EuropaGospodarkaPolska

Grudniowa inflacja w Unii Europejskiej – Węgry na szczycie

Grudniowa inflacja w Unii Europejskiej dowiodła, że nadchodzi wyraźny proces dezinflacji. Powoli będziemy wychodzili z kryzysy inflacyjnego

Grudzień był kolejnym miesiącem, w którym doświadczyliśmy postępującej dezinflacji w Europie. Węgrzy umacniają swoją pozycję unijnego lidera w tym niechlubnym rankingu. Polska natomiast w zestawieniu CPI zdołała spaść o jedną pozycję. Również średnia inflacja w strefie euro oraz całej Unii Europejskiej spada kolejny miesiąc z rzędu. Jest to kolejno 9,2% oraz 10,4%. Przekonajmy się, dla ilu państw grudniowa inflacja była łaskawa.

Grudniowa inflacja w Unii Europejskiej – HICP

Inflacja w Europie jest mierzona dwoma metodami, HICP oraz CPI. Dla państwa, którzy nie znają różnicy między nimi, przygotowaliśmy artykuł: Inflacja. Czym różni się HICP od CPI

W comiesięcznym zestawieniu inflacji zaprezentowanym przez Eurostat możemy zauważyć, że średni poziom inflacji w państwach wspólnoty po raz kolejny spada. W listopadzie średnia wynosiła 11,1% dla Unii Europejskiej, obecnie osiągnęła wynik 10,4%, czyli spadła aż o 0,7 p.p. Z kolei strefa euro osiągnęła średnią na poziomie 9,2%, a w poprzednim miesiącu 10,1%, co daje spadek o 0,9 p.p.

Zobacz także: Inflacja spada – czy to oznacza spadek cen?

grudniowa inflacja w Unii Europejskiej

W tym miesiącu niekwestionowanym liderem w zestawieniu Eurostatu są Węgry. Umocniły swoją, zdobytą w poprzednim miesiącu, pierwszą pozycję osiągając aż 25% inflacji. Jest to wzrost o spore 1,9 p.p. względem listopada. Państwa bałtyckie również zachowały swoje pozycje, jednak należy zwrócić uwagę, że w ich przypadku inflacja spadła. W przypadku Łotwy (20,7%) o 1 p.p, Litwy (20%) o 1,4 p.p i Estonii (17,5%) najwięcej, ponieważ aż o 3,9 p.p.

Polska (15,3%) utrzymała się kolejny miesiąc na swoim szóstym miejscu. Tym razem jednak z mniejszym wynikiem o 0,8 p.p. Przed nami ponownie Czechy (16,8%) również ze sporym spadkiem w grudniu, wyniósł on 1 p.p. Dodatkowo w tym miesiącu jeszcze bardziej zbliżyliśmy się do Słowaków (15%). Obecnie dzieli nas jedynie 0,3 p.p.

Zobacz także: Inflacja w Polsce w grudniu spadła, ale już w lutym osiągnie 20%

Najniższą grudniową inflację w Unii Europejskiej odnotowała ponownie Hiszpania, która znowu zmniejszyła jej poziom. Wyniósł on w grudniu 5,5%, czyli zbliża się już do inflacji pełzającej. Na drugiej pozycji znalazł się Luksemburg (6,2%), a dopiero na trzeciej od końca Francja (6,7%), która przez większość czasu znajdowała się na samym dole stawki.

W grudniu największy udział w poziomie inflacji w strefie euro miały żywność, alkohol i tytoń (2,88 p.p.), następnie energia (2,79 p.p.), usługi (1,83 p.p.) oraz towary przemysłowe nieenergetyczne (1,70 p.p.).

Grudniowa inflacja w Unii Europejskiej – CPI

Według metodologii CPI na samym szczycie pod względem inflacji tym razem zamiast Litwy (21,7%), która znalazła się na drugiej pozycji, mamy Węgry (24,5%). Powodem jest m.in. uwolnienie cen ropy. Przypomnijmy, że rząd w Budapeszcie chciał chronić obywateli przed wzrostem cen surowca, nakładając na benzynę ceny maksymalne. Poskutkowało to brakami, a następnie uwolnieniem cen, które zaczęły gwałtownie rosnąć. Dlatego, gdy u większości inflacja zaczyna spadać, u Węgrów dynamicznie rośnie.

Pozostałe wysokie miejsca ponownie zajmują państwa bałtyckie. Czyli Łotwa (20,8%) na trzecim oraz Estonia (17,6%) na czwartym.

Zobacz także: Zbliża się koniec wzrostu cen. Powoli inflacja hamuje

grudniowa inflacja w UE

Z kolei w przypadku Polski (16,6%) możemy zauważyć spadek w rankingu. Jeszcze w listopadzie zajmowaliśmy piąte miejsce, w grudniu dzięki zmniejszeniu inflacji znaleźliśmy się na szóstej lokacie. Wyprzedziła nas Bułgaria (16,9%). Natomiast za naszymi plecami znalazły się kolejno takie państwa jak: Rumunia (16,4%), Czechy (15,8%), Słowacja (15,5%).

Na samym końcu zestawienia ponownie znalazł się Luksemburg (5,4%). Z trochę wyższym wynikiem na przedostatnim miejscu znalazła się Hiszpania (5,7%), która zamieniła się miejscami z Francją (5,9%). Hiszpania zbliża się również pod względem inflacji CPI do poziomu inflacji pełzającej. Można stwierdzić, że Hiszpania już poradziła sobie z kryzysem inflacyjnym.

Zobacz także: Kolejowy ruch towarowy w USA mocno w dół. Powód? Inflacja

W grudniu poziom inflacji zwiększył się jedynie w pięciu państwach wspólnoty. Najbardziej na Węgrzech o 2 p.p. Inne kraje odnotowały zwiększenie wskaźnika w bardziej symbolicznej formie. Są to: Szwecja (0,8 p.p.), Słowenia (0,3 p.p.), Słowacja (0,1 p.p.) oraz Malta (0,1 p.p.).

W przypadku dwóch państw inflacja utrzymała się na poziomie z listopada. Chodzi o Bułgarię oraz Finlandię.

W przypadku pozostałych dwudziestu państw notujemy spadek inflacji. Największy spadek zaobserwowano w Estonii, wyniósł on 3,7 p.p. A następnie Niemcy 1,4 p.p. oraz Grecja z 1,4 p.p. i Litwa 1,3 p.p. W przypadku Polski nasz wynik zmniejszył się o 0,9 p.p.

Inflacja w pozostałych państwach Europy

Postępującą dezinflację obserwujemy również w innych państwach. Najbardziej widoczny spadek tego wskaźnika w grudniu doświadczyła Turcja. Tam inflacja wyniosła 64%, to aż o 20 p.p. mniej niż w listopadzie. Efekt ten został osiągnięty m.in. dzięki efektowi wysokiej bazy.

Mołdawia niestety ze znacznie mniejszym spadkiem, jedyne o 1,4 p.p. do 30% rok do roku. Jeszcze bardziej smuci sytuacja na Ukrainie. W tym przypadku ceny wzrosły jedynie o 0,1 p.p.

Tak z kolei prezentuje się sytuacja w pozostałych, najważniejszych państwach: Rosja (11,9%), Białoruś (12,8%), Wielka Brytania (10,5%), Norwegia (5,9%).

Zobacz także: Inflacja bazowa nie jest miarą doskonałą, przez co banki centralne mogą się mylić

inflacja w europie w grudniu

Spirala płacowo-cenowa „ma krótkie życie”

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Dawid Błaszkiewicz

Politolog, historyk oraz dziennikarz ekonomiczny. Członek Polskiej Sieci Ekonomii oraz Prezes Stowarzyszenia Racja. Głównym obszarem zainteresowań jest makroekonomia oraz historia gospodarcza.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker