Europa

W Ukrainie utknęło 25 mln ton zboża. Przepełnione magazyny utrudnią tegoroczne zbiory

Z powodu zablokowanych portów na Morzu Czarnym 25 mln ton zboża nie może zostać wyeksportowanych z Ukrainy. ONZ informuje, że najgorsza sytuacja jest aktualnie w Mariupolu, gdzie znajduje się znaczący port morski. Ukraina próbuje interweniować, jednak eksport pszenicy jest rekordowo niski. 

Ukraina nie może kontynuować eksportu

Josef Schmidhuber, zastępca dyrektora FAO , Dział Rynków i Handlu, przyznał:

To niemal groteskowa sytuacja, jaką widzimy w tej chwili na Ukrainie z prawie 25 mln ton zboża, które można wyeksportować, ale nie może opuścić kraju tylko z powodu braku infrastruktury, blokady portów.

Przepełnione silosy nie będą w stanie przyjąć tegorocznych zbiorów, co jeszcze bardziej pogorszy sytuację. Nawet pomimo trwającej wojny część rolników zbierze plony, jednak nie będzie miało gdzie ich składować. Zagrożeniem dla bezpieczeństwa żywnościowego są również wieści o rosnącej liczbie zniszczonych magazynów zbożowych.

Co więcej, szefowa Światowej Organizacji Handlu przyznała agencji Reuters, że „poważnie obawia się” rosnących cen żywności i szukaniem alternatywnych rozwiązań dla nadchodzących kryzysów humanitarnych, które mogą wystąpić m.in. w Afryce Północnej, przede wszystkim w Egipcie.

Zobacz także: Ukraińskie rolnictwo zaspokoi potrzeby Ukrainy. Gorzej będzie z importerami żywności

Ukraina to nie tylko eksport pszenicy

Ukraina jest znaczącym eksporterem pszenicy głównie z uwagi na występowanie czarnoziemów. 40% światowych zasobów tego typu gleb znajduje się właśnie na terenie Ukrainy, co sprzyja uprawom, nawet pomimo słabo rozwiniętego technologicznie rolnictwa. Państwo odpowiada również za eksport innych zbóż, w tym jęczmienia.

W kontekście możliwych kryzysów humanitarnych pojawia się również kwestia oleju, w tym oleju słonecznikowego. W związku z inwazją Rosji na Ukrainę produkt ten osiągnął rekordowe ceny (Więcej: Realne ceny żywności są najwyższe od lat 60. XX wieku! Wskaźnik FAO przyjmuje rekordowe wartości). Znaczący wzrost cen oleju słonecznikowego pociągnął za sobą wzrost cen oleju palmowego, którego głównym producentem jest Indonezja. Aby zapanować nad sytuacją na rynku wewnętrznym, państwo podjęło decyzję o zakazie eksportu (Więcej: Indonezja wprowadza zakaz eksportu oleju palmowego. Odpowiada ona za połowę globalnego eksportu).

 

Zobacz także: Eksport ukraińskiego zboża wznawiany. Pierwsza partia kukurydzy wysłana z rumuńskiego portu

Wzrost udziału transportu lądowego w ukraińskim eksporcie będzie postępował w kolejnych miesiącach. Głównym powodem, dlaczego eksport drogą lądową nie może zdominować transportu morskiego, są zbyt małe moce przeładunkowe. Zdolności przeładunkowe kolei wynoszą prawie 0,6 mln ton miesięcznie, a to nie wystarczy nawet na wysłanie nagromadzonego zapasu ziarna ze zbiorów z 2021 roku. Dla porównania, zdolności przeładunkowe portów morskich wynosiły 8 mln ton miesięcznie.

Bieda na Ukrainie. 90% Ukraińców jest zagrożone ubóstwem

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker