EuropaGospodarkaUSA

Unijne embargo na gaz zmniejszyłoby PKB Rosji o prawie 3%, a na ropę o ponad 1%

Obliczenia niemieckiego instytutu IfW Kolonia wskazują, że unijne embargo na gaz rosyjski skutkowałoby zmniejszeniem PKB Rosji o prawie 3 proc., a w przypadku ropy naftowej o 1 proc. Należy przy tym zaznaczyć, że szkody gospodarcze dla Unii Europejskiej były minimalne.

Unijne embargo na gaz osłabiłoby Rosję, nie osłabiając UE

Niemiecki instytut IfW Kolonia podjął się próby predykcji tego jak unijne embargo na gaz rosyjski wpłynęłoby na PKB Rosji oraz PKB krajów zachodnich. Ponadto podstawowym założeniem analizy niemieckich ekonomistów było całkowite zatrzymanie importu oraz eksportu wybranych towarów między krajami zachodnimi a Rosją.

Zobacz także: Ile Rosja może stracić w przypadku inwazji na Ukrainę? Nawet 700 mld dolarów!

Jak się okazuje, dla Rosji najgorsze w skutkach byłoby nałożenie zachodnich sankcji na gaz. Według prognoz instytutu PKB Rosji spadłby o 2,9 proc. Co istotne PKB Niemiec czy UE nie uległby negatywnym wahaniom koniunkturalnym. Ekonomiści wskazują, że rynki zachodnie byłyby w stanie zastąpić rosyjski gaz. Dodatkowo podkreślają, że na przykład miks energetyczny Niemiec składa się w relatywnie niewielkiej części z rosyjskiego gazu.

Zobacz także: Nowy Jedwabny Szlak: Węgry planują wspólną spółkę kolejową z Rosją

Embargo na ropę naftową skutkowałoby mniejszym spadkiem PKB Rosji

Nieco inna sytuacja miałaby miejsce w przypadku embarga na rosyjską ropę naftową. Spadek PKB Rosji byłby nieco mniejszy, wynosząc 1,2 proc. Minimalnie, ale jednak spadek produkcji gospodarczej miałby miejsce także w Unii Europejskiej (0,1 proc.). Natomiast nałożenie sankcji na maszyny i części maszyn skutkowałoby zmniejszeniem rosyjskiego PKB o 0,5 proc., a w przypadku pojazdów i części pojazdów o 0,3 proc.

Zobacz także: Rosja nie boi się zachodnich sankcji „Przygotowaliśmy rozwiązania alternatywne”

Nasze obliczenia mają charakter przykładowy, ale wyraźnie pokazują, że średnioterminowe konsekwencje gospodarcze embarga handlowego uderzyłyby w Rosję znacznie mocniej niż w zachodnich sojuszników — wskazują analitycy instytutu IfW Kolonia

Tak więc sankcje na surowce energetyczne Rosji mogą mieć jedynie minimalnie negatywny wpływ na gospodarki zachodnie, a przy tym silnie implikować załamanie gospodarcze w Federacji Rosyjskiej.

Jednogłośna decyzja Unii Europejskiej! Pakiet sankcji na Rosję aktywowany

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Gabriel Chrostowski

Analityk makroekonomiczny, w wolnych chwilach uprawiający piłkę nożną oraz biegi krótko- i długodystansowe

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker