Gospodarka

Sztuczna inteligencja przewiduje pogodę trafniej i 10 000 razy szybciej. Może pomóc w walce z katastrofami naturalnymi

Możliwości sztucznej inteligencji w zakresie tworzenia prognoz pogody i przewidywania zjawisk ekstremalnych mogą uchronić ludzkie życia, a gospodarkę przed stratami ekonomicznymi

Sztuczna inteligencja przewiduje pogodę trafniej i robi to 10 000 razy szybciej niż tradycyjne modele. Najnowsze wyniki badań dają nadzieję nie tylko na to, że pogoda podczas wakacji na Mazurach nas nie zaskoczy, ale przede wszystkim, że szybsze i trafniejsze predykcje pozwolą na lepsze przygotowanie się na nadejście ekstremalnych zjawisk pogodowych. Sztuczna inteligencja może pomóc w walce z katastrofami naturalnymi, które przynoszą wysokie straty gospodarcze. W najbliższych latach może to być szczególnie ważne wobec ostrzeżeń, że ekstremalne zjawiska pogodowe będą się nasilać.

  • Sztuczna inteligencja tworzy prognozy pogody 10 000 razy szybciej od tradycyjnych modeli numerycznych.
  • Przewidywanie ekstremalnych zjawisk pogodowych ma kolosalne znaczenie dla minimalizowania strat przez nie wywołanych.
  • Ekstremalne zjawiska pogodowe mają się nasilać, a sztuczna inteligencja może pomóc w ich trafniejszym i szybszym przewidywaniu.

Sztuczna inteligencja przewiduje pogodę trafniej i szybciej

Od czasu pojawienia się ChatGPT ni to rusz dowiadujemy się o możliwościach sztucznej inteligencji. Może ona także pomóc przy tworzeniu prognoz pogody. Sztuczna inteligencja przewiduje pogodę trafniej i znacznie szybciej niż tradycyjne modele. Takie informacje płyną z badania opublikowanego w „Nature”, na które zwracają uwagę analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego w swoim Tygodniku Gospodarczym nr 35/2023.

Wynika z niego, że oparty na uczeniu maszynowym model Pangu-Weather stworzony przez Huawei, tworzy prognozy pogody 10 000 razy szybciej niż tradycyjny model, z którego korzysta jeden z najbardziej zaawansowanych ośrodków – Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych (ECMWF). Są to prognozy trafne, a model uczy się na podstawie danych z obserwacji pogodowych z ostatnich 39 lat.

Tradycyjne modele w dużej mierze opierają się na wiedzy badaczy, które je programują. Modele oparte na sztucznej inteligencji mają szanse wykrywać powiązania i schematy między zjawiskami, których ludzie nie dostrzegają lub nadal ich nie rozumieją. Możliwości sztucznej inteligencji pozwalają robić to nie tylko dokładniej i szybciej, ale także przy wykorzystaniu mniejszej mocy obliczeniowej.

Zobacz też: Ogromne pożary we Włoszech! Zamknięto lotnisko na Sycylii

Trafne prognozy pogody będą odgrywać dużą rolę dla gospodarek

Analitycy PIE, powołując się na dane Światowej Organizacji Meteorologicznej, podają, że katastrofy naturalne będące wynikiem ekstremalnych zjawisk pogodowych w ostatnich 51 latach przyczyniły się do śmierci 2 mln osób i powstania strat ekonomicznych o wartości 4,3 bln USD. Najwięcej strat zdecydowanie powodowały cyklony tropikalne i powodzie. Na kolejnych miejscach znalazły się susze, burze, tornada i pożary lasów.

Wszystko wskazuje na to, że trafne i szybko powstające prognozy pogodowe będą już w najbliższej przyszłości odgrywać dużą rolę. Skuteczne prognozy będą potrzebne nie tylko po to, aby zaplanować urlop czy ubiór, ale także uchronić gospodarki przed stratami. Wiedza o ekstremalnym zjawisku pogodowym może pozwolić na przygotowanie się na jego nadejście, a w rezultacie zminimalizowanie strat przez nie wywołanych. 

Zobacz też: Ekstremalne zjawiska pogodowe doprowadziły do miliardowych strat w UE

Sztuczna inteligencja może pomóc w walce z katastrofami naturalnymi

Tworzenie prognoz przez sztuczną inteligencję w o wiele krótszym czasie od dotąd wykorzystywanych modeli może pozwolić na wcześniejszą reakcję w przypadku wystąpienia zjawisk ekstremalnych, zaplanowanie działań i powiadomienie społeczeństwa. Tradycyjne modele często mają z tym problem, bo ich stworzenie wymaga zbyt dużo czasu w stosunku do tworzących się nagle zjawisk.  

Model stworzony przez Huawei póki co radzi sobie z przewidywaniem części zjawisk ekstremalnych. Wątpliwości badaczy budzi fakt, że model najczęściej wygładzał swoje prognozy, tj. nie doszacowywał skali ekstremalnego zjawiska. Zachodzące zmiany klimatyczne powodują, że część zjawisk pogodowych powstaje w nieco odmienny sposób niż w przeszłości, co stawia pytanie o skuteczność modeli, które uczą się na danych historycznych. 

Nie mniej rozwój sztucznej inteligencji w tym obszarze jest bardzo potrzebny. WMO w swoich publikacjach pisze, że ekstremalna pogoda stała się „nową normą”. Tegoroczny lipiec był najcieplejszym w historii pomiarów. Według WMO średnia globalna temperatura powietrza przy powierzchni na Ziemi wyniosła prawie 17 stopni Celsjusza. Można nawet spierać się o przyczyny ich występowania, jednak faktem jest, że ich liczba w ostatnich latach nasila się. W najbliższej przyszłości pogodzie będziemy się musieli częściej przyglądać, nie tylko wyglądając słońca i dobrej pogody na spacer, ale także mając na uwadze jej wpływ na światowe gospodarki. 

Zakaz eksportu ryżu w Indiach i El Niño przynoszą globalne konsekwencje

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker