Finanse

Polacy oblegają Mennicę Skarbową. W kwartał kupili tyle złota co w całym 2020 roku

Rosnąca inflacja zmusza Polaków do szukania sposobów na ochronę swoich oszczędności. Wielu z nich wybiera złoto. Mennica Skarbowa informuje, że odnotowuje rekordowy popyt na złoto. W 2021 roku sprzedaż złota wzrosła o 114%.

Inflacja w lutym nieco spadła i wyniosła „jedynie” 8,5%. Jednak jak przekonują ekonomiści, jest to jedynie chwilowy spadek wynikający z dużych cięć podatków konsumpcyjnych, dlatego powinniśmy zacząć myśleć o zabezpieczeniu swoich pieniędzy. Analitycy ostrzegają, że dwucyfrowa inflacja w Polsce jest nieunikniona. Wzrost cen uderza w oszczędności Polaków, które są warte coraz mniej. To zmusza ich do szukania form ochrony oszczędności. Oprocentowanie lokat nadal jest zbyt niskie, a polska giełda mało atrakcyjna. Dlatego wielu Polaków wybiera inwestycje w złoto.

Sprzedaż złota wystrzeliła. Polacy rzucili się na cenny metal

Jak informuje Mennica Polska, jej oddziały „przeżywają prawdziwe oblężenie”. Klienci chcąc zabezpieczyć swoje oszczędności na kryzysowe czasy, kupują ten cenny metal. Średnia transakcja to ok. 80 tys. zł. Są jednak inwestorzy którzy decydują się wydać kilkaset, a nawet kilka milionów złotych.

Rekordowe wyniki Mennicy Polskiej. Sprzedaż złota wzrosła o 114%

Dzięki tej sytuacji wyniki firmy są rekordowe. W ostatnim kwartale 2021 roku odnotowano prawdziwy boom na złoto. W ciągu 3 miesięcy Mennica Skarbowa sprzedała 1820 kg złota. To 40% całej sprzedaży w 2021 roku. Czy to dużo? To niemal tyle co w całym roku 2020. Sprzedano wtedy 2,1 tys. ton złota. W całym ubiegłym roku Mennica Skarbowa sprzedała 4,5 tony złota. To wzrost na poziomie 114%.
Mennica Skarbowa S.A. to największy sprzedawca złota inwestycyjnego oraz innych metali szlachetnych na polskim rynku.

Kupuje także NBP

Zakupy planuje także Narodowy Bank Polski. Prezes Adam Glapiński zapowiedział, że Polska zakupi w tym roku dodatkowe 100 ton złota. To nie pierwszy duży zakup za kadencji prezesa Glapińskiego. W latach 2018-2019 NBP zakupił aż 125,7 ton złota. Oznaczało to wtedy podwojenie polskich rezerw tego cennego kruszcu. Polska zajmując 23. pozycję wyprzedza takie kraje jak Belgia, Singapur, Brazylia, Szwecja, Korea Południowa czy Australia. Jeżeli NBP uda się zakupić w przyszłym roku wspomniane 100 ton złota, to polskie rezerwy będą większe niż rezerwy takich państw jak Austria, Hiszpania, Wielka Brytania, Liban czy Arabia Saudyjska. Zajmować będziemy wtedy 17. pozycję na świecie.

Polacy uciekając przed inflacją kupują złoto. Sprzedaż wzrosła o 87%

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker