Europa

W Rosji nie będzie chleba? Przez zachodnie sankcje piekarnie mogą stanąć

Zachodnie sankcje najsilniej uderzają w sektory całkowicie uzależnione od importu. Jednym z takich sektorów jest rosyjskie piekarnictwo, w którym wykorzystuje się urządzenia importowane z Unii Europejskiej. Czy w Rosji nie będzie chleba? 

Rosyjskie piekarnictwo jest uzależnione od Zachodu

W ubiegłym tygodniu Unia Europejska nałożyła kolejny pakiet sankcji na Rosję, w którym zakazano importu kluczowych maszyn i urządzeń służących do produkcji chleba. Jak się okazuje, ok. 90 proc. wszystkich rosyjskich piekarni korzysta z maszyn importowanych z UE.

Największy i niezależny rosyjski dziennik Kommersant pisze, że zapasy obecnych komponentów, maszyn eksploatacyjnych oraz urządzeń starczą na kilka miesięcy. Dodaje również, że piekarnie już rozpoczęły poszukiwana nowych dostawców, głównie w Chinach oraz Turcji.

Zobacz także: Rosyjska propaganda dotarła aż do krajów biednego Południa. Wojna informacyjna trwa

Czy w Rosji nie będzie chleba?

Bez importu zachodniej elektroniki i urządzeń niemożliwa będzie wymiana lub modernizacja obecnie pracujących maszyn. Rosyjskie piekarnie korzystają przede wszystkim ze sprzętu europejskiego. Sieć Azbuka Wkusa posiada piece z Niemiec marki Miwe. Natomiast piekarnia Yandex.Ławka piecze chleb, korzystając z importu maszyn z Niemiec, Włoch oraz Hiszpanii.

Dlaczego piekarnictwo w Rosji nie korzysta z rodzimego wyposażenia? Jak wskazuje Rzeczpospolita, mimo że piece produkowane w kraju są tańsze o 30-50 proc., to częściej się psują i krócej pracują, co znacząco zwiększa koszty eksploatacji, a więc finalnie bardziej opłacalne jest korzystanie z zagranicznego sprzętu.

Europejscy dostawcy zapewnili pełny cykl usług, łącznie z terminowymi naprawami i wymianą części zamiennych — podkreśla przedstawiciel sieci restauracji Anderson

Zobacz także: W odpowiedzi na unijne sankcje Białoruś zakazuje wjazdu ciężarówkom z UE

Dyrektor wykonawczy firmy konsultingowej, Andriej Pietrakow wskazuje, że niemal wszystkie restauracje w Rosji wykorzystują zachodnie urządzenia do wypiekania chleba, bułek i innych towarów piekarniczych. Mimo że unijny import w dłuższym terminie może być zastąpiony przez producentów z Chin oraz Turcji, to w krótkim terminie branża piekarnictwa w Rosji może doświadczać nawet kilkumiesięcznych przerw w produkcji ze względu na wyczerpanie się zapasów i brak zamienników.

Jeżeli piekarnie staną, to niewątpliwie byłby to symbol upadku rosyjskiej gospodarki.

Rosyjska kopalnia złota Pietropawłowsk na skraju bankructwa. Nie jest w stanie regulować długów

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Gabriel Chrostowski

Analityk makroekonomiczny, w wolnych chwilach uprawiający piłkę nożną oraz biegi krótko- i długodystansowe

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker