Afryka i Bliski WschódGospodarka

Ranking: Najszybciej rozwijające się firmy w Afryce 2022

Brytyjski dziennik Financial Times opublikował coroczny ranking najszybciej rozwijających się firm w Afryce. Królują firmy z Kenii oraz Nigerii. 

Otoczenie biznesowe w Afryce

Afryka jest regionem, który w świecie zachodnim kojarzy się głównie negatywnymi aspektami życia gospodarczego oraz politycznego, czyli z powszechnym ubóstwem, korupcją, oligarchizacją, nepotyzmem oraz konfliktami militarnymi. W wymiarze społecznym Afrykę utożsamia się również ze skrajnym poziomem wskaźników demograficznych, np. rekordowo wysokie wskaźniki dzietności lub rekordowo niskie poziomy oczekiwanej długości życia.

Z pewnością takie uwarunkowania nie sprzyjają prowadzeniu działalności gospodarczej. Dodatkowym wyzwaniem dla afrykańskich korporacji stała się pandemia COVID-19, w wyniku której wprowadzono surowe restrykcje. Warto zaznaczyć, że rządy afrykańskie nie dysponują takim potencjałem fiskalnym, jak ich odpowiedniki w północnej części globu. Tym samym bodźce fiskalne w formie subsydiów były niewielkie. Trwający kryzys gospodarczy oraz zdrowotny pogłębia problem ubóstwa, a także opóźnia proces konwergencji Afryki z resztą świata. Według bazy danych World Economic Outlook udział Afryki w światowym PKB spadnie z poziomu ponad 5% w 2019 roku do poziomu 4,7% w 2022 roku, natomiast w samym 2020 roku kolejne 29 mln ludzi znalazło się w skrajnym ubóstwie.

Z drugiej strony pandemia zmieniła trendy biznesowe. Banki, start-upy, firmy z sektora Fin-Tech czy usługodawcy w nowych realiach musiały się przystosować, poszukując nowych rozwiązań biznesowych w domenie internetowej. Dla niektórych afrykańskich firm ostatnie lata były całkiem udane.

Zobacz także: Stopy procentowe rosną prawie WSZĘDZIE. Co to oznacza dla Afryki?

Najszybciej rozwijające się firmy w Afryce 2022

Na czele rankingu najszybciej rozwijających się firm w Afryce stoi Wasoko, czyli kenijska firma działająca w sektorze technologicznym. W latach 2017-2020 Wasoko osiągała rekordowo wysokie wyniki sprzedażowe, czego skutkiem był najwyższy złożony roczny wzrost przychodów. W analizowanym okresie przychody tego kenijskiego potentata wzrosły aż o 346,2%. Warto zaznaczyć, że wiele firm znajdujących się w rankingu opublikowanym przez brytyjski Financial Times weszło na rynki, które wcześniej nie były zbyt oblegane, a na które istnieje wysokie zapotrzebowanie ze strony społeczeństwa, np. sektor zdrowia oraz edukacji.

Jak wynika z niżej pokazanego rankingu, w pierwszej „10” są głównie korporacje z sektora usług, Fin-Tech oraz finansowego. Aczkolwiek spośród wszystkich 75 firm, które znalazły się w rankingu Financial Times, nie brakuje przedsiębiorstw z sektora budowlanego oraz górnictwa.

Źródło: Financial Times

Zobacz także: Dwie największe afrykańskie linie lotnicze będą współpracować, aby przetrwać kryzys

Jak wskazuje FT, w najbliższym czasie należy oczekiwać, że na czele znajdą się innowacyjne start-upy, które przyciągają coraz więcej funduszy. Wiele z nich dąży do rozwiązywania wieloletnich problemów Afryki poprzez swoje nowatorskie modele biznesowe.

Afrykański gaz jako alternatywa rosyjskich dostaw dla Zachodu [ANALIZA]

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Gabriel Chrostowski

Analityk makroekonomiczny, w wolnych chwilach uprawiający piłkę nożną oraz biegi krótko- i długodystansowe

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker