AmerykiGospodarka

Kandydat na prezydenta Brazylii chce stworzyć quasi strefę euro

W sobotę cieszący się obecnie największym poparciem kandydat na prezydenta Brazylii, Luiz Inácio Lula da Silva stwierdził, że należy zintensyfikować integrację gospodarczą w Ameryce Łacińskiej. Zaznaczył on, iż po tym, jak wygra wybory, rozpocznie prace nad stworzeniem specjalnej latynoamerykańskiej waluty SUR. Jego zdaniem, dzięki niej udałoby się uniezależnić Amerykę Łacińską od dolara i uczynić region bardziej suwerennym gospodarczo. 

Lula da Silva chce stworzyć latynoamerykańską walutę SUR

Najbliższe wybory prezydenckie w Brazylii odbędą się w październiku. Mimo tego, że kandydatów jest wielu, relatywnie dużym poparciem cieszą się jedynie dwaj, aktualny prawicowy prezydent Jair Bolsonaro oraz Luiz Inácio Lula da Silva, członek lewicowej Partii Pracujących. Jak widać na zamieszczonym poniżej wykresie, na razie to ten drugi jest bardziej popularny. Co więcej, według komentatorów brazylijskiej sceny politycznej, to raczej on wygra w nadchodzącym wyborach.

Wybory prezydenckie w Brazylii
Źródło: Poll Tracker: Brazil’s 2022 Presidential Election | AS/COA

Zobacz także: Inflacja w Chile i Brazylii najwyższa od blisko 30 lat

W sobotę na wiecu wyborczym Lula da Silva stwierdził, że Ameryka Łacińska musi się integrować gospodarczo. W tym celu po wygraniu wyborów zamierza on rozpocząć prace nad stworzeniem latynoamerykańskiej waluty SUR, dzięki której region będzie mógł się uniezależnić od dolara. Jak zaznaczył on na wiecu:

Stworzymy walutę w Ameryce Łacińskiej, ponieważ nie możemy być uzależnieni od dolara.

Za pomysłem wprowadzenia takowej waluty stoją były burmistrz Sao Paulo Fernando Haddad oraz ekonomista Gabriel Galipolo, którzy na łamach portalu Folha de Sao Paulo opisali, jak miałaby ona funkcjonować. Otóż na terenie Ameryki Południowej miałby powstać specjalny bank centralny, który zajmowałby się emisją waluty. Jeżeli zaś chodzi o jego kapitał początkowy, to powstałby on ze składek, które wpłaciłyby państwa Ameryki Południowej zainteresowane korzystaniem z waluty. 

Zobacz także: Statki z rosyjskimi nawozami płyną do Brazylii pomimo sankcji

Co warto zaznaczyć państwa członkowskie, będą mogły zastąpić walutę krajową tą latynoamerykańską. Jednakże, jeśli rząd danego państwa zadecyduje, że kraj powinien nadal posiadać suwerenną walutę, to potrzebne SURy uzyska on, sprzedając wspomnianemu bankowi centralnemu walutę krajową po płynnym kursie. Jak zaznaczają autorzy wspomnianego artykułu, dzięki utworzeniu wspólnej waluty, Ameryka Łacińska częściowo uniezależniłaby się od Stanów Zjednoczonych. Otóż państwa z analizowanego regionu ze względu na mnogość walut w Ameryce Południowej aktualnie handlując ze sobą na nawzajem, używają dolara. Z kolei utworzenie waluty latynoamerykańskiej spowodowałoby, że już nie musiałaby tego robić. 

Nie jest to pierwsza próba stworzenia latynoamerykańskiej waluty

Co warto zaznaczyć, nie jest to pierwsza próba stworzenia takowej waluty. W 2009 roku takową podjął ówczesny prezydent Wenezueli, Hugo Chávez. Wraz z prezydentami Kuby, Nikaragui, Boliwii i Ekwadoru utworzył on walutę nazywająca się Sucre. W szczytowym okresie (w 2012 roku) z jej pomocą zawarto transakcje, których łączna wartość wyniosła ponad 1 mld dolarów. Jednakże na skutek wybuchu kryzysu gospodarczego w Wenezueli i wyborów prezydenckich w Ekwadorze, które wygrał kandydat prawicy Lenín Moreno, w 2016 roku już całkowicie wyszła ona z użycia.

Gospodarka Brazylii pogrąża się w stagnacji. W tym roku urośnie ona o 0,5%

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker