsca na rozmowy dyplomatyczne na linii Rosja-UE.

Zobacz także: Rosja i Białoruś zbuduje szybką kolej pomiędzy Chinami a Finlandią

Mamy do czynienia z sytuacją nieakceptowalną. Putin odmawia Ukrainie prawa do istnienia — powiedział minister spraw zagranicznych Francji, Yean-Yves Le Drian

Wiceszef Komisji Europejskiej oraz wysoki przedstawiciel Unii ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josep Borrell wskazuje na jedność oraz zdecydowanie krajów UE w sprawie uruchomienia sankcji. Jednogłośna decyzja dziwić nie powinna. Gdyż dotychczasowe próby rozwiązania konfliktu w sposób dyplomatyczny przez UE nie dawały wymiernego efektu.

Zobacz także: Jest sposób na zatrzymanie Putina! Nowe sankcje, na których ucierpimy

Sankcje dotyczą rosyjskich banków i wymiany handlowej

Szefowa Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen wskazała, że sankcje wobec Rosji dotyczą banków oraz wymiany handlowej UE z samozwańczymi republikami. Ponadto dodała, że UE zrobi, co w jej mocy, aby utrudnić zainicjowanie agresywnych planów Rosji wobec Ukrainy.

Wstrzymamy handel pomiędzy separatystycznymi regionami i Unią Europejską. Ograniczymy zdolność Rosji do pozyskiwania kapitału na europejskich rynkach finansowych — oświadczyła Ursula von der Leyen

Jak poinformował Borrell, sankcje UE dotyczą 27 osób i podmiotów podważających integralność terytorialną Ukrainy. Są to m.in. rosyjscy parlamentarzyści, którzy poparli wysłanie wojsk na teren Ukrainy.

Pakiet sankcji zaboli Rosję. Bardzo zaboli — stwierdził Josep Borrell

Zobacz także: Ceny w Niemczech biją rekordy! Inflacja producencka wyniosła aż 25 procent

Szefowa KE oznajmiła także, iż w związku z silnym uzależnieniem krajów europejskich od gazu rosyjskiego UE planuje rozpocząć bardziej wzmożone prace nad dywersyfikacją źródeł energii oraz zwiększyć inwestycję w jej odnawialne źródła.

Gazociąg musi zostać oceniony w świetle bezpieczeństwa dostaw energii dla całej Europy. Wciąż jesteśmy zbyt uzależnieni od rosyjskiego gazu. Musimy strategicznie dywersyfikować nasze zapasy i masowo inwestować w odnawialne źródła energii — wskazywała von der Leyen

Dodała również:

 Rosja stworzyła ten kryzys i jest odpowiedzialna za obecną eskalację sytuacji. Jeśli Rosja nadal będzie eskalować wywołany przez siebie kryzys, jesteśmy gotowi do podjęcia dalszych działań. UE jest zjednoczona i działa szybko

Warto zaznaczyć, że w przypadku inwazji Rosji na Ukrainę, Unia Europejska planuje nałożyć sankcje na wszystkie eksportowane towary, dzięki którym gospodarka Rosji może się rozwijać, modernizować oraz dywersyfikować, a których zastąpienie jest niemożliwe, bądź utrudnione.

Certyfikacja Nord Stream 2 wstrzymana! Niemcy zaczynają się budzić?

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Gabriel Chrostowski

Analityk makroekonomiczny, w wolnych chwilach uprawiający piłkę nożną oraz biegi krótko- i długodystansowe

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker