EuropaGospodarka

Gospodarka Rosji skurczyła się już o prawie 20%! To oficjalne dane Rosstatu

Z raportu rosyjskiego urzędu statystycznego (Rosstat) opublikowanego 27 lipca wynika, że PKB Rosji zmniejszył się w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2022 r. o 19,2% w porównaniu do IV kwartału 2021 roku. Trudno o większy dowód działania zachodnich sankcji, skoro nawet kremlowskie dane wskazują na taki krach gospodarki Rosji.

Zachodnie sankcje

Rosyjsko-białoruska agresja na Ukrainę wyegzekwowała na zachodnich decydentach politycznych wymierzenie ekonomicznych sankcji na gospodarkę Rosji i Białorusi. O ile można zarzucić stronie niemieckiej nieco osowiałe działania w początkowym etapie wojny (czysto politycznym bowiem celem Niemiec był wówczas jak najszybszy powrót do przedwojennego status quo), tak wraz z coraz bardziej barbarzyńskimi atakami na Ukrainę, skonsolidowany Zachód stopniowo uderzał w niemal wszystkie możliwe sektory rosyjskiego życia gospodarczego.

Zobacz także: Rosja to wzór konserwatyzmu? Aborcje, narkotyki i rozwody

Jedyną, aczkolwiek zarazem kluczową luką w sankcjach był brak w nich rosyjskich surowców energetycznych (poza USA, Kanadą, i Wlk. Brytanią). To efekt koszmarnie prowadzonej polityki energetycznej większości krajów Unii Europejskiej polegającej na uzależnieniu się od importu ropy i gazu z Rosji. Trzeba jednak zaznaczyć, że UE mimo to znacząco ograniczyła import surowców z Rosji. Choć w dużej mierze jest to zasługa Kremla, który samoczynnie odcina przepływ gazu w celu manipulacji cenowej.

Do najważniejszych sankcji nałożonych przez Zachód należą: zamrożenie rezerw walutowych, wykluczenie z systemu SWIFT, zamrożenie majątków Putina, Ławrowa i rosyjskiej oligarchii, zamykanie przestrzeni powietrznych, zakazy eksportu różnorakich towarów do Rosji (szczególnie maszyn i urządzeń elektrycznych kluczowych z punktu widzenia potencjału wytwórczego). Tylko podczas pierwszych dwóch tygodni wprowadzania sankcji, rezerwy walutowe stopniały o ok. 2/3, wskaźnik ryzyka niewypłacalności wyniósł aż 81%, natomiast utracona kapitalizacja głównych rosyjskich spółek na londyńskiej giełdzie wyniosła 334 mld dolarów.

Mimo to znajdują się głosy mówiące o nieefektywności zachodnich sankcji. Jest to bzdura. Sankcje działają i niszczą gospodarkę Rosji, o czym pisaliśmy tutaj: Sankcje nie działają? Działają i to jeszcze z jaką siłą! [ANALIZA].

Podkreślę dodatkowo, iż sankcje nie są działaniem doraźnym, lecz działaniem ukierunkowanym na długoterminowe konsekwencje. Mimo że już mamy dowody na destrukcyjne ich — z punktu widzenia gospodarki Rosji — oddziaływanie, to największy efekt widoczny będzie w przeciągu kilku kolejnych lat. Jeden rok w gospodarce to niesłychanie dużo.

Zobacz także: Blokada Kaliningradu działa. Rosja nie może wysłać promów z dostawami

PKB Rosji maleje w dynamicznym tempie

W naszym raporcie (Jakie są perspektywy gospodarcze dla Rosji? [RAPORT OG]) poruszyliśmy temat konsekwencji sankcji dla dynamiki spadku realnego PKB w bieżącym roku. Spytaliśmy o to ekonomistów PKO BP, ING Banku Polskiego i Szkoły Głównej Handlowej. Padały różne odpowiedzi: od spadku na poziomie 10% do nawet 30%. Pewnie było wówczas jedno. Jedenasta gospodarka na świecie z dnia na dzień krwawi coraz bardziej.

Zobacz także: Pięć powodów, dlaczego w Rosji nie dojdzie do buntu społeczeństwa

Wojna ekonomiczna zachodnio-rosyjska wywołuje bowiem efekt domina, wobec którego przedwojenne finansowe zbrojenia (stabilizacja długu publicznego czy dywersyfikacja rezerw walutowych) Federacji Rosyjskiej są bezsilne. Maszyny i urządzenia elektryczne sprowadzane głównie z UE, stanowiły niemal 1/3 rosyjskiego importu sprzed wojny. Obłożenie sankcjami tych wysoce technologicznych dóbr osłabia możliwości wytwórcze przemysłu, gdyż Rosja nie dorobiła się krajowych substytutów. Brak technologii uderza nie tylko w przemysł, ale również w górnictwo, handel, rynek nieruchomości i inne gałęzie gospodarki.

Jak podaje rosyjski urząd statystyczny Rosstat PKB Rosji spadł w pierwszych dwóch kwartałach 2022 r. aż o 19,2% w stosunku do IV kw. 2021 roku. Główną przyczyną jest kulejący przemysł i sektor energetyczny. W raporcie wskazuje się na spadek wydobycia gazu ziemnego o 6,6% r/r. Ponadto wydobycie głównej spółki gazowej w Rosji, czyli Gazpromu spadło o ponad 10%, natomiast eksport gazu skurczył się aż o 33,1% w ujęciu rocznym.

Dane rosyjskiej agencji rządowej z oczywistych powodów mogą być niedoszacowane i dostrojone pod kremlowską narrację, jednak skoro państwowy urząd statystyczny mówi o niemal 20-procentowym krachu gospodarki to trudno o większy dowód na działanie sankcji Zachodu.

Jakie są perspektywy gospodarcze dla Rosji? [RAPORT OG]

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Gabriel Chrostowski

Analityk makroekonomiczny, w wolnych chwilach uprawiający piłkę nożną oraz biegi krótko- i długodystansowe

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker