EuropaGospodarkaPolska

Inflacja w Europie w 2022 roku. Polska poza podium

Inflacja w Europie w 2022 roku była na naprawdę wysokim poziomie. Pora porównać, które państwa wypadły najgorzej

Inflacja w Europie w 2022 roku była i wciąż jest jednym z tematów ekonomicznych, które najbardziej interesują opinię publiczną. Nie dzieje się tak oczywiście bez powodu. Podniesiona inflacja jest uciążliwa dla każdego obywatela, ponieważ zmniejsza siłę nabywczą naszych pensji. Dlatego do tej pory na bieżąco przyglądaliśmy się jej zmianom w poszczególnych miesiącach. Teraz jednak gdy rok 2022 jest już za nami, możemy porównać, jak bardzo ceny zmieniały się w poszczególnych gospodarkach z perspektywy całego roku.

Inflacja w Europie w 2022 roku – czołówka

Eurostat w Unii Europejskiej mierzy poziom inflacji swoim własnym autorskim wskaźnikiem Harmonised Index of Consumer Prices czyli HICP. Powstał on w celu rzetelnego porównania zmian zachodzących w poziomie cen w poszczególnych państwach wspólnoty. Same państwa zazwyczaj używają wskaźnika CPI (Consumer Price Index). Jeżeli chcą państwo poznać dokładną różnicę między metodą liczenia inflacji HICP oraz CPI zapraszamy do artykułu: Inflacja. Czym różni się HICP od CPI?

Poniższy wykres przedstawia zmiany inflacji HICP w Unii Europejskiej w 2022 roku. Jak widzimy, całe podium zostało zajęte przez państwa bałtyckie na czele z Estonią. To najbardziej wysunięte na północ państwo z całej wspomnianej trójki odnotowało aż 19,4% inflacji w 2022 roku. Za nią z wynikiem mniejszym jedynie o pół punktu procentowego znalazła się Litwa (18,9%). Łotwa, która znalazła się na trzecim miejscu, zdołała oddalić się nieco od czołówki. Osiągnęła wynik na poziomie 17,2%. Mimo tego, że jest to znacząca różnica w porównaniu do dwóch pierwszych wyników, to jej poziom wciąż jest dość wysoki.

Zobacz także: Inflacja spada – czy to oznacza spadek cen?

 

Inflacja w Europie w 2022 roku

Na czwartym miejscu znaleźli się Węgrzy, którzy przez ostatnie miesiące 2022 roku bardzo starali się o podniesienie swojej lokaty w ostatecznym zestawieniu. W listopadzie oraz grudniu państwo zza Karpat zajmowało pierwsze miejsca w zestawieniach miesięcznych. Jedną z głównych przyczyn takiego stanu rzeczy był brak paliwa.

Niedobory surowca zostały wywołane decyzją rządu o nałożeniu cen maksymalnych na ten surowiec. Doprowadziło to do tego, że importerom po prostu nie opłacało się dostarczać paliw na rynek węgierski. Ostatecznie władza została zmuszona do uwolnienia cen, a duży popyt w połączeniu z ograniczoną podażą doprowadził do szoku cenowego. Dodatkowo negatywnie na wszystkie ceny wpływały koszty energii.

Inne państwa z podwyższoną inflacją

Przez staranie Węgrów oraz przez interwencje rządu, Czesi znaleźli się na piątej pozycji. W październiku tamtejsza władza wprowadziła subsydia do cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych. Dzięki temu ich wynik za rok 2022 uplasował się na poziomie 14,8%. Zabrakło jedynie pół punktu procentowego do wyprzedzenia Węgrów.

Polska znalazła się na szóstej pozycji z wynikiem 13,2%. Podobnie jak inne władze nasz rząd również próbował ograniczyć inflację m.in. przez czasowe zlikwidowanie podatku VAT na konkretne kategorie produktów. Co ważniejsze obniżka miała być kontrolowana na wypadek, gdyby sklepy miały zamiar wliczyć powstałą różnicę do marży.

Zobacz także: Prognozy KE: Inflacja w Polsce będzie wyższa niż w UE, a wzrost PKB niższy

Tuż za naszymi plecami znalazła się Bułgaria, której brakowało jedynie 0,2 p.p. do naszego wyniku. Poza wymienionymi, jeszcze pięć państw przekroczyło granicę dziesięciu procent. Są to: Słowacja, Rumunia, Niderlandy, Chorwacja oraz Belgia.

Grecja i Słowenia utrzymały wynik 9,3%. Natomiast najwięcej, czyli aż dziesięć państw zmieściło się w przedziale między 8,1% a 8,7%. Najlepiej poradziła sobie Francja z wynikiem 5,9%. Warto jednak zauważyć, że mimo ostatniej pozycji w zestawieniu Francuzi i tak przekroczyli próg inflacji pełzającej, czyli 5%. Podobnie dobre wyniki osiągnęła przedostatnia Malta oraz trzecia od końca Finlandia.

Inflacja w Europie w 2022 roku – mapa

Gdy przyjrzymy się perspektywie całej Europy w 2022 roku, od razu możemy zauważyć, że szczególnie wyróżniają się trzy państwa. Turcja, Ukraina oraz Mołdawia. Największy wynik w całej Europie możemy spotkać w Turcji. Tamtejszy urząd statystyczny podał, że wskaźnik wzrostu poziomu cen w 2022 roku wyniósł tam aż 72,3%. O ponad połowę mniejszy wynik na poziomie 30,2% odnotowała Mołdawia. Natomiast na Ukrainie inflacja wyniosła 26,6%.

Warto również wspomnieć o takich państwach jak Białoruś czy Rosja, w których inflacja zdołała lekko przekroczyć próg 12%. Natomiast Szwajcaria osiągnęła najniższy wynik w całej Europie na poziomie jedynie 2,7%.

Zobacz także: Grudniowa inflacja w Unii Europejskiej – Węgry na szczycie

inflacja w Europie w 2022 roku

Warto zaznaczyć, że inflacja w ostatnich miesiącach 2022 roku zaczęła spadać w znacznej większości europejskich gospodarek. Możemy zakładać, że weszliśmy już w okres dezinflacji i w 2023 roku doświadczymy już powolnego spadku poziomu inflacji w całej Europie.

Inflacja bazowa nie jest miarą doskonałą, przez co banki centralne mogą się mylić

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Dawid Błaszkiewicz

Politolog, historyk oraz dziennikarz ekonomiczny. Członek Polskiej Sieci Ekonomii oraz Prezes Stowarzyszenia Racja. Głównym obszarem zainteresowań jest makroekonomia oraz historia gospodarcza.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker