Finanse

Polacy rzucili się na sztukę. Sprzedaż dzieł sztuki w 2 lata wzrosła o 260%!

Rekordowa inflacja w kraju powoduje, że coraz więcej Polaków stara się szukać sposobu na ochronę wartości swoich oszczędności.

GUS potwierdził dziś, że inflacja w kwietniu była najwyższa od początku tego wieku. W kwietniu ceny urosły o 12,4% r/r. Podwyższona inflacja towarzyszy nam już od kilku lat. Osłabienie wartości złotego oraz rosnące ceny sprawiają, że Polacy szukają innych metod oszczędności. Jedną z nich jest inwestycja w sztukę. Sprzedaż dzieł sztuki wzrosła w Polsce od początku pandemii o 260%.

Inflacja wysoka, możliwości oszczędzania marne

Mimo, że inflacja codziennie zjada oszczędności Polaków. Globalne szoku podażowe zmniejszają możliwości zakupowe w Polsce, a słabnący złoty tylko pogarsza sprawe. Mimo to możliwości ochrony swoich pieniędzy nie ma zbyt wiele. Oprocentowanie lokat mimo ostatnich podwyżek nadal jest bardzo małe i nie stanowi nawet połowy inflacji. W przypadku obligacji skarbowych jest podobnie. Z kolei polska giełda należy w tym roku do najsłabszych na świecie, a inwestycja w nie uchroni przed wzrostem cen, a wręcz zmniejszy posiadane oszczędności.

To powoduje, że wielu Polaków zaczęło traktować nieruchomość jako formę oszczędzania. Niestety pompowali oni tym sposobem ceny na rynku nieruchomości. Teraz gdy kredyty znacznie zdrożały, popyt na nie spadł.

Sprzedaż dzieł sztuki wystrzeliła

Jak wynika z najnowszych danych GUS, to sprzedaż dzieł sztuki i antyków w ciągu ostatnich lat wystrzeliła. Jeszcze w 2019 roku wynosiła ona jedynie 162,5 mln zł. W pandemicznym roku 2020 wzrosły do 418,4 mln zł.

Zobacz też: Pandemiczne oszczędności przerodziły się w wydatki i inflację

Tak duży wzrost zainteresowania sztuką był spowodowany brakiem zaufania do innych form oszczędzania czy wartości polskiej waluty. Kolejny rok przyniósł kolejne wzrosty. W 2021 roku wartość sprzedaży osiągnęła rekordową kwotę 591,2 mln zł. To 3,6 razy więcej niż dwa lata wcześniej. Przedstawia to poniższy wykres analktyków banku PKO BP.

Wykres 1. Wartość sprzedaży dzieł i antyków sztuki w Polsce

PKO BP

Tak duże wzrosty są dobrym dowodem na wysokie zainteresowanie Polaków ochroną swoich pieniędzy. Są jednak inwestycje, które mogą przynieść większą stopę zwrotu od sztuki. Jedną z nich są opisywane przez nas klocki LEGO. Analiza pokazała, że w latach 1987-2015 średni zwrot zestawu LEGO wynosił 10-11% rocznie lub więcej.

Inwestycje w LEGO mogą przynieść większy zwrot niż sztuka i diamenty

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker