Gospodarka

Recesja w 2023 r. dotknie jedną trzecią gospodarek na świecie, ostrzega dyrektor MFW

Trudna sytuacja na świecie spowoduje, że jedna trzecia gospodarek na świecie będzie się zmagać z recesją w 2023 r.

Dyrektor Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Kristalina Georgieva ostrzega, że jedna trzecia gospodarek na świecie znajdzie się w recesji w nadchodzącym roku. Swoje przewidywania opiera na prognozach MFW. Recesja w 2023 r. dotknie tak wielu państw nie tylko przez kryzys inflacyjny, energetyczny i wojnę na Ukrainie, ale także ze względu na zwalniające gospodarki USA i Chin. Unia Europejska także nie pozostanie odporna.

Recesja w 2023 r. w jednej trzeciej światowych gospodarek

W 2022 r. świat zmagał się z szeregiem wyzwań, których skutki będzie można zaobserwować także w 2023 r. Nad państwami wciąż wisi widmo wojny na Ukrainie, inflacji, wyższych stóp procentowych, kryzysu energetycznego czy polityki zero-covid w Chinach. 

W wywiadzie dla CBS News w programie Face the Nation dyrektor MFW Kristalina Georgieva przedstawiła prognozy na 2023 r. Trudno doszukiwać się w nich optymizmu. Jedna trzecia gospodarek na świecie ma znaleźć się w recesji. 

Swoją wypowiedź dyrektor Georgieva oparła w dużej mierze na październikowym rapocie World Economic Outlook opublikowanym przez MFW. Globalny wzrost PKB ma spowolnić w 2023 r. do 2,7 proc., podczas gdy jeszcze w 2021 r. wyniósł 6,0 proc. We wcześniejszym raporcie wzrost miał wynieść 2,9 proc. Dodatkowo Georgieva ostrzegła:

Nawet w krajach, w których formalnie nie wystąpi recesja, miliony osób odczują swoją sytuację w taki sposób, jakby recesja rzeczywiście wystąpiła. 

Dyrektor MFW wskazała także, że duży wpływ na sytuację w 2023 r. będzie miała sytuacja w największych gospodarkach świata. Jak powiedziała, chociaż USA mogą uniknąć recesji, ich spowalniająca gospodarka, podobnie jak chińska, będzie miała niebagatelny wpływ na sytuację w pozostałych państwach globu. Sytuację może jednak uratować silny rynek pracy. 

Zobacz też: Spadek stawek frachtowych trwa już czterdziesty tydzień z rzędu

Połowa Unii Europejskiej znajdzie się w recesji w 2023 r.

Rewizji w raporcie uległa także prognoza dla Unii Europejskiej, którą obniżono z 1,5 proc. do 0,5 proc. Georgieva skomentowała sytuację w UE, wskazując, że połowa gospodarek Unii Europejskiej znajdzie się w 2023 r. w recesji. 

Trudna sytuacja w Chinach wpłynie na resztę globu

Chiny w ostatnim czasie poluzowały swoją politykę zero-covid, co poskutkowało ogromną liczbą chorych. WHO wezwała kilka dni temu Chiny do przekazywania oficjalnych danych w czasie rzeczywistym na temat rzeczywistej liczby zakażeń. W III kwartale 2022 r. chińska gospodarka urosła o 3,9 proc. r/r. 

Geogrieva tak skomentowała sytuację w Chinach:

Chiny dramatycznie zwolniły w 2022 r. z powodu twardej polityki antycovidowej. Po raz pierwszy od 40 lat chiński wzrost najprawdopodobniej zrówna się lub będzie niższy od światowego wzrostu. To nie zdarzyło się wcześniej. Najbliższe kilka miesięcy będą trudne dla Chin, a zła sytuacja wpłynie negatywnie na chiński wzrost gospodarczy, wpłynie negatywnie na cały region, wpłynie negatywnie na światowy wzrost. 

Ukraina potrzebuje dalszej pomocy finansowej

W wywiadzie dyrektor MFW odniosła się także do wojny na Ukrainie. Podkreśliła, że MFW przekazał już 2,7 mld dolarów pomocy dla Ukrainy i pracuje nad dalszym wsparciem w 2023 r. Według szacunków MFW Ukraina potrzebuje dalszego finansowania zewnętrznego w wysokości od 3 do 5 mld dolarów miesięcznie. 

Kraje rozwijające się zagrożone bankructwem

Wysokie stopy procentowe i aprecjacja dolara to największe obecnie wyzwanie dla krajów rozwijających się. MFW ostrzega, że takie gospodarki będą się zmagać z problemami ze spłatą długu. To już się dzieje. W 2022 r. nie brakuje przykładów państw, których problemy z zadłużeniem doprowadziły do bankructwa. Wiele zmaga się z zapewnieniem importu podstawowych produktów, w tym żywności. Ludność tych krajów głoduje lub jest niedożywiona. Takie państwa to chociażby Ghana (Zobacz: Ghana nie spłaca długu zewnętrznego! Kolejny kraj jest na skraju bankructwa), Pakistan (zobacz: Pakistan wkrótce ogłosi bankructwo? Sytuacja polityczna utrudnia rozmowy z MFWczy Sri Lanka, którą dodatkowo dotknęły dale powodzi (zobacz: Inflacja w Sri Lance przekroczyła 70 proc. Brakuje jedzenia). Zła sytuacja wewnętrzna często doprowadza do protestów, wzrostu przestępczości, korupcji i napiętej sytuacji politycznej. MFW chce pomagać krajom zagrożonym bankructwem.

MFW obniża prognozy wzrostu i ostrzega, że „najgorsze dopiero nadejdzie”

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker