Azja i Oceania

Inflacja w Sri Lance przekroczyła 70 proc. Brakuje jedzenia

Sri Lanka od czasów pandemii COVID-19 zmaga się z wieloma problemami. Brak ruchu turystycznego i nieodpowiedzialne decyzje polityczne doprowadziły ten kraj w kwietniu do bankructwa. Obecnie inflacja w Sri Lance przekroczyła 70 proc. Państwo cierpi na brak rezerw walutowych i nie potrafi zapewnić odpowiedniej ilości jedzenia i innych produktów.

Inflacja w Sri Lance przekroczyła 70 proc.

Sri Lanka posługuje się dwoma oficjalnymi miarami inflacji konsumenckiej. Podawana z 21-dniowym opóźnieniem narodowa CPI (NCPI) wzrosła we wrześniu do rekordowego poziomu 73,7 proc. r/r., przekraczając poprzedni najwyższy wynik z sierpnia, kiedy to wyniosła 70,2 proc. Druga miara inflacji to Colombo CPI (CCPI), która obrazuje inflację w największych miastach kraju. Jej wynik obliczany jest na koniec danego miesiąca. Wrześniowa CCPI była nieco niższa i wyniosła 69,8 proc.

Inflacja NCPI i CCPI w Sri Lance, źródło: Bank Centralny Sri Lanki

Żywność drożeje, a ludzi nie stać na jedzenie

Potężny wzrost inflacji napędzają głównie ceny żywności, które galopują w tempie 85,8 proc. r/r. wobec 84,6 proc. w sierpniu. Pozostałe kategorie koszyka inflacyjnego także rosną, tyle że nieco mniej spektakularnie, bo o 62,8 proc. 

Sri Lankę zamieszkuje ok. 22 milionów obywateli. Według szacunków Światowego Programu Żywnościowego działającego w ramach ONZ ok. 30 proc. z nich jest obecnie zagrożonych niedoborem żywności, a 25 proc. pomija niektóre posiłki. Inflacja, jak zwykle, najbardziej dotyka najbiedniejszych. Lankijczycy nie tylko zmagają się z horrendalnie drogą żywnością, ale także z jej niedoborami w sklepach. Wielu cierpi także na brak dochodów, po tym, jak straciło pracę lub ich wynagrodzenia realnie mocno spadły.

Inflacja w Sri Lance rośnie od miesięcy

Inflacja w Sri Lance zaczęła gwałtownie przyspieszać w połowie 2021 r. Wówczas w sierpniu wynosiła jedynie 6,7 proc NCPI. Ten rok otworzyła wynikiem 16,8 proc. NCPI, by od marca (21,5 proc. NCPI) rozpocząć ostry wzrost. Inflację NCPI odczytano na poziomach: 33,8 proc. w kwietniu, 45,3 proc. w maju, 58,9 proc. w czerwcu. W wakacje dynamika wzrostu zaczęła zwalniać. 

Zobacz też: SriLankan Airlines wyczerpały swoje zapasy paliwa. Kraj jest bankrutem

W kwietniu bank centralny Sri Lanki podniósł podstawową stopę procentową do poziomu 13,5 proc., a w lipcu zdecydował się ją podwyższyć o kolejny 1 pkt proc. Ten poziom obowiązuje do dziś. Eksperci wskazują, że w listopadzie najprawdopodobniej instytucja nie zdecyduje się na dalsze podwyżki. Bank centralny Sri Lanki twierdzi, że widać już oznaki ”ostudzenia” gospodarki, spodziewa się, że inflacja we wrześniu osiągnęła swój szczyt i zacznie spadać w kolejnych miesiącach.

Takie wypowiedzi wskazują, że bank centralny Sri Lanki liczy na to, że obecny potężny wzrost stóp przyniósł skutek i jego efekty zaczną być widoczne w odczytach inflacji od listopada.


Podstawowa stopa procentowa w Sri Lance. Źródło: tradingeconomics.com

Proinflacyjnie działają taryfy nałożone na energię i wodę w sierpniu. Zapowiadane są także wzrosty podatków bezpośrednich, które mają finansować przyszłoroczny deficyt budżetu państwa. 

Inflacja w Sri Lance to efekt wielu problemów

Gospodarka Sri Lanki w dużej mierze jest zależna od ruchu turystycznego, który został mocno ograniczony przez pandemię COVID-19. Dotychczas import żywności, paliw czy środków medycznych kraj finansował właśnie z turystyki oraz pożyczek zagranicznych. Dług doprowadził Sri Lankę do ogłoszenia bankructwa w kwietniu tego roku, kiedy to państwo praktycznie wyczerpało swoje rezerwy walutowe. 

Zobacz więcej: Mamy kolejnego bankruta! Sri Lanka ogłosiła bankructwo

Oliwy do ognia dolała źle prowadzona polityka gospodarcza, m.in. cięcia podatków w 2019 r. przez prezydenta Gotabaya Rajapaksa. W kraju podejmowano też takie decyzje, jak przejście na rolnictwo ekologiczne i zakazanie używania nawozów sztucznych, co doprowadziło do tego, że większość rolników zaprzestała upraw. Nowy prezydent postanowił wprowadzić protekcjonizm i podwyższył cła importowe do takich poziomów, które stworzyły ze Sri Lanki niemal zamknięty kraj. Kraj zmaga się też z korupcją i wieloma wewnętrznymi problemami, nie tylko natury politycznej czy ekonomicznej. Sytuacja w kraju doprowadziła do tego, że od marca do lipca 2022 r. trwały protesty, wskutek czego prezydent ustąpił z urzędu. 

Pomoc Międzynarodowego Funduszu Walutowego

O pomoc w odbudowie rezerw walutowych pozwalających na zapewnienie importu żywności i podstawowych produktów Sri Lanka zwróciła się do Międzynarodowego Funduszu Walutowego. 1 września kraj zawarł z organizacją 2-letnie porozumienie, w ramach którego Sri Lanka otrzyma łącznie 2,9 mld dolarów, które mają jej pomóc w obsłudze średnioterminowego zadłużenia. Nie ma co ukrywać, że to jednak tymczasowa pomoc, a Sri Lanka musi przeprowadzić wiele wewnętrznych zmian, aby stabilna sytuacja w kraju powróciła w długim terminie.

Premier Sri Lanki ogłosił, że gospodarka całkowicie się załamała. Paliwa wystarczy na kilka dni

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker